Skąd obrzęki nóg?

Twoje nogi szybko się męczą i puchną? To przez problemy z krążeniem i hormony

Powstają wtedy, kiedy w tkankach gromadzi się krew lub tzw. płyn limfatyczny, który zawiera m.in. komórki obecne w tkankach, m.in. podczas stanu zapalnego. Obrzęki zdarzają się w różnych częściach ciała. Najczęściej dokuczają nam opuchnięcia nóg, które są skutkiem zaburzeń mikrokrążenia.

Podczas podróży

Opuchlizna tworzy się wokół kostek po długiej jeździe samochodem, autobusem, pociągiem i samolotem. Zwykle nie jest związana z chorobami serca lub naczyń, ale wynika z wolniejszego odpływu gromadzącej się tu krwi. A także prze pływu tzw. limfy, płynu tkankowego spływającego do naczyń chłonnych (limfatycznych), czyli odpornościowych.

Reklama

Rada. Gdy to możliwe, podczas jazdy kładź nogi jak najwyżej, często zmieniaj pozycję ciała. Po powrocie połóż się na 10 min i ułóż nogi wyżej serca.

W chorobach serca Zaburzenia tarczycy

Mamy wówczas nie tylko obrzęknięte nogi, ale także powieki i miejsca pod oczami (tzw. obrzęki naciekowe). Mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy. Towarzyszy im podwójne widzenie, zaczerwienienie spojówek i zbieranie się galaretowatej wydzieliny w kącikach oczu. Opuchnięte powieki nie domykają się, gałki oczne z trudem się poruszają, czujemy bolesne wysuszenie śluzówki oka. Obecny jest też obrzęk łydek (przedgoleniowy).

Na łydkach wypadają włosy, pojawiają się zgrubienia, zaróżowienie, lekkie zbrunatnienia skóry. Opuchlizna ma ograniczony kształt. Noga wygląda jak oblepiona twardą masą. Uciśnięcie opuchniętego miejsca nie pozostawia dołka.

Rada. Konieczna jest wizyta endokrynologa i okulisty. Zmiany ustąpią po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach brania leków hormonalnych na tarczycę. Proces ten przyspieszają maści ze sterydami.

Reumatyzm

Charakterystyczne są wówczas obrzęki stawów kolanowych, łokciowych, skokowych i całych stóp. Pojawiają się również bóle, sztywność rąk i nóg.

Rada. Gdy rano czujemy sztywność z powodu obrzęku, dłonie są tak spuchnięte, że trudno je zwinąć w pięści, a stopy nie mieszczą się w buty, trzeba zgłosić się do lekarza.

Skieruje nas na badania (krwi, moczu, RTG stawów), aby rozpoznać chorobę reumatyczną. Zleci przeciwzapalne leki i rehabilitację.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Dlaczego powstają

W zdrowych żyłach krew bez problemu wraca do serca. Gdy układ krążenia jest niesprawny, krew zalega w nogach, prze sącza się przez ścianki naczyń krwionośnych i powstaje obrzęk.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej