Różne rodzaje alergii

Kłopoty z oczami na tle alergicznym

Po kilku ostatnich spacerach moja 3-letnia córka Miała czerwone, załzawione i zapuchnięte oczy. Czy to może być alergiczne zapalenie spojówek?

Reklama

Wszystko na to wskazuje. Dolegliwości zapewne wynikają z nadwrażliwości dziecka na pyłki roślinne – drzew, traw, być może także chwastów. Nasilonym objawom ocznym zwykle towarzyszy również wodnisty katar, kichanie, swędzenie noska, czasem kaszel. Jeśli będąc na dworze, zaobserwuje pani u dziecka tak ostrą reakcję alergiczną, należy od razu wrócić do domu.

Po spacerze trzeba dokładnie umyć małą (koniecznie proszę też spłukać jej włosy!), a spojówki przepłukać solą fizjologiczną. Następnie warto położyć na oczy kompresy, np. z przegotowanej i schłodzonej wody. Można też zastosować łagodne krople ze świetlikiem lub łagodzące objawy alergii krople zawierające kromoglikany (np. Polcrom, Cussicrom), dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj takie postępowanie szybko zmniejsza dolegliwości.

Na czym polega alergia krzyżowa?

Mój 5-letni synek jest uczulony na pyłki traw i drzew. Ostatnio Piotruś kilka razy po zjedzeniu jabłka skarżył się, że odczuwa silne pieczenie w buzi. Czy to jest objaw świadczący o tym, że syn ma również uczulenie na owoce?

Tak. Jest to symptom tzw. alergii krzyżowej. Po prostu pewne alergeny wziewne mają zbliżoną budowę do niektórych cząsteczek pokarmowych (tzw. wspólne epitopy). To powoduje, że dziecko może jednocześnie (krzyżowo) reagować zarówno na alergeny wziewne, jak i pokarmowe.

Zjawisko to obserwowane jest najczęściej właśnie u osób uczulonych na pyłki roślinne. Po pewnym czasie trwania choroby pojawia się u nich alergia na świeże warzywa i owoce. Nadwrażliwość, np. na pyłki brzozy, może łączyć się z nietolerancją jabłek, marchwi, selera, gruszki, kopru czy ziemniaka, a alergia na trawy może powodować uczulenie na soję, pomidory, melony, arbuzy, orzeszki ziemne, pomarańcze czy brzoskwinie.

Zjawisko alergii krzyżowej stosunkowo rzadko występuje u dzieci, zaś znacznie częściej u dorosłych, zwykle już po pewnym czasie trwania alergii wziewnej.

Inne popularne reakcje krzyżowe to:

● pyłki chwastów (bylica) – seler, marchew, jabłko, banan, arbuz, zioła oraz przyprawy; ● lateks – banan, kiwi, awokado, pomidor, ziemniak; ● sierść kota – wieprzowina; ● roztocza – skorupiaki.

Mleko HA czy hydrolizat?

Karmię swoją półroczną córeczkę mlekiem typu HA. Zosia jednak czasem dostaje po nim na policzkach wysypki. Czy powinnam zmienić mieszankę na preparat bezmleczny?

Hydrolizaty, czyli mieszanki bezmleczne, np. Nutramigen lub Bebilon pepti, należy stosować wyłącznie u dzieci z rozpoznaną alergią pokarmową. Natomiast, jeśli u malca zmiany na skórze pojawiają się sporadycznie i nasilenie wysypki jest niewielkie, to nie ma wskazań do zmiany mleka. Przecież przyczyna wysypki może być zupełnie inna. W tej sytuacji wskazana jest dalsza obserwacja dziewczynki.

Nasz ekspert: dr Ewa Naj­berg, alergolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również