Sposoby rehabilitacji po udarze

Udar mózgu w jednej chwili może nas pozbawić sprawności, samodzielności, zdolności porozumiewania się. Często uszkadza wzrok lub słuch. Co roku doznaje go około 70 tys. Polaków.

Reklama

Powodem udaru jest przede wszystkim niewłaściwy styl życia: stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta i mało aktywny tryb życia. Aby chory po udarze szybko wrócił do sprawności, najważniejsza jest szybka rehabilitacja neurologiczna.

Niestety, jak wynika z obserwacji, rehabilitanci zwykle zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcają na usprawnianie rąk. Szacuje się, że to zaledwie 15 proc. całej terapii. Prawdopodobnie wynika to z braku odpowiednich metod i narzędzi.

Okazuje się jednak, że doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji jest prosta rozrywka, której można się oddawać w gronie rodziny. To gra w karty.

Układanie pasjansa lub gra w makao

O korzyściach tej zabawy przekonują kanadyjscy naukowcy. W ich badaniach wzięło udział 141 pacjentów, którzy trzy miesiące wcześniej doznali udaru mózgu. W konsekwencji doszło u nich do lekkich lub umiarkowanych zaburzeń ruchowych w jednej lub obu rękach i ramionach.

Wiadomo, że regularne ćwiczenia rąk mogą z czasem przywrócić lub choćby poprawić w nich sprawność. Naukowcy zaprojektowali badania, by sprawdzić czy wirtualne gry, coraz częściej stosowane jako rehabilitacja ruchowa dla pacjentów po udarze, są rzeczywiście lepsze do tego, by poprawić sprawność rąk niż te bardziej tradycyjne, jak np. gra w karty.

Pacjentów podzielono na dwie grupy: jedna była rehabilitowana za pomocą konsoli gier wideo, druga miała prowadzone zajęcia z tradycyjnymi grami, w tym z grą w karty. Wszyscy przez dwa tygodnie przez godzinę dziennie brali udział w zajęciach z konsolą lub grali w karty.

Oprócz tego prowadzono u nich klasyczną rehabilitację neurologiczną i ruchową. Okazało się, że już po dwóch tygodniach obie grupy wykazały znaczną poprawę zdolności motorycznych.

Kolejna poprawa była wyraźnie zauważalna po miesiącu dalszych ćwiczeń. Co ważne – obie grupy radziły sobie równie dobrze. Dodatkowa korzyść. Gra w karty nie tylko pomaga w rehabilitacji rąk po udarze. Ma jeszcze inne zalety.

Lekarze przekonują, że seniorzy powinni jak najczęściej korzystać z tej rozrywki, ponieważ pomaga zapobiegać zmianom w mózgu prowadzącym do demencji i choroby Alzheimera.

Dobrze, jeśli co jakiś czas uczymy się nowej gry. Im bardziej skomplikowane są reguły, tym lepiej. Podczas nauki powstają bowiem nowe połączenia między komórkami nerwowymi.

Jak dochodzi do udaru

Do udaru niedokrwiennego mózgu dochodzi, gdy skrzep krwi zatka naczynie krwionośne doprowadzające krew do mózgu. Jego część jest wówczas niedotleniona i obumiera.

Udar krwotoczny (tzw. wylew) polega na tym, że z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew wylewa się do mózgu i niszczy tkanki, z którymi się styka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej