Sezon infekcji. Co szybko postawi na nogi?

Ból głowy, stawów, katar, kaszel i dreszcze to dla wielu osób nieodzowny początek jesieni. Jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy i jak się skutecznie leczyć?

Szczepienia

✔ Ze względu na możliwość groźnych powikłań należy skorzystać ze szczepień przeciw grypie.

Reklama

✔ Można zaszczepić się odpłatnie m.in. w przychodni, gabinecie prywatnym i stacji Sanepid. W państwowej placówce zapłacimy tylko za ampułkę (bezpłatne jest wykonanie zastrzyku i badanie lekarskie).

✔ Szczepionka to preparat zawierający elementy unieszkodliwionego wirusa. Po wprowadzeniu ich do organizmu stymulowany przez nie układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała niszczące wroga, czyli wirusa. W przyszłości, po inwazji prawdziwego wirusa, „nauczony” walki z nim organizm zareaguje natychmiast.

✔ Aktualne wersje szczepionek pojawiają się w aptekach zwykle we wrześniu i jest to najlepszy czas na szczepienie!

Leczenie

✔ Można przyjmować leki przeciwgorączkowe (paracetamol). Nie wolno stosować aspiryny, gdyż może doprowadzić do wystąpienia groźnego w skutkach zespołu Reye’a.

✔ Ból gardła i kaszel pomogą pokonać Olbas Oil (tabletki do ssania, krople do inhalacji), Bronchicum (syrop, krople).

✔ Ulgę przynosi również nacieranie pleców i klatki piersiowej rozgrzewającymi preparatami (Herbolen, maść kamforowa, Wick Vaporub, Pulmex).

✔ Warto przyjmować Rutinoscorbin i preparaty witaminowe.

✔ Jeśli po 2-3 dniach stosowania domowych metod nie ma poprawy, trzeba skorzystać z porady lekarza. Przy grypie nie stosuje się antybiotyków (nie działają na wirusy), ale czasem lekarze ordynują je, by zapobiec pogrypowym komplikacjom.

Objawy grypy i przeziębienia

✔ Początek grypy jest nagły i ostry. Temperatura jest wysoka – nawet powyżej 39°C. Objawy to ból głowy, mięśni, gardła, kaszel. Nie zawsze towarzyszy jej katar.

Czasem pojawiają się nudności, wymioty, biegunka. Okres inkubacji (rozwoju) wirusa wynosi ok. 2 dni. Nasilenie objawów przypada na 2-3 dzień choroby.

✔ Przeziębienie rozwija się powoli. Temperatura nie jest wysoka – nie przekracza 38°C.

Najczęstszymi objawami są: ból gardła, katar, kaszel. Okres inkubacji wirusa jest dłuższy niż w przypadku grypy i wynosi od 4 do 14 dni i dolegliwości narastają wolniej. Zwykle nie ma powikłań, choć czasami może dojść np. do zapalenia spojówek.

Babcine metody

✔ Po pierwsze, chorobę trzeba wyleżeć! O ile to możliwe, warto poprosić, by ktoś postawił nam bańki. Te nowoczesne bezogniowe są całkowicie bezpieczne.

✔ Doskonałym naturalnym antybiotykiem jest czosnek.

✔ Przed snem warto wypić gorące mleko z miodem, a na noc założyć skarpetki.

✔ Doskonale rozgrzewa herbata z kwiatu lipy, czarna z cytryną i imbirem, napar z owoców czarnego bzu, a także sok malinowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej