Skóra atopowa. Trzeba ją leczyć i pielęgnować

Ponad połowa kobiet skarży się, że ich skóra jest bardzo sucha, nadwrażliwa, swędzi, piecze i pęka. Często pojawiają się na niej zmiany, np. w postaci zaczerwienienia lub łuszczenia się naskórka.

Reklama

Przyczyny takich problemów są bardzo różne: nadwrażliwość skóry, alergia kontaktowa, ale też coraz częściej Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). Wówczas zmiany występują zwykle w zgięciach pod kolanami, przy łokciach, na szyi.

Skóra atopowa nie ma prawie żadnej naturalnej ochrony w postaci warstwy lipidowej. Dlatego chore miejsca łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym.

Tworzą się wówczas czerwone grudki, które szybko zamieniają się w ropne krostki. Silne swędzenie, które nasila się wieczorami, zmusza do intensywnego drapania. To z kolei pogarsza stan skóry. Lekarze nie znają dokładnych przyczyn tej choroby.

Przypuszczają, że winne są geny, ale też alergeny i czynniki cywilizacyjne – narażenie na substancje drażniące, np. detergenty stosowane już od dzieciństwa.

Podstawą codziennej pielęgnacji są emolienty

Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji, która jest również ważnym elementem jej leczenia. Nie możesz więc pozwolić sobie na używanie przypadkowych kosmetyków.

Sięgaj po emolienty, które chronią, natłuszczają i zapobiegają utracie wody. Preparaty te – kupisz je w aptece – umożliwiają też regenerację naskórka, dzięki czemu zaczyna on prawidłowo produkować substancje tworzące naturalny płaszcz lipidowy.

Łagodzą swędzenie, a nawet stany zapalne. Dzięki temu umożliwiają po pewnym czasie ograniczenie stosowania miejscowych leków przeciwzapalnych. Skóra atopowa wymaga także stałego natłuszczania. Służą do tego olejki do mycia i kąpieli, balsamy oraz kremy.

Natłuszczają i wygładzają skórę, tworząc na jej powierzchni delikatny film ochronny. Zmniejszają dzięki temu jej szorstkość oraz nadmierne łuszczenie się naskórka, co zapobiega przykremu swędzeniu.

Kuracja

Stosuj emolienty regularnie, co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Rób to o każdej porze roku, a szczególnie zimą. Warto też dodawać emolient do kąpieli. Dzięki temu łatwiej utrzymasz prawidłowe pH skóry.

Preparaty natłuszczające można wklepywać, rozcierać, wmasowywać. Zależnie od nasilenia zmian, nakładamy cienką lub grubszą warstwę.

Po każdej kąpieli skórę trzeba szybko natłuścić, najlepiej w ciągu trzech minut, by zapobiec parowaniu i wysychaniu naskórka.

Mokre opatrunki zmniejszają stan zapalny

Specjalna terapia bandażowania łagodzi dolegliwości w zaostrzonych stanach zapalnych skóry. Na chore miejsca nakłada się dwie warstwy opatrunków. Pierwszy, wilgotny, powinien być nasączony emolientem lub substancją leczniczą, którą przepisze ci lekarz.

Przykłada się go bezpośrednio na chore miejsce. Na to nakłada się opatrunek suchy.

Stosowanie podwójnego kompresu daje efekt chłodzący, łagodzi swędzenie skóry, przyspiesza gojenie się wyprysków. Lepiej wchłaniają się też w ten sposób składniki zawarte w leku lub emoliencie.

Kuracja: Opatrunki najlepiej jest nakładać na chore miejsca zaraz po wieczornej kąpieli. Dolegliwości często nasilają się właśnie o tej porze. Stosuj tak długo, jak zaleci ci lekarz.

Maści, leki, naświetlania w razie podrażnień

Gdy zmiany skórne nagle wyraźnie się zaostrzają lub zaczynają się rozprzestrzeniać, zajmując coraz większą powierzchnię skóry, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Może okazać się, w takiej sytuacji, że niezbędne będzie przyjmowanie doustnych leków odczulających. Stan skóry poprawią też naświetlania promieniowaniem UV, maści i kremy z kortykosteroidami czy antybiotyk.

Do dyspozycji są też nowoczesne leki niesterydowe, które działają skutecznie przy mniej nasilonych wypryskach.

Kuracja: Leczenie trwa najczęściej 5-15 dni. Nie należy jednak samodzielnie ani przedłużać, ani przerywać kuracji, bo stan skóry może się natychmiast pogorszyć.

Konsultacja: lek. med. Olga Warszawik-Hendzel, dermatolog Klinika Elite Centrum Laseroterapii

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej