Sposoby na kamicę moczową

To jedna z cywilizacyjnych zdrowotnych zmór: kamica moczowa dolega dzisiaj co dwudziestej osobie. Przyczyny? Siedząca praca i zbyt mało ruchu, jednostronna dieta bogata w białko, zbyt mała ilość wypijanych płynów sprawiają, że substancje, które powinny zostać wydalone z organizmu, zaczynają krystalizować się w kamienie. Wiele osób „chodzi” z nimi w nerce, często zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.

Decyduje wielkość złogu

Reklama

Kamienie mogą tkwić w nerce cały czas i nie zatykać dróg moczowych – wtedy choroba przebiega bezobjawowo. Złogi wykrywane są często przypadkowo, podczas USG jamy brzusznej i nerek, przy okazji profilaktycznej wizyty u lekarza.

U chorych bez dolegliwości, u których rozpoznano złóg wielkości poniżej 5 mm, zaleca się obserwację, ponieważ kamienie tej wielkości zazwyczaj wydalane są samoistnie.

Kamień, który ma średnicę powyżej 5 mm, może zatkać moczowód i wywołać silny ból. Kolka nerkowa jest ostrym atakiem choroby spowodowanym przez utrudnienie lub zablokowanie odpływu moczu z nerek. Odczuwa się ból pleców w okolicach lędźwi promieniujący do pachwin, ból brzucha lub w boku.

Dolegliwościom towarzyszą nudności, wymioty i wzdęcie brzucha. Ostry atak wymaga wizyty u lekarza. Aby doraźnie go złagodzić, można zażyć środki przeciwbólowe o działaniu rozkurczowym i wejść do gorącej kąpieli, która też przynosi ulgę. Należy ponadto wypić kilka litrów wody mineralnej.

Dzięki nagromadzeniu w organizmie dużej ilości płynów zwiększa się prawdopodobieństwo, że małe kamienie zostaną usunięte z moczem. W przypadku kamienia o wielkości 5 mm umiejscowionego w dolnej części moczowodu szansa wynosi 50 proc.

Gdy kamień nie zostanie wydalony, konieczna jest interwencja urologa. Jeśli kamienie mają do 15 mm, pacjenta kieruje się na zabieg ESWL (extracorporeal shock wave lithotripsy). To nieinwazyjna metoda leczenia kamicy: niewidzialna fala elektrohydrauliczna, magneto- lub piezoelektryczna rozkrusza kamień na łatwy do wydalenia proszek.

Inne zabiegi

Nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL). Wykonuje się, gdy kamień w nerce ma ponad 15 mm lub położony jest w miejscu, gdzie nie może zostać roz bity. Urolog przez małe nacięcie w skórze wprowadza do nerki nefroskop, dzięki któremu ogląda go. Potem narzę dziami rozdrabnia go i usuwa. Ureterorenoskopia (URSL).

Służy do usuwania kamieni ze środkowego i dolnego odcinka moczowodu. Narzędzia wprowadza się do niego przez cewkę moczową i pęcherz. Oba zabiegi wymagają znieczulenia i pobytu w szpitalu.

Jak zapobiec napadom

Kamicy można w dużym stopniu zapobiegać. Co jest najważniej sze? Wypijaj taką ilość płynów, by ilość moczu zawsze wynosiła 2 litry na dobę. Zawsze wypijaj szklankę wody na noc. Jeśli jesz dużo mięsa, ogranicz jego spo życie, bo jest ono źródłem sub stancji zakwaszających mocz, co ułatwia powstawanie kamieni.

Ogranicz też spożycie soli, gdyż zawarty w niej sód powoduje większe wydalanie z moczem wapnia, z którego też tworzą się kamienie. Nie ograniczaj ilości wapnia w diecie w postaci pro- duktów mlecznych, natomiast – bez zalecenia lekarza – nie przyjmuj suplementów wapnia i witaminy D. Stosuj regularnie zalecone przez lekarza leki. Lecz zakażenia układu moczowego, zwłaszcza przewlekłe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej