Rozstępy – efekt zażywania sterydów?

Z powodu terapii sterydami bardzo przybrałam na wadze. Na dodatek na udach i brzuchu pojawiły mi się czerwone rozstępy. Czy winne są sterydy? Jak mogę pozbyć się tych brzydkich bruzd? - pyta Joanna ze Świnoujścia

Zdjęcie

Terapia sterydami powoduje często przybieranie na wadze /123/RF PICSEL
Terapia sterydami powoduje często przybieranie na wadze
/123/RF PICSEL

Do powstawania rozstępów rzeczywiście mogła przyczynić się terapia sterydami, zwłaszcza związany z nią podwyższony poziom kortyzolu i kortyzonu we krwi. Sprzyja on pojawianiu się zmian skórnych, m.in. tzw. malinowych rozstępów, przekształcających się w białe zbliznowacenia. Pozbycie się ich jest niestety trudne, dlatego im szybciej zaczniesz leczenie, tym lepiej.

Na rynku jest wiele dermokosmetyków do walki z rozstępami. Wybieraj te przebadane, z udowodnionym działaniem klinicznym. Jak je rozpoznać? Dokładnie sprawdź skład preparatu.

Reklama

Dobre apteczne środki na rozstępy zawierają substancje pobudzające produkcję kolagenu i elastyny – witaminy E, B5, D, A, krzem, skwalen oraz kwasy AHA. Ważne jest też codzienne masowanie rozstępów.

Lekarz rodzinny Ewa Górska odpowiada na listy Czytelników

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również