Skuteczne metody na biegunkę w podróży

Problemy jelitowe często dopadają nas właśnie w wakacje. Zwykle nie są groźne, ale potrafią uprzykrzyć wypoczynek. Radzimy, jak szybko je pokonać.

Reklama

Biegunka to zaburzenie trawienia, które objawia się częstymi (co najmniej 3 na dobę), wodnistymi wypróżnieniami.

Podczas letnich wyjazdów przyczynami dolegliwości zwykle są zatrucia pokarmowe, infekcje wirusowe lub po prostu kontakt z inną florą bakteryjną (zwłaszcza podczas wycieczek za granicę, głównie do krajów mało rozwiniętych).

Co można zrobić, by szybko pokonać chorobę i dalej cieszyć się urlopem? Oto sprawdzone rady.

◗Zapobiegamy odwodnieniu

Podczas biegunki, której często towarzyszą też wymioty i gorączka, szybko tracimy duże ilości płynów, co grozi odwodnieniem. Dlatego podstawowym zadaniem podczas choroby jest utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu – chory musi więc jak najwięcej pić.

Najlepiej podawać mu specjalny preparat nawadniający, który uzupełnia tracone wraz z płynami elektrolity, np. Orsalit, Gastrolit (do kupienia w aptece).

Warto też niewielkimi porcjami popijać wodę niegazowaną,gorzką herbatę, rumianek, napar z koperku (lekko schłodzone, by nie wywołać wymiotów). Dobrze jest dodać do nich szczyptę soli, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie.

◗Stosujemy leki i specjalną dietę

W leczeniu biegunki pomocny bywa węgiel leczniczy, który wiąże toksyny, bakterie, gazy jelitowe i inne szkodliwe czynniki, hamując dolegliwości. Polecana jest też Smecta, która działa osłonowo na jelita i zmniejsza nasilenie objawów.

Doraźnie można zażyć również Stoperan. Wprawdzie hamuje on ruchy jelit, dzięki czemu rzadziej odwiedza się toaletę, ale nie leczy samej biegunki.

Powrót do zdrowia znacząco przyspieszają za to probiotyki, np. Dicoflor, Lakcid, Lacidofil, które szybko odbudowują florę bakteryjną jelit. Podczas choroby warto też przestrzegać lekkostrawnej diety.

Polecane są: kleik ryżowy, jogurty i kefiry, białe pieczywo, gotowane warzywa, zwłaszcza marchewka, ziemniaki i dynia, a także niektóre owoce – banany, morele, jagody i aronia. Można skusić się na kostkę gorzkiej czekolady, ponieważ kakao hamuje wydzielanie wody do jelita cienkiego, ograniczając biegunkę.

◗Chronimy dzieci przed powikłaniami

U maluchów jednym z najgroźniejszych następstw biegunki jest odwodnienie. Objawy o nim świadczące, takie jak zapadnięte ciemiączko u niemowlęcia, płacz bez łez, spierzchnięte usta, pieluszka sucha od 3 godzin (u starszego smyka – nie oddawanie moczu od 6 godzin) wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Jak zmniejszyć ryzyko dolegliwości?

Aby uniknąć kłopotów trawiennych na wakacjach, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

✔ Dbaj o higienę. Kilka razy dziennie myj ręce, używając mydła lub żelu antybakteryjnego.

✔ Pij wyłącznie butelkowaną wodę. Zwłaszcza na urlopie za granicą unikaj napojów z dystrybutorów oraz... lodu dodawanego do drinków.

✔ Bierz probiotyki. Przyjmowane profilaktycznie wzmacniają florę bakteryjną układu pokarmowego.

Przepis na płyn nawadniający

Podstawowy płyn do nawadniania organizmu można przygotować samodzielnie niemal w każdych warunkach.

✔ Odmierz 120 ml wody – przegotuj ją i ostudź.

✔ Do płynu wsyp 1/4 łyżeczki soli kuchennej i łyżeczkę glukozy (do kupienia w aptece). Dla lepszego smaku dodaj kilka kropli cytryny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej