Seks po porodzie

Boicie się znów uprawiać seks albo zwyczajnie nie macie na to siły? Pora to zmienić! Trzeba tylko wiedzieć, jak. Nasz ekspert pomaga rozwiązać najczęstsze problemy rodziców.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Pary, które zaczęły się kochać w kilka tygodni po narodzinach dziecka, przyznają, że pielęgnowanie intymności pogłębiło ich więź i sprawiło, że partnerzy szybciej odnaleźli się w nowych rolach.

Wy też możecie dołączyć do ich grona. Fakt, że jesteście mamą i tatą, nie oznacza przecież że przestaliście być kochankami! A jeśli macie jakieś problemy w sypialni – można je rozwiązać.

Reklama

Po jakim czasie od porodu można wrócić do współżycia?

Przez pierwsze 6-8 tygodni od porodu (czyli w tzw. okresie połogu) seks nie jest wskazany. Ciało kobiety potrzebuje czasu, by wrócić do stanu sprzed ciąży.

Właśnie wtedy pochwa i krocze goją się po przebytym porodzie, a macica stopniowo wraca do swoich rozmiarów. Zbyt wczesne wznowienie współżycia mogłoby spowodować infekcję intymną, więc lepiej się z nim wstrzymać.

Nie znaczy to, że nie można okazywać sobie czułości w inny sposób. Dzięki pielęgnowaniu bliskości powrót do pełnego współżycia będzie dla was łatwiejszy.

Możliwości są różne: możecie uprawiać np. miłość hiszpańską (mężczyzna umieszcza członek między piersiami partnerki) czy francuską. Zanim zaczniecie się znów normalnie kochać, warto wybrać się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Lekarz oceni, czy krwawienia z pochwy już się skończyły (czasem macica oczyszcza się dłużej niż 6 tygodni). Skontroluje też ewentualne blizny po nacięciu czy pęknięciu krocza, a jeśli poród odbywał się przez cesarskie cięcie, obejrzy szew po zabiegu i oceni jego stan.

Żona kiedyś bardzo lubiła, gdy pieściłem jej piersi. Ale odkąd karmi, nie chce, bym ich dotykał...

Być może pieszczoty piersi po prostu sprawiają teraz żonie ból. Wiele kobiet w okresie laktacji odczuwa zwiększoną tkliwość brodawek. Jest to spowodowane produkcją mleka i z podrażnieniami powstającymi podczas karmienia.

Uciskanie piersi, nawet jeśli jest formą pieszczoty, może wywołać wypływanie mleka, co też powoduje dyskomfort. Ponadto doznania bliskości z dzieckiem w trakcie karmienia mogą „przestawiać” reakcje kobiety związane z biustem. Staje się on dla niej kwintesencją macierzyństwa, więc partnerka nie chce, by był traktowany jako punkt erogenny.

Jeśli żona odczuwa dyskomfort podczas pieszczot biustu, trzeba uszanować jej decyzję i... skierować swoje zainteresowania na inne części jej ciała. Kobiety lubią np. pieszczoty karku, płatków uszu, ramion czy dłoni.

Jeśli całowanie czy dotykanie piersi kiedyś sprawiało żonie przyjemność, jest duża szansa, że w przyszłości para do tego wróci. Stanie się to zapewne dopiero po zakończeniu laktacji.

W jakich pozycjach najlepiej się teraz kochać?

Na początku najlepsze będą takie, w których kobieta może kontrolować tempo stosunku oraz głębokość ruchów frykcyjnych, czyli np. „na jeźdźca”.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest też pozycja klasyczna w jej rozmaitych wariantach (jeżeli partnerka np. uniesie nogi i oplecie nimi biodra mężczyzny, penetracja będzie głębsza) i boczna „na łyżeczki”.

Jeżeli kobieta miała cesarskie cięcie, wybierajcie pozycje, w których mężczyzna nie dotyka brzucha partnerki, np. od tyłu. Jeśli lubicie kochać się w pozycji klasycznej, partner powinien podeprzeć się na rękach.

Żona czuje ból podczas stosunku. Kiedyś tak nie było - co robić?

Warto, aby żona wybrała się do ginekologa. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Czasami trzeba poczekać dłużej niż zwyczajowe 6-8 tygodni połogu. Rozległe pęknięcie krocza lub szew po jego nacięciu, który źle się goi, mogą być przyczyną bólu nawet trzy miesiące od porodu.

Najczęściej jednak powodem dyskomfortu u młodej mamy jest suchość pochwy związana ze zmianami hormonalnymi. Nagły spadek poziomu estrogenów może powodować problemy z nawilżeniem miejsc intymnych. Można jednak temu zaradzić.

Ginekolog może przepisać świeżo upieczonej mamie estrogeny w kremie lub globulkach (można je stosować podczas karmienia piersią). W aptekach i drogeriach są też dostępne żele nawilżające, tzw. lubrykanty.

Lepiej jednak nie wybierać preparatów o specjalnych właściwościach (np. chłodzących, smakowych), ponieważ zawarte w nich substancje mogą zwiększać ryzyko podrażnień.

Kiedyś żona była namiętną kochanką. Teraz to się zmieniło...

Powyższa sytuacja dotyczy wielu par. Młoda mama zwykle może się godzinami wpatrywać z uwielbieniem w swoje dziecko. Głaszcze je, tuli, całuje, wącha... W ten sposób zaspokaja swoją potrzebę bliskości fizycznej, która do tej pory była zarezerwowana dla partnera.

Nagle może się więc okazać, że w tym trójkącie to właśnie on jest zbędny. Co można zrobić w takiej sytuacji? Na pewno potrzebna jest szczera rozmowa i... wyprowadzenie malucha z małżeńskiego łoża.

Rodzice powinni mieć swoją sferę prywatną, która kojarzy im się z intymnością, a nie grzechotkami wbijającymi się w plecy. Nie ma jednego sposobu na przywrócenie młodej mamie libido. Aby wróciło, trzeba zacząć się kochać.

To ważne nie tylko z uwagi na podtrzymywanie bliskiej więzi między partnerami, ale także z przyczyn fizjologicznych. Wytwarzane po stosunku hormony wspomagają proces obkurczania się macicy i przyspieszają powrót kobiety do formy.

Boję się, że szybko zajdę w kolejną ciążę

Dobrym rozwiązaniem dla młodych rodziców, którzy chcą wrócić do seksu, jest używanie prezerwatywy. Zabezpieczy was przed nieplanowaną ciążą, ale będzie też chronić kobietę przed infekcją intymną.

Warto pamiętać, że karmienie piersią nie wyklucza kolejnego poczęcia! Kiedy więc zaczniecie już współżyć regularnie, pomyślcie o innych formach antykoncepcji.

Do wyboru są m.in. pigułki i plastry antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne. Najlepiej poradzić się ginekologa.

Karmiące mamy również mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Odpowiednie dla nich będą tzw. minipigułki, zawierające tylko jeden hormon – progestagen.

Miałam nacinane krocze. Czy partner wyczuje moją bliznę podczas współżycia?

Proszę się nie obawiać. Receptory czuciowe na członku są rozmieszczone inaczej niż np. na palcu. Właśnie dlatego mężczyzna może odczuwać przyjemność z pobudzania penisa, ale nie jest w stanie zidentyfikować członkiem zmian w obrębie pochwy. Blizna nie jest więc żadnym problemem i na pewno nie powinna wpłynąć na jakość współżycia.

Słyszałem, że jeśli kobieta miała cesarkę, jej libido szybciej wraca.

Rzeczywiście, z badań wynika, że kobiety po cesarskim cięciu zazwyczaj szybciej wracają do aktywności seksualnej. Z drugiej strony należy pamiętać, że ochota na seks zależy nie tylko od sposobu rodzenia, ale też od innych czynników.

Spadek potrzeb seksualnych kobiety wynika m.in. ze zmian hormonalnych, przemęczenia i obniżenia poczucia własnej atrakcyjności.

Okres poporodowy wymaga dużej wyrozumiałości od partnera. Zaangażowanie się w opiekę nad dzieckiem, okazywanie partnerce wsparcia i czułości mogą pomóc w przywróceniu u niej ochoty na seks.

Po porodzie moja pochwa stała się zbyt luźna. Jak zwiększyć przyjemność z seksu?

Proszę wybierać pozycje, w których kobieta ma złączone uda (np. „na łyżeczki”) – doznania będą intensywniejsze. Warto też wykonywać ćwiczenia Kegla: kilka razy dziennie zaciskać mięśnie krocza tak, jakby chciało się wstrzymać mocz.

W treningu mięśni pochwy pomaga też noszenie tzw. kulek miłości. Warto ćwiczyć regularnie: mięśnie pochwy są sprężyste i dzięki treningom szybko mogą powrócić do dawnego rozmiaru.

Dobre wiadomości

Narodziny dziecka mogą otworzyć nowy rozdział w waszym życiu erotycznym. Dlaczego?

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

● Po porodzie wiele kobiet przeżywa znacznie intensywniejsze orgazmy, a nawet jest w stanie doświadczać orgazmów wielokrotnych. Pochwa staje się bowiem lepiej ukrwiona i bardziej wrażliwa na bodźce.

● Pojawienie się maluszka często pozwala przełamać rutynę w sypialni. Czas, gdy partnerzy chcą wrócić do seksu, to dobry moment, by na nowo odkryć lub wypróbować inne formy współżycia, np. miłość francuską. Warto sięgnąć po lektury, które mogą was zainspirować.

Nie warto skazywać się na celibat

Zdjęcie

dr Radosław Jarzy Utnik - psycholog i seksuolog /Arch. Bauer
dr Radosław Jarzy Utnik - psycholog i seksuolog
/Arch. Bauer

U młodych mam spadek libido wynika ze zmęczenia, poczucia utraty atrakcyjności i zmian hormonalnych. Brak ochoty na seks może też pojawić się u ojców, jeśli wbrew własnej woli uczestniczyli w porodzie.

Ważne jest to, by partnerzy szczerze ze sobą rozmawiali, a w razie potrzeby zwrócili się do specjalisty. Im dłużej para rezygnuje z seksu, tym trudniej jej do niego wrócić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej