Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby polega na gromadzeniu się tłuszczu w jej komórkach.

Czterdziestosześcioletnia pani Maria skarżyła się na bóle i wrażenie pełności w prawej górnej części brzucha. Dolegliwości występowały zwykle po jedzeniu. Niekiedy towarzyszyły im nudności. Pacjentka zauważyła też, że ma niestrawność po tłustych potrawach, a jej stolce są bardzo jasne.

W czasie badania brzucha nie stwierdziłem nieprawidłowości, jednak w badaniu USG opisano nieznaczne powiększenie wątroby z cechami jej stłuszczenia. Analizując leki przyjmowane przez pacjentkę, stwierdziłem, że są wśród nich preparaty mogące szkodzić wątrobie.

Fabryka organizmu

Reklama

Wątroba to największy narząd miąższowy naszego organizmu. Spełnia wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest neutralizacja różnych substancji, w tym toksyn. Tam też rozkładane są leki. Niestety, komórki wątroby są narażone na uszkodzenie, co może skutkować pogorszeniem pracy całego narządu. Niektóre czynniki uszkadzają wątrobę działając w niewielkich ilościach i szybko – np. toksyny grzybów, wirusy.

Inne czynniki działają powoli i podstępnie, a uszkodzenie rozwija się długo, na skutek ich przewlekłego działania. Należą do nich alkohol i właśnie leki. Przewlekłe uszkodzenie wątroby można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to stłuszczenie narządu. Dochodzi do niego wskutek gromadzenia w komórkach wątroby, hepatocytach, kwasów tłuszczowych.

Proces jest odwracalny, jeśli odpowiednio wcześnie wyeliminuje się czynniki uszkadzające (np. leki). Jeśli natomiast niekorzystne zmiany postępują, obładowane tłuszczem hepatocyty obumierają, a w miejscu zniszczonego miąższu wątroby pojawia się tkanka łączna, co określa się jako zwłóknienie lub marskość wątroby.

Objawy stłuszczenia wątroby są dość niespecyficzne

Zwykle występują one tuż po posiłku. Pacjent może się skarżyć na uczucie pełności w prawym podżebrzu i pobolewania w tej okolicy. Mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, nieprzyjemne odbijania. Niedobór żółci skutkuje niestrawnością po spożyciu tłustych pokarmów oraz odbarwieniem stolców. Może się też pojawić tzw. biegunka tłuszczowa.

W badaniu fizykalnym (w czasie dotykania brzucha) można stwierdzić, czy wątroba jest powiększona, jak w stłuszczeniu, czy zmniejszona, jak w marskości. Najważniejsze jest jednak USG, które pozwala określić dokładną wielkość narządu.

Najczulszym laboratoryjnym markerem uszkodzenia wątroby są poziomy enzymów wątrobowych we krwi, uwalnianych przez hepatocyty. Są to transaminazy: asparaginowa (ASPAT) i alaninowa (ALAT) oraz GGTP. Ich poziomy powinny być monitorowane u każdego pacjenta przyjmującego duże ilości leków.

Odwracalne zmiany

Leczenie stłuszczenia wątroby polega na eliminacji czynników uszkadzających (np. dużych ilości leków), oczywiście jeśli jest to możliwe. Konieczna jest także zmiana diety (na lekkostrawną, ubogą w tłuszcze). Zaleca się stosowanie preparatów wspomagających regenerację wątroby, jak silibinina. W przypadku marskości jedynym rozwiązaniem jest przeszczep narządu.

Nasz ekspert dr Andrzej Wejchert, internista: Nadużywanie leków uspokajających, przeciwbólowych i hormonalnych może powodować zaburzenia metabolizmu (tycie i odkładanie tkanki tłuszczowej), a w konsekwencji prowadzić do procesu stłuszczenia wątroby.

Jak tarcza ochronna

Silibinina to substancja otrzymywana z owoców ostropestu plamistego. Wpływa ochronnie na miąższ wątroby. Ma także właściwości wspomagające jej regenerację. Działa żółciopędnie i rozkurczająco na mieśnie gładkie (dzięki czemu wspomaga trawienie). Silibinina ma działanie odtruwające i przeciwzapalne. Preparaty ją zawierające są wskazane w uszkodzeniu wątroby wywołanym np. przez leki i alkohol.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej