Skuteczne leczenie chorych nerek

To jedne z najcichszych narządów. Czasami chorują, a my... długo w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy! Jak mimo braku dolegliwości rozpoznać problem i w jaki sposób pomóc nerkom? Wyjaśniamy!

Z wyglądu przypominają fasolki. Ukryte z tyłu ciała na co dzień rzadko są obiektem naszego zainteresowania. Ale pełnią bardzo ważną rolę! Filtrują krew i zajmują się usuwaniem z organizmu wszystkiego, co szkodliwe. Mimo to trudno nam sobie wyobrazić, że mogłyby tak „po prostu” zachorować.

Reklama

Myślimy, że to ewentualnie problem ludzi starszych... Tymczasem nerki potrafią niemile zaskoczyć. Problemy z nimi miewają nawet trzydziestolatkowie! Sprawdź, w jaki sposób zorientować się, że coś jest nie tak i... rozpocząć leczenie.

Zaskakujące objawy - nie przeocz ich!

Przewlekłe zmęczenie i znużenie. To skutek gorszego filtrowania krwi i oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii oraz szkodliwych substancji (pochodzących np. z pożywienia).

Podwyższone ciśnienie krwi. Jego przyczyną jest nieskuteczne usuwanie przez nerki z organizmu nadmiaru wody i sodu.

Świąd, sucha, ziemista skóra z białawym nalotem – niewydalane na zewnątrz substancje krążą we krwi i podrażniają zakończenia nerwowe w skórze; mogą też gromadzić się w niej i nadawać jej brzydką barwę.

Metaliczny posmak w ustach, uporczywa czkawka, nudności. Mają związek z pozostawaniem kwasów w organizmie i tzw. kwasicą.

Typowe sygnały świadczące o złej kondycji nerek

Skąpomocz i oddawanie mniej niż 500 ml moczu na dobę, a także jego czerwone zabarwienie (tzw. krwiomocz) mogą wskazywać na ostrą niewydolność nerek.

Częstsze oddawanie niewielkich ilości moczu, zwłaszcza w nocy, worki pod oczami, spuchnięte stopy i dłonie, a dodatkowo łatwe męczenie się i zadyszki, duszności oraz kołatanie serca bywają związane z przewlekłą niewydolnością nerek (która nie musi być następstwem niewydolności ostrej).

Silny ból w dole pleców lub podbrzuszu promieniujący do pachwiny, na przemian wzmagający się i słabnący, a także nudności i wymioty oraz częste parcie na pęcherz i uczucie pieczenia podczas jego opróżniania to typowa kolka nerkowa i ostrzeżenie o kamicy. Koniecznie zgłoś się wtedy do lekarza.

Nawet, gdy nie masz żadnych objawów, skontroluj nerki, jeśli...

...regularnie „zapominasz” o piciu wody i na co dzień spożywasz raczej niewiele płynów (takich jak naturalne soki i koktajle, owocowe i ziołowe herbaty, kompoty, kefiry).

...jadasz dużo mięsa i ryb, bez ograniczeń stosujesz sól.

...często sięgasz po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub zażywasz antybiotyki albo długotrwale przyjmujesz duże dawki witaminy C, D lub wapnia (np. profilaktycznie).

...masz skłonność do infekcji układu moczowego i przechodziłaś kłębuszkowe lub odmiedniczkowe zapalenie nerek.

...chorujesz na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę lub nadczynność przytarczyc.

Proste testy oraz badania, które rozwieją twoje wątpliwości

Domowy test paskowy do badania moczu (np. URS 10, z apteki bez recepty, ok. 19 zł) pozwoli ci wstępnie zorientować się, czy dzieje się coś niepokojącego. Jeśli tylko podejrzewasz, że coś jest nie tak, poradź się lekarza. Zleci ci dokładniejsze badania.

Badanie ogólne i posiew moczu mogą dostarczyć informacji, czy występuje kamica, a jeśli tak – to jakiego jest ona rodzaju (np. fosforanowa czy szczawianowo-wapniowa).

Badanie krwi pod kątem stężenia kreatyniny – na jego podstawie lekarz jest w stanie obliczyć wielkość tzw. przesączania kłębuszkowego (w skrócie GFR) i określić, czy występuje niewydolność nerek oraz na ile jest ona zaawansowana.

RTG przeglądowe jamy brzusznej umożliwia wykrycie większości kamieni (szczawianowo-wapniowych, fosforanowych i cystynowych), określenie ich wielkości oraz położenia.

USG nerek pozwala namierzyć kamienie, których nie widać na zdjęciu RTG (tzw. niecieniujące, z kwasu moczowego).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również