Rozpoznaj ból brzucha. Groźny czy nie?

Zwykle jest to przejściowa dolegliwość, o której szybko zapominamy. Bywa jednak sygnałem poważnych chorób. Jak odróżnić bóle „bezpieczne” od alarmujących?

Eksperci wskazują na trzy główne grupy niegroźnego bólu brzucha. Są to: problemy związane z dietą i nawykami żywieniowymi, stres oraz – u pań – bóle menstruacyjne.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe obejmują kilka grup

Są to m.in.: nieregularnie jedzone posiłki, spożywanie ich w pośpiechu, jedzenie „na mieście” w niesprawdzonych lokalach, częste sięganie po potrawy ostre lub dania typu fast food, zamiłowanie do dań ciężkostrawnych czy inne niewłaściwe wybory dietetyczne.

Reklama

Zwłaszcza te ostatnie mogą być powodem problemów, bo wiele osób cierpi na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe i negatywnie reaguje na niektóre substancje pokarmowe.

Dla jednych będzie to np. laktoza, dla innych wysoka zawartość glutenu, dla jeszcze innych – ostre przyprawy. Inna sprawa, że na pewne produkty bólem brzucha może zareagować właściwie każdy – są to np. napoje gazowane, chipsy, grzyby, kapusta, fasola.

Dolegliwości związane z niestrawnością lokalizują się najczęściej w okolicy żołądka, ale mogą dotyczyć całego brzucha. Towarzyszą im uczucie ciężkości, pełności, wzdęcia, mdłości, biegunki. Wiele osób wśród dolegliwości wylicza także zgagę.

Stres powoduje bóle brzucha głównie u dzieci i mężczyzn. U kobiet rzadziej

Różne są przyczyny stresu: u mężczyzn jest on częściej związany z pracą i związaną z nią presją; w przypadku pań bardziej stresujące jest łączenie pracy z obowiązkami domowymi i rodzicielskimi. Stresowy ból brzucha jest odczuwany jako uczucie ściskania i skurczu. Czasem towarzyszą mu bóle głowy, nudności, problemy ze snem, uczucie ściśniętego gardła.

Ból może umiejscowić się w okolicy żołądka, ale i w podbrzuszu – a wtedy może mu towarzyszyć biegunka. Stresowy ból brzucha często łączy się z całkowitym brakiem apetytu.

Bóle menstruacyjne są zlokalizowane w podbrzuszu

Mają tendencję, by promieniować do kręgosłupa i pleców. Pojawiają się zwykle podczas pierwszych dni miesiączki. Czasem mają tępy charakter i mogą wywoływać mdłości czy biegunkę. Innym razem są wyraźnie skurczowe i ostre. Bywa, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jakie bóle powinny nas poważnie zaniepokoić?

Kiedy ból jest zlokalizowany w prawej dolnej części brzucha, nasila się przy kaszlu i ucisku, towarzyszą mu brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka – może być objawem zapalenia wyrostka, co wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Gdy silny ból w środkowej i górnej części brzucha promieniuje do pleców, towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia, zatrzymanie gazów i stolca, gorączka i dreszcze – może to być znak zapalenia trzustki.

Groźna dla zdrowia niedrożność jelit objawia się nasilającym się, kurczowym bólem z brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami oraz całkowitym zaparciem oraz wzdęciem brzucha.

A kiedy ostry ból pojawia się nagle, niemal jak dźgnięcie nożem, po czym rozprzestrzenia się na całą jamę brzuszną – to może być objaw perforacji wrzodu żołądka.

To tylko niektóre przypadki, które wymagają specjalistycznej pomocy

Do szybkiego zgłoszenia się do lekarza powinien nas skłonić ostry, a nawet tępy, narastający ból, niereagujący na dostępne środki przeciwbólowe i rozkurczowe. I taki, któremu towarzyszą: krew w moczu, w stolcu, wymioty świeżą krwią, wymioty „fusowate” (ciemne jak fusy po kawie), odbarwienie moczu, stolca, zatrzymanie gazów, ból który wybudza nas w nocy, chudnięcie.

Dr Alicja Kuciej, lekarz medycyny:

Jeśli bóle brzucha pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy, to nie ma powodów do niepokoju.

Dolegliwości te są zwykle spowodowane skurczami mięśni gładkich, z jakich zbudowane są jelita, macica, drogi moczowo-płciowe, drogi żółciowe czy żołądek. W „bezpiecznych” bólach brzucha, czyli związanych ze stresem, menstruacją czy lekką niestrawnością, pomogą leki rozkurczowe.

Jak jeść, by nie cierpieć?

Wykluczenie. Każdy z nas ma pewne pokarmy, po których nie czuje się dobrze. Najlepiej wykluczyć je z diety (a przynajmniej ich unikać).

Celebracja posiłków. Nie wolno jeść w pośpiechu, bo wtedy nie gryziemy dokładnie i łykamy powietrze. Dokładne rozdrobnienie pokarmu i wymieszanie go ze śliną w jamie ustnej to pierwszy etap trawienia.

Dieta. Potrawy smażone i tłuste są ciężkostrawne, mogą powodować ból żołądka czy dróg żółciowych. Stawiajmy na pokarmy gotowane (także na parze), duszone i pieczone.

Kamica żółciowa

Wywołuje ból kolkowy. Może on promieniować od śródbrzusza czy prawego podżebrza do pleców lub prawego barku. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności, wymioty, odbijanie się, czasem pojawia się żółtaczka.

Przy niewielkim nasileniu bólu pomoże lek rozkurczowy i przeciwbólowy. Przepływ żółci pobudzi napar ziołowy, np. z korzenia mniszka. Przy silnym bólu konieczny jest kontakt z lekarzem.

Na niegroźne bóle

Nie warto ich przeczekiwać. Ból łatwiej zwalczyć w początkowej fazie. Pomogą leki rozkurczowe (np. No-spa, Buscopan) – nie podrażniają żołądka ani jelit. Skurczowe bóle brzucha doskonale łagodzą też ciepłe okłady. Możemy użyć w tym celu termoforu, poduszki elektrycznej czy owiniętej w ścierkę (by się nie oparzyć) butelki z gorącą wodą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej