Szumy w uszach. Szukamy przyczyny, skutecznie leczymy

Piski, stukanie, dudnienie, chrzęst... Szumy uszne mogą przybierać różną postać i poważnie utrudniać życie. Czasem ich przyczyna jest błaha, ale szumy mogą też oznaczać kłopoty ze zdrowiem, których lepiej nie lekceważyć!

Krótkotrwałe szumy uszne zdarzają się każdemu. Pojawiają się np. , gdy wzrasta tętno po wysiłku fizycznym.

Czasem jednak dokuczają nam przez dłuższy czas, powodując rozdrażnienie, niepokój, niemożność skupienia się i kłopoty ze snem. Słyszymy je w różnym natężeniu, w jednym lub obu uszach. Wtedy lepiej ich nie lekceważyć i zgłosić się do internisty, by móc na dobre uwolnić się od męczącego objawu.

Reklama

Nadmiar hałasu lub woskowiny

Najczęstszą przyczyną szumów w uszach jest po prostu hałas. Wybuch petardy czy praca w głośnych warunkach mogą uszkodzić ucho wewnętrzne.

Objawem jest pogorszenie słuchu, szumy, dudnienie lub pisk. W tej sytuacji potrzebna jest porada laryngologa (na NFZ wymagane skierowanie od internisty), który zbada stopień upośledzenia słuchu. Szumy uszne mogą nam dokuczać z powodu woskowiny, która zatyka przewód słuchowy.

Co robić? Wystarczy usunąć korek woskowinowy (wyłącznie u lekarza!). Niezalecane są domowe zabiegi przy użyciu ciekłej parafiny, bo źle przeprowadzone zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.

Lepiej użyć specjalnego spreju do czyszczenia uszu z apteki.

Objaw kłopotów z błędnikiem

Ostremu zapaleniu ucha wewnętrznego czasem towarzyszy zapalenie błędnika. Zwykle jest to skutek zakażenia bakteriami. Najczęściej pochodzą one z ucha środkowego – stamtąd stan zapalny może przenieść się do ucha wewnętrznego.

Objawy zapalenia błędnika w pierwszej fazie mogą przypominać chorobę lokomocyjną. Szumom usznym towarzyszą zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata równowagi, uczucie zmęczenia, a także oczopląs oraz pogorszenie słuchu lub jego częściowa utrata.

Jeśli pojawia się gorączka i silny ból ucha – nie należy zwlekać z wizytą u laryngologa.

Lekarz wykona otoskopię (wziernikowanie ucha), aby sprawdzić, jak funkcjonuje aparat słuchu oraz jak dużą część ucha objął stan zapalny. Może zlecić rentgen kości skroniowej, a także, gdy zachodzi taka potrzeba, tomografię komputerową głowy.

Słuch bada się również za pomocą prób audiometrii. Zapalenie błędnika zawsze wymaga leczenia w szpitalu, ponieważ może powodować groźne powikłania, m.in. zapalenie opon mózgowych.

Aby wyleczyć stan zapalny, konieczne jest podawanie antybiotyków. Czasem lekarz zleca drenaż ucha, aby ułatwić odpływanie zainfekowanej wydzieliny.

Po wyleczeniu szumy uszne powinny zniknąć.

A może to kręgosłup domaga się troski?

Czasem zwyrodnienia (narośla kostne widoczne na zdjęciach rtg) w odcinku szyjnym mogą uciskać tętnice kręgowe, które zapewniają prawidłowe krążenie w uchu wewnętrznym.

Gdy są uciskane, mogą pojawić się szumy uszne. Aby się ich pozbyć, trzeba pamiętać o prawidłowej pozycji podczas siedzenia, czytania i spania.

Warto skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą, który podpowie, jak należy wykonywać ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie karku.

Pomocna jest rehabilitacja: masaże, ultradźwięki, jonoforeza (potrzebne skierowanie).

Oznaka kłopotów z ciśnieniem

Szumy uszne to jeden z pierwszych objawów nadciśnienia tętniczego. Aby je zdiagnozować, trzeba codziennie mierzyć ciśnienie i jeśli wyniki są niepokojące, skonsultować je z internistą.

Jeśli potwierdzi chorobę, należy przyjmować przepisane przez niego leki na nadciśnienie. Ale to tylko połowa sukcesu. Lekarze radzą ograniczyć tłuszcze zwierzęce, sól, kawę, alkohol, a także więcej się ruszać, odreagowywać stresy oraz wysypiać się.

Niekiedy szumy uszne mogą być skutkiem przyjmowania leków, m.in. moczopędnych, przeciwzapalnych, aspiryny.

Jeśli nie da się ich zmienić lub odstawić, warto skonsultować się z laryngologiem, który może zalecić noszenie specjalnego aparatu, tzw. maskera szumu.

Konsekwencja alergii lub infekcji

Obu chorobom towarzyszy katar, który wywołuje obrzęk śluzówki nosa.

Obrzęk może pojawić się w przewodzie słuchowym, wtedy w uchu gromadzi się gęsty płyn, który blokuje trąbkę Eustachiusza (łączy jamę bębenkową ucha środkowego z górną częścią gardła).

Do obrzęku może także dojść na skutek zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego. Podczas infekcji w uchu mogą pojawić się szumy, szmery, tykanie.

Jeśli masz objawy świadczące o alergii, warto udać się do alergologa. Obrzęk błony śluzowej towarzyszący przeziębieniu zmniejszą krople do nosa (np. Otrivin, Nasivin), ale pamiętaj, że nie można ich stosować dłużej niż 5 dni.

Zapalenie zatok oraz zapalenie ucha zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Czasem konieczna jest antybiotykoterapia oraz dodatkowo nacięcie błony bębenkowej i usunięcie płynu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również