Skąd ta niewydolność serca?

Szybko się męczysz, brakuje ci tchu i puchną nogi? To mogą być objawy tej choroby

Jeśli serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, cierpisz na jego niewydolność. Stwierdza się ją u 800 tys., może nawet u miliona osób, a 10 milionów jest zagrożonych tą chorobą. Jej ryzyko wzrasta z wiekiem.

Co ją powoduje?

Przyczyny to nadciśnienie choroba niedokrwienna serca, jego stan zapalny, wady, arytmia, zaburzenia przemiany materii. A także anemia, niewydolność nerek, choroby tarczycy, zażywanie niektórych leków.

Reklama

Choroba ta powoduje większe zagrożenie życia niż rak piersi czy pęcherza. Na szczęście nowoczesne leki zmniejszają to ryzyko i poprawiają stan chorego.

Groźne symptomy Do serca dociera krew, która wraca z całego organizmu. Pompuje ją ono do płuc, gdzie pobiera ona tlen i kieruje do tętnic, które ją rozprowadzają do narządów.

Gdy serce nie daje rady, dociera do nich za mało tlenu i krew w nich zalega. Powoduje to przekrwienie płuc, wątroby i nóg. Szybko się wtedy męczymy i oblewamy zimnym potem.

Mamy duszności, płytki oddech, brak nam tchu, a w nocy męczy nas kaszel. Pogarsza się trawienie, pojawia się senność po posiłku i obrzęki nóg. Zwiększa się pragnienie, rośnie waga, ale zmniejsza się ilość moczu. W dzień rzadko go oddajemy (częściej w nocy), bo zbyt mało krwi dopływa do nerek.

Skuteczne leki

Mają różne działanie i zwykle przyjmuje się ich kilka naraz. Rozszerzają one naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie, dzięki czemu odciążają serce. Zmniejszają ilość jego skurczów i je spowalniają.

Pobudzają do kurczenia się z większą energią i normują jego pracę. Zwiększają wydalanie wody i sodu, co sprawia, że serce staje się mniej przeciążone. Ważne jest również zapobieganie zakrzepom. Dlatego też leki blokują m.in. witaminę K, dzięki czemu krew jest rzadsza.

Rozrusznik na baterie

Choremu można wszczepić również stymulator serca (pod skórę na klatce piersiowej). Kontroluje on jego pracę i wytwarza impulsy, które je pobudzają.

Rozrusznik łączą z sercem elektrody (przewody umieszczone w żyle), które ułatwiają jego kurczenie się i rozkurczanie. Dzięki temu bez problemu rozprowadza ono krew.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Pompują krew

Zdrowe zastawki aorty, czyli tętnicy docho dzącej do serca, kurczą się i rozkurczają, kierując krew z lewej komory do przedsionka i do płuc. Chore zastawki nie kurczą się i nie rozkur czają prawidłowo, co hamuje (6) przepływ krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej