Sucha pochwa? Nie musisz cierpieć

Dolegliwość ta najczęściej jest skutkiem zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem.

Bolesne współżycie i nawracające infe- kcje dróg rodnych skłoniły panią Ewę (45 l.) do wizyty w moim gabinecie. Po wysłuchaniu pacjentki zbadałem ją. Nie stwierdziłem żadnego schorzenia.

Reklama

– Cierpi pani na suchość pochwy. To spra wka zmian hormonalnych związanych z menopauzą – stwierdziłem. – Wiem, że menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. A ja wciąż miesiączkuję... – wtrąciła pani Ewa.

– Ma pani rację, ale zmiany poprzedzające menopauzę zaczynają się kilka lat wcześniej. Obniża się sprawność jajników, w związku z tym zmniejsza się ilość produkowanych przez nie hormonów – estrogenów i progesteronu.

Ma to znaczenie nie tylko dla psychiki kobiety (np. zmienności nastrojów), ale i dla fizycznych przemian w organizmie. – Jakich przemian? – Niedobór estrogenów powoduje zmiany w tych częściach ciała, których prawidłowe funkcjonowanie zależy od tych hormonów – w sromie, macicy, pęcherzu i cewce moczowej, w piersiach, kościach, sercu, naczyniach krwionośnych, mózgu, skórze, włosach.

No i, tak jak w pani przypadku, w pochwie. – Jak to się dzieje? – Niedobór estrogenów sprawia, że zmniejsza się liczba komórek tworzących błonę śluzową pochwy. Jej ścianki stają się cieńsze i wysuszone. Fachowo nazywamy to atrofią lub zanikowym zapaleniem pochwy – wyjaśniałem.

– Zanik śluzówki powoduje, że pochwa się skraca, zwęża, traci elastyczność. To wpływa na cały układ moczowo- -płciowy. Pojawiają się objawy podobne do tych, które wywołuje zakażenie dróg moczowych: silne parcie na pęcherz, ból przy siusianiu, wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Suchość pochwy to efekt niedostatku glikogenu, który wytwarzany jest w organizmie pod wpływem estrogenów w komórkach ścian pochwy. Gdy brakuje tych hormonów, niewielkie ilości glikogenu są niszczone przez bakterie bytujące w pochwie. Nie mogą się przekształcić w dobroczynny dla błony śluzowej kwas mlekowy.

– Czy coś można na to poradzić? – Jeśli nie ma przeciwwskazań, np. zaawansowanej choroby układu krążenia, można zastosować terapię hormonalną – w tabletkach, plastrach, sprayu, zastrzykach, żelu. Można też stosować terapię miejscową w postaci globulek, kremów, krążków czy tabletek dopochwowych.

80 proc. pań wybiera tabletki, bo są łatwe w użyciu, nie mają działań ubocznych. – A jeśli kobieta nie chce przyjmować hormonów?

– Może stosować preparaty dopochwowe bez hormonów, np. Feminem, Intimel, Floragyn. – A co by pan mi radził? – Jeśli wynik cytologii potwierdzi atrofię pochwy, proponowałbym tabletki dopochwowe.

Dr Jacek Tulimowski, ginekolog

Inne skutki braku estrogenów

Nabłonek wyściełający drogi moczowe robi się coraz cieńszy, a to osłabia napięcie mięśni wokół cewki moczowej. Pęcherz leży tuż przed pochwą, więc przy stosunku kobieta może odczuwać parcie na mocz. A przy wysiłku „popuszczać”.

Osłabione przez brak estrogenów mięśnie utrzymujące narządy układu moczowo- -płciowego umożliwiają przesunięcie się macicy, pęcherza i cewki do kanału pochwy.

To wywołuje ból, trudności w oddawaniu moczu, dyskomfort przy stosunku. Wymaga interwencji chirurgicznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej