Stopy. Koniec z bólem i drętwieniem

To prawda, że sprawiają nam kłopoty częściej, niż mężczyznom. Powodem jest ich delikatniejsza budowa. Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami stóp i lepiej o nie zadbać.

W porównaniu z męskimi kobiece stopy są mniejsze i mają węższe pięty. To powoduje, że na co dzień są bardziej obciążane, zwłaszcza w przedniej części. Inną wyłącznie kobiecą cechą są bardziej luźne stawy (nie tylko w stopach, ale całym ciele).

To skutek działania hormonów estrogenów i oksytocyny, które zwiększają elastyczność okolicznych więzadeł oraz ścięgien. Dzięki temu stawy mają większą ruchomość. Ale są też bardziej podatne na przeciążenia i zmiany zwyrodnieniowe.

Reklama

Jeśli do tego dojdą niekorzystne czynniki zewnętrzne związane np. z naszym trybem życia, naprawdę nietrudno o zwyrodnienia. Nie tylko są źródłem złego samopoczucia, ale także niekorzystnie wpływają na naszą postawę oraz sposób poruszania się.

Chcąc odciążyć chorą część stopy, przeciążamy inną i... narażamy się na kolejne kłopoty. Dlatego im szybciej postaramy się o właściwe leczenie, tym lepiej dla stóp i naszego samopoczucia!

Na początek dobre, nowoczesne wkładki

Nie chodzi o zwyczajne produkty, jakie można kupić w wielu sklepach obuwniczych, tylko o specjalne wyroby ortopedyczne z punktu wskazanego przez specjalistę.

Takie wkładki za każdym razem są projektowane w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadały potrzebom danej pary stóp. Dzięki temu, że projektujący je specjaliści mogą coraz dokładniej zmierzyć „odkształcenia” wywołane zwyrodnieniami, jakość tych wkładek stale się polepsza.

Pomogą i przy koślawym lub sztywnym paluchu, i przy zwyrodnieniach w stawie skokowym lub drobnych stawach stóp. Ich działanie polega na tym, że zmieniają ułożenie stóp i w rezultacie układ sił, jakie działają na stawy. Dzięki temu te zwykle przeciążane mogą odpocząć, a inne – zaczynają bardziej pracować. Dobroczynna rehabilitacja

Laser poprawi ukrwienie i odżywienie tkanek w stawie i wokół niego.

Ultradźwięki spowodują ich „mikromasaż”, podziałają przeciwbólowo.

Pole magnetyczne zwiększy ilość naturalnie wytwarzanych przez organizm substancji przeciwbólowych. Dodatkowe wsparcie: zastrzyki smarujące chrząstkę .

Zawierają kwas hialuronowy, który zapewnia właściwą lepkość mazi stawowej. Ponadto zapobiega wysychaniu samej chrząstki.

Skuteczne leczenie

Specjaliści zalecają go zarówno przy zwyrodnieniach stóp, które zostały spowodowane przeciążeniami, jak i tych wywołanych urazami, a do tego również przy zmianach powstałych na tle reumatycznym. Stopy są poddawane działaniu ciepła i zarazem naciskowi. Polega na umieszczeniu stóp w specjalnej „wanience” z silnie wirującą, ciepłą (o temperaturze 32–40 st.) wodą na 10–20 minut.

Ruch wody jest wyraźnie odczuwalny, ale całkowicie bezbolesny. Takie masowanie stóp przez ciepłą wodę może przynieść wiele korzyści: rozluźnienie tkanek i poprawę ich ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśni, a co najważniejsze – złagodzenie bólu i poprawienie ruchomości w stawach.

Ale jak każda inna metoda lecznicza, ma swoje przeciwwskazania. Masażu wirowego podwodnego kończyn dolnych nie powinno się stosować m.in. przy stanach zapalnych i zakrzepowych żył, przebarwieniach i owrzodzeniach skóry, niewydolności serca i zaburzeniach jego rytmu oraz przy znacznym osłabieniu organizmu i gorączce.

Co sprzyja schorzeniom?

Buty na wysokim obcasie i o wąskich przodach. Wielu specjalistów wymienia je na pierwszym miejscu! Równocześnie przyznają, że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo szpilki i czółenka szkodzą stopom. A sprzyjają... prawie wszystkim możliwym zwyrodnieniom.

Nadwaga lub otyłość. Powodują, że na znajdujące się w stopach struktury działają znacznie większe siły podczas stania, chodzenia lub biegania. Długie stanie związane np. z wykonywaną pracą zawo dową (m.in. sprzedawczyni, kelnerki) to nic innego jak wielogodzinny nacisk wywie- rany na kości i stawy stóp.

Predyspozycje genetyczne. Wykryto, że mogą nawet o 70 proc. zwiększać ryzyko rozwoju zwyrodnień stóp. Wady postawy takie, jak płaskostopie i urazy stóp np. u osób usportowionych.

Zmiany w stawie skokowym

Lekarze ostrzegają, że przybywa pacjentek przed 40. r.ż. Miejscem niekorzystnych zmian jest kostka, a dokładnie staw skokowo-goleniowy (w skrócie skokowy).

Chrząstka ulega zniszczeniu, pojawiają się wyrośla kostne (tzw. osteofity). Czynnikiem sprzyjającym są przede wszystkim powtarzające się urazy (np. skręcenia kostki).

Powikłaniem jest m.in. coraz mniejsza stabilność stawu. chorobę rozpoznasz po: bólu podczas chodzenia, a potem również w spoczynku; problemach ze zginaniem stopy w kostce i odgłosach trzeszczenia, przeskakiwania.

Co przyniesie szybką ulgę w zaciszu domowym?

Okłady z leczniczego torfu czyli borowiny Poleca je coraz więcej specjalistów! Mogą sprawić, że ból stanie się mniejszy. Podziałają też przeciwzapalnie. Rozgrzeją chory staw, poprawią w nim ukrwienie, a w rezultacie odżywienie chrząstek, pobliskich ścięgien, więzadeł i mięśni. Po zabiegu odpocznij przez godzinę w łóżku.

Okład możesz stosować codziennie lub co drugi dzień, w sumie 15–30 razy. Po całej serii zrób przerwę 14–20 dni i powtórz. Okłady z parafiny Podobnie jak borowina powodują miejscowe przegrzanie tkanek i ich lepsze odżywienie oraz dotlenienie.

Kąpiel w specjalnej soli stosuj najlepiej wieczorem, przed położeniem się spać. Zawsze najpierw umyj ciało pod prysznicem. Zacznij od 10 min i stopniowo wydłużaj czas zabiegu do 20–30 minut.

Paluch koślawy – halluks

Według danych Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego z halluksami zmaga się w naszym kraju prawie 1,5 mln osób. To deformacja, która rozwija się w przedniej części stopy. Polega na niewłaściwym ułożeniu kości dużego palca (leżą w zakrzywionej linii).

Winne są głównie predyspozycje genetyczne w połączeniu z niewłaściwym obuwiem.

Następstwem mogą być: płaskostopie poprzeczne, odciski, modzele, palce młotkowate, zapalenie kaletki. chorobę rozpoznasz po: paluchu wygiętym w stronę pozostałych palców (jakby w łuk) i charakterystycznym bolesnym, zaczerwienionym guzku z boku; bólu pojawiającym się podczas ruszania paluchem, a z czasem także w trakcie chodzenia czy siedzenia.

Paluch sztywny

Może rozwinąć się w każdym wieku (najbardziej – dojrzałym). Zwyrodnienie ma miejsce w stawie znajdującym się pośrodku dużego palca (tzw. środstopowo-paliczkowym).

Winowajcą są geny, za ciasne i uciskające stopy z przodu obuwie oraz urazy (np. wskutek uderzenia o coś stopą).

Następstwa to m.in.: coraz gorsza ruchomość stawu i jego zniekształcenie. Chorobę rozpoznasz po: bólu palca podczas jego zginania, a także problemach ze swobodnym poruszaniem nim; zaczerwienieniu i obrzęku chorego stawu.

Zwyrodnienia drobnych stawów

Bywają problemem nawet młodych kobiet, co ma związek z niektórymi nawykami. Najczęściej rozwijają się w środkowej części stopy. Kobiety są na nie narażone, np. gdy intensywnie ćwiczą i wykonują dużo ćwiczeń, które obciążają stopy (np. podskoków).

Także – gdy uprawiają jogging (zwłaszcza w nieodpowiednich, źle amortyzujących wstrząsy butach). Grożą innymi schorzeniami (np. halluksami, modzelami).

Chorobę rozpoznasz po: uczuciu zmęczenia stóp i ich bólu dokuczającym po wzmożonej aktywności fizy cznej oraz po drętwieniu nocą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej