Sposoby na ból pleców

Bóle pleców to prawdziwa zmora naszych czasów. Kręgosłup najbardziej obciąża wielogodzinne przesiadywanie w pozycjach „samochodowo-telewizyjno-biurowych”. Ich skutkiem są postępujące zwyrodnienia jego struktur.

Kiedyś typowe dla późnego wieku, dziś u co drugiego z nas ujawniają się po pięćdziesiątce! Ich początkowe objawy nie są bardzo uciążliwe – to po ranna sztywność i ograniczenie ruchomości. Z czasem zmiany degeneracyjne stają się nieodwracalne, prowadząc do niepełnosprawności.

Gdy ból promieniuje

Reklama

Choroba zwyrodnieniowa polega na przedwczesnym zużyciu, wyrodnieniu i przemieszczaniu się tkanek tworzących stawy, dyski, kręgi oraz inne części składowe kręgosłupa.

Gdy się nasila, pojawiają się nie pojedyncze bóle, ale całe zespoły bólowe prowokowane przez tzw. korzenie – wiązki włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego. Zwyrodnienia najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego. Tzw. zespół lędźwiowy odczuwa się w krzyżu, ale ból promieniuje też do miednicy i nóg.

Wywołać może go Hexenschuss, czyli postrzał (lumbago), nasilający się podczas nagłego oziębienia czy przeciążenia pleców. W chorym odcinku lędźwiowym może też przemieścić się jądro miażdżyste („wypaść” dysk) lub pojawić rwa kulszowa.

Głównym jej objawem jest paraliżujący ból kierujący się do pośladka, uda albo łydki. Osoby pracujące codziennie przy komputerze ryzykują zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego. Tzw. zespołowi szyjnemu towarzyszyć może ból szyi i ramion, migrena, zawroty głowy.

Najrzadszy jest zespół odcinka piersiowego, obejmujący ramię, żebra, okolice brzucha lub serca. Kłopotów z krzyżem lepiej nie bagatelizować. Oprócz ćwiczeń rehabilitacyjnych, warto jak najszybciej podjąć terapie łagodzące ból.

Leki i blokady

Ulgę w dolegliwościach ze strony kręgosłupa przynoszą leki przeciwbólowe – niesteroidowe przeciwzapalne (NLPZ) i paracetamol. Przy bólu o dużym natężeniu, zaleca się słabe opioidy i środki rozluźniające mięśnie (tzw. miorelaksanty).

Preparaty przeciwbólowe mają jednak liczne działania niepożądane. Dlatego najbezpieczniejszym dla organizmu wyborem są dziś pozbawione większości z nich koksyby – leki z III generacji NLPZ. Blokują one COX-2, enzym odpowiedzialny za rozwój stanu zapalnego. Wada leków przeciwbólowych? Nie gwarantują stałego znieczulenia.

W poradniach leczenia bólu skorzystać można z blokady, tj. iniekcji w okolicę chorych nerwów leku sterydowego i środka miejscowo znieczulającego. Dzięki zastrzykowi ból ustępuje lub znacznie się zmniejsza. Blokada działa dłużej niż leki, ale i ją trzeba zazwyczaj powtarzać.

Przy zauważalnej remisji objawów – za 2 tygodnie (lecz nie częściej niż 2–3 razy w roku). Sterydy działają silnie przeciwzapalnie. Ponieważ podawane są miejscowo i nie wpływają na cały organizm, można podawać je nawet w dużych dawkach. Zabieg ze skierowaniem od lekarza refunduje NFZ, prywatnie kosztuje ok. 400 zł.

Terapia Orthokine

Należy do tzw. terapii autologicznych, w których do leczenia używa się własnych tkanek pacjenta. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są to uzyskane z jego krwi ochronne białka przeciwzapalne, które wstrzykuje się w okolice korzeni nerwowych kręgosłupa raz lub dwa razy w tygodniu przez okres 21 dni lub 6 tygodni.

Zastrzyki nie cofają już istniejących zmian, ale potrafią powstrzymać stan zapalny i rozwój choroby zwyrodnieniowej na prawie dwa lata.

Terapia Orthokine została opracowana przez niemieckich naukowców dr. Julio Reineckego i dr. Petera Wehlinga.

Często korzystają z niej sportowcy słynnej ligi koszykarskiej NBA, piłkarze i golfiarze narzekający na kłopoty ze stawami. W Polsce Orthokine stosuje się w niektórych klinikach leczenia bólu od 1998 roku. Terapia nie jest refundowana, kosztuje ok. 5 tys. zł.

Termolezja

To jedna z najnowocześniejszych metod leczenia bólu przewlekłego. Polega na termokoagulacji, czyli czasowym zniszczeniu prądem czuciowych zakończeń nerwowych wytworzonym wokół końca wprowadzonej do tkanki nerwowej elektrody.

Do temperatury ok. 75°C podgrzewają ją fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Precyzyjne dotarcie „na miejsce” zapewnia kontrolny obraz z aparatu rentgenowskiego. Zabieg jest bezpieczny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Znosząc przewodzenie bólu, uwalnia od niego pacjenta mniej więcej na pół roku, potem struktury nerwowe regenerują się. Termolezję wykonuje się wtedy, gdy zawiodą inne nieinwazyjne metody leczenia, a wynik przeprowadzonej wcześniej blokady prognostycznej z użyciem krótko działającego środka znieczulającego jest pozytywny. Lub gdy u pacjenta istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.

Zabieg powtarzać można bez ograniczeń. W poradniach leczenia bólu ze skierowaniem od lekarza podlegają one refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie kosztują 4 tys. zł.

Plastry rehabilitacyjne

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polega na przyklejaniu taśm rehabilitacyj nych, które naciągają skórę. Pobudza to receptory czucia głębokiego, zmniejsza ból lub go likwiduje.

Naciągnięcie skóry zwiększa też przestrzeń między skórą właściwą a powięzią (błoną osłaniającą mięśnie) i sprawia, że rośnie ilość i prędkość przepływającej limfy, co zmniejsza stany zapalne. Zwykle stosuje się 3–5 aplikacji taśmy, przy czym jedną nosi się 3–5 dni. Koszt aplikacji: 20–40 zł.

Lecznicza moc prądu

Elektroterapia, wykorzystująca przepływ prądu jako bodziec leczniczy, działa silnie przeciwbólowo. Ulgę czuje się już po pierw szym zabiegu. Nie tylko zmusza on mięśnie do skurczów, przez co powiększa ich masę i siłę, sprzyjając lepszej stabilizacji kręgosłupa. Poprawia też ukrwie nie stymulowanej tkanki, przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków.

Do metod polecanych w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa należy: elektrostymulacja, stymulacja TENS, gal wanizacja, jonoforeza, prądy diadynamiczne i interferencyj ne (tzw. Nemecka). Wykorzys tują one prąd stały lub zmien ny o różnej częstotliwości. Zabiegi przeprowadza się codziennie lub co drugi dzień. Czas zabiegu: 10–30 minut. Ze skierowaniem od lekarza są refundowane, prywatnie jeden zabieg kosztuje 10–20 zł.

Biorezonans

Zaliczany jest do metod niekonwencjonalnych. Polega na uzdrawianiu naturalnego pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez organizm. Typowy aparat BRT to skrzynka ze wskaźnikami, do której za pomocą przewodów podłączone są specjalne elektrody. Umieszcza się je na skórze pacjenta.

Elektrody mo gą też mieć postać metalowych kul, które trzyma się w obu dłoniach. Aparat BRT wychwytuje niewłaściwe, spowodowane chorobą fale elektro magnetyczne wysyłane przez organizm, przekształca je i „oddaje” w prawidłowej po staci.

Z pomocą biorezonansu łagodzić można choroby prze biegające z ostrymi i przewlek łymi bólami. Zabiegi nie kolidują z tradycyjnym leczeniem, nie trzeba się do nich przygotowy wać. Jedna sesja to 40-50 zł.

Nasz ekspert dr Jerzy Królak, ortopeda: Celem ćwiczeń rehabilitacyjnych jest usprawnienie mięśni grzbietu i brzucha, a więc zapewnienie właściwej ruchomości, a jednocześnie stabil ności kręgosłupa. By sobie nie zaszkodzić, na początku należy wykonywać je pod okiem rehabilitanta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej