Tężyczka – objawy, przebieg i leczenie choroby

Tężyczka to choroba w trakcie której dochodzi do drętwienia twarzy i kończyn. Nadmierne napięcie mięśni może prowadzić do poważnych następstw, nawet problemów z sercem. Objawem tężyczki bywają m.in. omdlenia. Chorobie sprzyja odchudzanie się, stres i zła dieta.

Zdjęcie

Atak tężyczki charakteryzuje się drętwieniem kończyn /123/RF PICSEL
Atak tężyczki charakteryzuje się drętwieniem kończyn
/123/RF PICSEL

Objawy tężyczki


Danuta przeraziła się jak nigdy w życiu. Dotąd zdrowa, aktywna 35-latka poczuła podczas pracy, że jej ciało ogarnia skurcz. Twarz i policzki były napięte, pojawiło się też mrowienie mięśni. Chwilę potem leżała już na podłodze, blada jak kreda.

Koleżanka próbowała ją cucić, jednak bez rezultatu, zadzwoniła więc po pogotowie. Gdy przyjechało, podano jej tlen i natychmiast zawieziono do najbliższego szpitala.

Reklama

Neurolog, który zbadał pacjentkę, postanowił przeprowadzić tzw. próbę tężyczkową. Objawy mogły bowiem świadczyć o poważnych zaburzeniach w wydzielaniu elektrolitów (magnezu, wapnia, sodu i potasu).

Jakie badania wykryją tężyczkę

Lekarz założył pacjentce na rękę opaskę uciskającą, a następnie w rejonie mięśnia pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym umieścił elektrodę. Obecność wyładowań elektrycznych wskazuje na tężyczkę, czyli nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni. W przypadku Danuty diagnozę potwierdzono.

– Tężyczka przejawia się w skurczach mięśni różnych części ciała, często nóg, stóp, twarzy, rzadziej mięśni klatki piersiowej czy przełyku – mówił neurolog. Niekiedy choroba przybiera postać mrowień lub drżenia. Bywają też jej objawy utajone, np. skurcze mięśniówki układu pokarmowego (diagnozuje się je w przypadku syndromu jelita drażliwego z przewagą zaparć).

Przyczyny tężyczki


Przyczyną zaburzeń jest zwykle niedobór ważnych pierwiastków (nadmierny stres sprzyja ich utracie), niedoczynność tarczycy, schorzenia przytarczyc, przewlekłe zapalenie trzustki, a także choroby nerek.

Nieleczona choroba grozi nadciśnieniem tętniczym i powikłaniami sercowo-naczyniowym, zwłaszcza zaburzeniami rytmu. Barbara musiała zostać na oddziale neurologicznym, pod obserwacją.Podłączono jej kroplówkę z elektrolitami. Nazajutrz w dobrej formie wróciła do domu.

Jakie zalecenia otrzymała, by uniknąć następnego ataku tężyczki?

Co robić, by uniknąć ataku tężyczki?

Z najnowszych badań wynika, że najlepiej przyswajamy go z produktów białkowych, jedz więc sporo nabiału i ryb. Spożywaj też często orzechy, migdały i nasiona dyni, suszone morele, kaszę gryczaną (nie gotuj jej w torebkach, bo duża część magnezu przenika z ziaren do wody).

Unikaj picia mocnej kawy i herbaty, a także alkoholu (napoje te działają odwadniająco, co sprzyja utracie magnezu). Dobrym rozwiązaniem jest picie kawy z mleczkiem migdałowym. Przyrządzisz je własnoręcznie w domu, miksując zblanszowane migdały z zimną wodą. Magnez i wapń w nich zawarte są dobrze przyswajalne.

Bierz przez dłuższy czas suplementy obfitujące nie tylko w magnez, ale w cały kompleks pierwiastków potrzebnych do utrzymania równowagi elektrolitowej. Zapytaj farmaceutę, który z preparatów cechuje się największą biodostępnością (najlepiej się wchłania).

Nigdy nie bagatelizuj omdleń

Choć ich przyczyną może być zwykły spadek ciśnienia, bywają pierwszym objawem groźnych zaburzeń elektrolitowych w organizmie.

Do tężyczki może dojść z wielu powodów – zaburzeń hormonalnych, złego wchłaniania, niedoborów witaminy D. Coraz częściej to schorzenie wiąże się jednak ze stosowaniem środków moczopędnych i odwadniającymi, również tymi wchodzącymi w skład rozmaitych tabletek na odchudzanie. Nigdy zatem nie kupuj ich z niesprawdzonych źródeł.

Tężyczka występuje u wielu z nas w postaci utajonej. Sygnalizować ją może kołatanie serca, drętwienia i mrowienia mięśni czy kurcze. Zbadaj wówczas poziom elektrolitów we krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również