Spokojne życie z NTM

Na nietrzymanie moczu (NTM) cierpi co trzecia kobieta. Schorzeniu sprzyjają m.in. nadwaga, palenie papierosów i nadmiar kawy. Z chorobą można sobie poradzić.

Cierpią przede wszystkim kobiety po 50. roku życia, po menopauzie. NTM dotyka także młode panie, w szczególności w ciąży i po porodzie, u których doszło do rozciągnięcia mięśni pochwy.

Skąd się bierze?

Głównymi przyczynami wystąpienia NTM są zmiany hormonalne. Obniżenie poziomu estrogenów wpływa na stan napięcia mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. W przypadku mężczyzn źródłem problemu jest najczęściej przerost prostaty, operacja odbytnicy oraz urazy w okolicach krocza.

Reklama

U podłoża schorzenia zarówno u pań, jak i panów, leżą również niektóre choroby, np. stwardnienie rozsiane, alkoholizm, niewydolność krążenia. Chorobie sprzyja też przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresyjnych, węglanu litu, przeciwpsychotycznych).

Co robić?

Podrażnić pęcherz mogą też alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa czy herbata Ogranicz więc kawę do dwóch filiżanek, a herbatę do maksimum czterech dziennie. Bywa, że nietrzymanie moczu pojawia się w sytuacji, gdy kaszlemy lub kichamy. Szczególnie narażone są osoby palące tytoń. Dym papierosowy drażni drogi oddechowe palaczy, przez co wywołuje częsty, silny i uporczywy kaszel.

Wyjściem jest rozstanie z nałogiem. Uważaj na aktywność fizyczną. Zwiększony wysiłek pomaga wprawdzie pozbyć się nadwagi, jednak zbyt duże przeciążenie organizmu może spowodować ucisk przepony na jamę brzuszną, podnosząc w niej ciśnienie. Wówczas staje się ono wyższe niż ciśnienie w cewce moczowej i w konsekwencji prowadzi do pojawienia się NTM.

Nie musisz wcale rezygnować z ćwiczeń, ale warto dołączyć do nich takie, które wzmacniają mięśnie dna miednicy, np. Kegla. Polegają one na napinaniu mięśni tak, jakbyś wstrzymywała mocz. Powinno się je wykonywać przynajmnieje trzy razy dziennie po ok. 5-10 minut.

Zadbaj o komfort

Schorzenie wymaga zachowania szczególnych zasad higieny, tj. częstego mycia okolic intymnych, jak również używania specjalnych produktów przeznaczonych dla osób z tą dolegliwością. W zachowaniu komfortu pomagają specjalne wkładki o anatomicznym kształcie.

Dobre wkładki

Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie zwykłych podpasek. Tymczasem osoby cierpiące na NTM powinny używać wkładek urologicznych. Od produktów higienicznych różnią się wyższym stopniem chłonności. Mocniej też pochłaniają zapach. Przy większych problemach albo w momentach dużego wysiłku warto używać specjalnych majtek, które mają większą wchłanialność.

Zabiegi

– Bardzo ważna jest szybka diagnoza – mówi dr n. med. Jacek Nita, ginekolog ESTELL. – Nowoczesną metodą jest terapia z użyciem lasera Mona Lisa Touch. Zabieg trwa ok. 20 minut. Uznaje się go za jedną z najlepszych metod wspomagających leczenie NTM. W niektórych przypadkach niezbędne może być wszczepienie syntetycznej taśmy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej