Swędzenie skóry

Swędzenie skóry to bardzo nieprzyjemny w odczuciu objaw. Wywołać go może niewłaściwa pielęgnacja, uczulenie, różne choroby oraz ugryzienie przez jakiegoś insekta. Drapanie się może też spowodować groźne zapalenie skórne. Jeśli dodatkowo pojawią się inne niepokojące objawy, należy udać się do poradni lekarskiej.

Zdjęcie

Przyczyną oprócz niewłaściwej pielęgnacji może być zła dieta. /123/RF PICSEL
Przyczyną oprócz niewłaściwej pielęgnacji może być zła dieta.
/123/RF PICSEL

Swędzenie skóry - pielęgnacja

Swędzenie skóry może zostać wywołane prze przesuszoną skórę. Gdy jest nieodpowiednio nawilżona i zaczyna się łuszczyć, objawy takie mogą się nasilić. 

Czasem wystarczy zastosować do pielęgnacji intensywniejszy krem lub maskę. Do kąpieli można dodać specjalne olejki, które nawilżą i odżywią całe ciało. Przyczyną oprócz niewłaściwej pielęgnacji może być zła dieta, picie zbyt małej ilości płynów lub suche i zimne powietrze. Warto też zwrócić uwagę na składy kosmetyków, bo może któryś ze składników działać uczulająco.

Reklama

Swędzenie skóry - AZS

Do objawów atopowego zapalenia skóry (AZS) należą zaczerwienienie, suchość oraz swędzeniem skóry. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Może wywołać wiele schorzeń: astmę oskrzelową, katar sienny i alergie pokarmowe. Dlatego objawy łuszczącej się i swędzącej przez dłuższy czas skóry nie mogą być bagatelizowane.

Swędzenie skóry - inne przyczyny

Samo swędzenie skóry to objaw wielu chorób i także tych ogólnoustrojowych:

- cukrzyca

- niewydolność nerek

- choroby tarczycy

- choroby wątroby

- świerzb

- różne grzybice skórne

- liszajec zakaźny

- nerwica.

Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne objawy mogące świadczy o zaczynającej się chorobie i zgłosić się wtedy do lekarza w celu diagnostyki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej