Skuteczne leczenie chorób jajników

Każdą, nawet najbardziej niepokojącą zmianę można wyleczyć.

Zaleci nam je specjalista po sprawdzeniu wyników badań.

●Nadczynność jajników – najpewniej zostaną nam przepisane środki hormonalne blokujące pracę narządów (np. z progesteronem) oraz, ewentualnie, zmniejszające poziom prolaktyny w organizmie.

Reklama

Lekarz może doradzić także schudnięcie i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej (która jest jednym z miejsc powstawania estrogenów, zwłaszcza w starszym wieku). Do tego niskotłuszczową i niskocukrową dietę oraz regularną i częstą aktywność fizyczną.

●Niedoczynność jajników – w tym przypadku przyjdą nam z pomocą leki hormonalne pobudzające pracę narządów (np. dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne lub zawierające estrogeny), a ewentualnie przeciwdziałające zaburzonej pracy przysadki mózgowej lub podwzgórza (dostarczające hormonów tych gruczołów). Korzystne dla nas może być także zmniejszenie wagi ciała (nadmierna sprzyja spowolnieniu pracy jajników).

●Zapalenie przydatków – skutecznie leczy się je za pomocą antybiotyków (doustnych i dopochwowych) oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo lekarz zleci nam środki przeciwgrzybicze, by zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym antybiotykoterapii, takim jak drożdżyca pochwy. Może też doradzić ograniczenie słodkich pokarmów i napojów w diecie (by chorobotwórcze drobnoustroje nie miały pożywki do rozwoju w postaci cukru).

●Torbiele – małe, pojedyncze i łagodne (np. surowicze) lekarz będzie chciał tylko obserwować (w regularnych, kontrolnych badaniach USG TV). Z czasem mogą same się wchłonąć. Jednak jeśli torbiele okażą się duże, mające powyżej 6 cm i grożące uciskaniem okolicznych narządów, zdecyduje o ich usunięciu farmakologicznym lub operacyjnym (np. metodą laparoskopową).

Podobnie – gdy będą wypełnione krwią (tzw. endometrialne) i ich pęknięcie będzie wiązało się z ryzykiem zakażenia innych narządów w jamie brzusznej. Dodatkowym zaleceniem dla nas może być unikanie nadmiernego odchudzania się oraz zbyt intensywnego uprawiania sportu.

●Guz jajnika – lekarz wyjaśni, dlaczego trzeba go jak najszybciej usunąć (by nie urósł i nie spowodował przerzutów). Taki zabieg jest możliwy już podczas badania laparoskopowego – specjalista może go wykonać, jak tylko uzyska od lekarza histopatologa potwierdzenie, że badany guz jest złośliwy. Jest to wtedy tzw. laparoskopia śródoperacyjna.

Niekiedy usunięcie guza trzeba wspomóc późniejszą chemioterapią. Jest ona dodatkowym i bardzo skutecznym sposobem zapobiegania nawrotom choroby. W trakcie chemioterapii przyjmuje się kroplówkę z silnym lekiem niszczącym komórki nowotworowe. Jej skutkami ubocznymi mogą być nudności, gorsze samopoczucie i nasilone wypadanie włosów. Ustępują po zakończeniu leczenia.

Dlaczego nie wolno zaniedbywać terapii?

Nieleczone zmiany grożą poważnymi powikłaniami.

✔Niedoczynność jajników i zbyt niski poziom estrogenów mogą wiązać się z niepłodnością (która ustępuje po zastosowaniu odpowiednich leków).

✔Zapalenie przydatków – jego następstwa to m.in. sklejenie się jajowodów oraz tzw. zrosty w jamie brzusznej (a z czasem niepłodność).

✔Rak jajnika – nie wolno odkładać jego operacji ani rezygnować z chemioterapii, bo grozi to przerzutami do innych narządów jamy brzusznej, takich jak jelita, wątroba, śledziona. Wynika to ze „swobodnego” ułożenia jajników, które powoduje, że komórki nowotworowe szczególnie łatwo mogą się z nich przenosić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również