Różne rodzaje bólów głowy

To jedna z najczęstszych dolegliwości. Aby skutecznie z nią walczyć, trzeba znać jej przyczyny, a one mogą być bardzo różne.

Sygnały alarmowe

1. Udar mózgu. Jego symptomy to silny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy, drętwienie lub osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy, porażenie mięśni po jednej stronie twarzy, trudności z oddychaniem.

Reklama

2. Pęknięcie tętniaka. Wywołuje krwotok wewnątrz czaszki. Objawia się silnym bólem głowy, mdłościami, wymiotami, sztywnością karku, zaburzeniami świadomości, a nawet utratą przytomności.

3. Krwawienie podpaję- czynówkowe lub krwiak. Jeśli po urazie głowy narasta ból, pojawiają się nudności lub wymioty, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból głowy może mieć różne tło. Występuje samoistnie, jest objawem choroby, np. nadciśnienia czy zwyrodnienia kręgosłupa, albo efektem niewłaściwego stylu życia.

Ból napięciowy

Napięcie mięśni w obrębie głowy powoduje tępy, „uciskający”, ciągły ból. Może zacząć się od karku i tyłu głowy, a potem objąć czoło i skronie. Narasta stopniowo.

Mamy wrażenie, jakby głowę z zewnątrz ściskała opaska, a wnętrze coś rozsadzało. Możemy odczuwać napięcie mięśni karku i ramion. Ten ból jest wywoływany przez stres, zmęczenie, brak snu, nagłe skoki ciśnienia atmosferycznego, głód, niedostateczne nawodnienie organizmu.

Jak sobie radzić? Nim sięgniemy po tabletkę, warto wykonać relaksujące ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Np. kładziemy się na łóżku z rękami wzdłuż ciała. Zaciskamy dłonie w pięści, napinamy je, a po 10 sek. rozluźniamy.

Podobnie napinamy i rozluźniamy palce u stóp. Powtarzamy kilka razy. Jeśli powodem bólu jest stres, dobrym sposobem jego rozładowania jest aktywność fizyczna kilka razy w tygodniu, np. jazda na rowerze, długie spacery.

Migrena

Ból pojawia się nagle, jest silny, pulsujący, tętniący, rozpierający. Umiejscawia się zwykle z jednej strony głowy, z przodu, w okolicy skroni. Może się przemieszczać na drugą stronę. Nasila się przy każdym ruchu.

Oprócz bólu pojawiają się też inne dolegliwości, m.in. nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Niektórzy wcześniej odczuwają tzw. aurę (objawy zwiastujące ból). Zwykle są to mroczki, błyski, jasne plamy przed oczami. Jako że ból migrenowy jest bardzo silny, niemal dosłownie „zwala z nóg”, najlepiej położyć się do łóżka, w ciemności i w ciszy.

Można delikatnie uciskać kolistymi ruchami skronie, miejsce nad brwiami, przesuwając palce w kierunku środka czoła. Każda migrena powinna być kontrolowana przez neurologa i leczona preparatami przeciwmigrenowymi. Leki te należy zażyć, gdy tylko pojawia się ból. Przy silnych migrenach stosuje się tryptany – jako podjęzykowe tabletki lub aerozol do nosa.

Działają po 10–15 minutach na każdym etapie bólu, ale nie należy stosować ich w aurze. Przy przewlekłych migrenach pomaga blokowanie układu nerwowego zastrzykami ze środkami znieczulającymi. Niezłe efekty dają też zastrzyki z botoksu.

Ból zatokowy

Związany z infekcją lub niedrożnością zatok, a także alergią. Jest silny, rozpierający, zlokalizowany w okolicy czoła, skroni, między brwiami, nad lub pod oczami, u nasady nosa. Ma charakter stały. Promieniuje do różnych części twarzy, dlatego możemy mieć np. wrażenie, że boli nas ząb. Najbardziej daje o sobie znać w godzinach przedpołudniowych.

Nasila się przy wysiłku, pochylaniu. Często towarzyszy mu gęsty katar i wydzielina spływającą po tylnej ścianie gardła, czasem podwyższona temperatura. Aby ból minął, trzeba wyleczyć zatoki.

Doraźnie ulgę przyniosą inhalacje, np. z naparów ziół czy soli leczniczej z apteki. Wypróbujmy masaż akupresurowy: przez 20 sekund delikatnie uciskajmy opuszkami palców wskazujących punkty po obu stronach nosa – u jego nasady, następnie przy samych skrzydełkach. Głęboko przy tym oddychamy.

Ból od kręgosłupa

To objaw choroby zwyrodnieniowej w szyjnym odcinku kręgosłupa. Ból zaczyna się w okolicy karku, z tyłu głowy i promieniuje do czoła, skroni, oczu. Często obejmuje jedną stronę głowy. Możemy odczuwać także ból karku, napięcie mięśni w jego okolicy.

Przy zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej występują też nudności, zawroty głowy i szumy uszne. By złagodzić ból, trzeba rozluźnić napięte mięśnie karku i szyi. Możemy wcierać żele, kremy przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Pomoże proste ćwiczenie – delikatne ruchy głowy we wszystkich kierunkach: do przodu, do tyłu, na boki. Po konsultacji z lekarzem możemy też zapisać się na masaże kręgosłupa szyjnego.

Ból nadciśnieniowy

Dokucza osobom z nadciśnieniem tętniczym. Może też towarzyszyć nagłemu wzrostowi lub spadkowi ciśnienia atmosferycznego. Jego objawem jest pulsowanie lub ucisk w tyle głowy, powyżej karku. Najbardziej dokucza rano, zaraz po przebudzeniu.

Mogą mu towarzyszyć mroczki przed oczami, zawroty głowy, dzwonienie w uszach. Jeśli występuje taki ból, trzeba się skonsultować się z lekarzem (może należy zacząć zażywać leki obniżające ciśnienie tętnicze albo zmienić ich dawki).

Wtedy, gdy dokucza ból, unikajmy pochylania głowy w dół, bo to nasili dolegliwości. Spróbujmy się wyciszyć, zrelaksować, uspokoić.

Groźne jest częste branie leków przeciwbólowych. Zwłaszcza te zawierające ibuprofen czy diklofenak mogą wywołać polekowy ból głowy, gorszy niż ten pierwotny.

Ziołowa ulga

Bóle głowy może złagodzić fitoterapia. Przy bólu napięciowym pomoże kąpiel, np. z olejkiem lawendowym, melisowym (10–15 kropli na wannę), a także picie naparu z mięty, melisy, kozłka lekarskiego, bo one zmniejszają napięcie mięśni.

W przypadku migreny warto sięgnąć po miłorząb i złocień marunę, które poprawiają krążenie w naczyniach, a przy bólu nadciśnieniowym – po ziołowe tabletki z wyciągiem z szyszki chmielu, głogu albo lipy.

Co nasila migrenę?

Czekolada. Jest bogata w tyraminę oraz fenyloetylaminę: substancje, które sprzyjają bólowi głowy. Wiecej ich zawiera gorzka czekolada, dlatego osoby cierpiące na migreny powinny wybierać mleczną. Sery. Należy uważać na pleśniowe, brie, camembert, gorgonzolę.

Są źródłem tyraminy. Jest jej tym więcej, im dłużej ser dojrzewa, jest fermentowany i przechowywany. Wędliny. Kryją się w nich azotyny, które mogą aktywować nerwy wrażliwe na ból i powodować migrenę u osób wrażliwych na te substancje. Fast foody, dania instant, mieszanki przypraw.

Zawierają ulepszacze i konserwanty, które, tak jak na przykład popularny glutaminian sodu, mogą wyzwalać ataki migreny.

Silne bodźce mogą powodować migrenę

Zdarza się, że intensywny zapach (niekoniecznie nieprzyjemny, może to być np. silna woń perfum) czy głośny dźwięk mogą spowodować atak migreny.

Częstą przyczyną jest ostre sztuczne światło i światło wydzielane przez lampy fluorescencyjne. Wywoływaczem bólu może stać się nawet tak banalna przyczyna jak zimno, np. jedzenie lodów.

A także stres, nagła zmiana pogody, choroba lokomocyjna, uraz głowy.

Każda osoba cierpiąca z powodu migreny powinna zwracać uwagę na to, jakie czynniki ją wywołują, i próbować ich unikać – np. wkręcić słabsze żarówki, zrezygnować z wywołujących ataki bólu pokarmów, palenia papierosów itp.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej