Sposoby na nawracające afty i zajady

Choć są niepozorne, potrafią mocno dokuczyć. Oto rady, jak szybko się z nimi uporać i co robić, by więcej nie uprzykrzały nam życia.

Zarówno afty, jak i zajady często pojawiają się jesienią, gdy spada nasza odporność. Dokuczają też po antybiotykoterapii lub gdy w diecie brakuje witamin, zwłaszcza z grupy B.

Jeśli stan zapalny jest poważny, lepiej nie bagatelizować problemu i skonsultować się z internistą (w przypadku zajadów) lub stomatologiem (gdy dokuczają nam afty). W uśmierzeniu bólu pomogą proste domowe metody.

Witaminy i maści pomocne przy nadżerkach

Reklama

Zajady to zapalenie kącików ust. Często wywoływane jest przez zakażenia bakteryjne lub grzybicze, a także niedobory wit. B, cynku lub żelaza. Powstawanie zajadów może również być związane z występowaniem chorób ogólnych, np. cukrzycy i anemii.

Zmiana diety. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się: nabiał (np. jogurty oraz kefiry z żywymi kulturami bakterii), a także fasola, wątróbka, ryby, kasza gryczana, pieczywo pełnoziarniste. Uzupełniają niedobry witamin z grupy B i żelaza. Uwaga! Leczenie zajadów może potrwać dłużej, jeśli pijemy duże ilości czarnej kawy, która osłabia system nerwowy.

Pomoc z apteki. Aby uzupełnić niedobory witamin B, możesz stosować suplementy (np. Witaminum B complex, ok. 4 zł /50 szt., Multi-B Complex, ok. 10 zł/30 szt.). Regenerację pękających kącików ust przyspieszą specjalne maści o działaniu ściągającym i ochronnym (np. Zajadex, ok. 11 zł), Actisoftin, ok. 10 zł, Cimmerin, ok. 9 zł). Domowa maść. W kieliszku utrzyj łyżeczkę miodu z 10 kroplami tranu. Nałóż na gazik i na 15 minut przyłóż do ust.

Płukanki i okłady przeciw aftom

Afty to małe rany w ustach. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, brzegach języka, wargach, dziąsłach. Wywołują pieczenie i ból, a większym owrzodzeniom w jamie ustnej towarzyszą również gorączka i powiększone węzły chłonne. Do ich powstawania, obok zakażeń drobnoustrojami, przyczynia się nadużywanie ibuprofenu, stres, a także alergia pokarmowa oraz… stany zapalne jelit.

Zapanuj nad niezdrowymi nawykami. Obgryzanie paznokci, gryzienie końcówek długopisów, ołówków, a u dzieci – wkładanie rąk do buzi, może być przyczyną stanu zapalnego.

Stosuj płukanki antyseptyczne z apteki. Możesz kupić np. odkażające środki z tetraboranem sodu (np. płyn Aphtin, ok. 2 zł,proszek Gargarin, ok. 4 zł).

Zgłoś się do stomatologa. Gdy afty są bardzo dokuczliwe, może on zaproponować zabieg ozonoterapii, która działa antyseptycznie – zabija bakterie, wirusy i grzyby. Dzięki temu sączące się ranki szybko się goją. Metoda jest bezbolesna. Koszt: ok. 60 zł.

Okład z czarnej herbaty. Zawiera taninę, która działa ściągająco, wysusza, zmniejsza ból. Torebkę zanurz we wrzątku. Przestudzoną przykładaj do afty na 3 minuty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej