Rewolucja w leczeniu nowotworów

Reklama

Rak jest zabójcą numer dwa na świecie. Ryzyko zachorowania na nowotwór w polskim społeczeństwie, w ciągu całego życia, wynosi około 33 proc. Oznacza to, że co trzeci polski nastolatek zetknie się w przyszłości z nowotworem.

Nic dziwnego, że badaniom nad tym schorzeniem poświęca się wielu naukowców. I odnoszą sukcesy! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w leczeniu nowotworów.

Jeżeli nawet nie umiemy jeszcze tej choroby całkowicie wyleczyć, to dzięki nowoczesnym lekom potrafimy sprawić, że pacjent żyje z rakiem przez wiele lat – jak z cukrzycą czy nadciśnieniem.

Badania w wielu ośrodkach.

Co jakiś czas media obiegają informacje o nowych metodach leczenia raka, które niekiedy nie mają wiele wspólnego z rzetelną wiedzą. Aby odróżnić prawdziwą medycynę od tzw. alternatywnych metod, pacjent musi mieć pewność, że ma do czynienia z medycyną opartą na faktach. Jedynym sposobem sprawdzenia czy coś działa, czy nie, są specjalistyczne badania kliniczne.

Postęp nauki jest tak szybki, że nie ma szans, aby takie badania prowadzić w jednym szpitalu. Jeżeli trzeba zbadać np., czy jakiś lek działa na raka żołądka, należy do tego celu pozyskać 1,5 tys. pacjentów, to w jednym szpitalu badania będą trwały 15 lat. Z tego powodu większość dzisiejszych badań nad rakiem jest prowadzona w wielu ośrodkach równocześnie.

Znacznie więcej chorych niż kiedyś ma szansę na zastosowanie u nich najnowocześniejszych leków podczas programów badawczych.

Korzyści z heteroprzeszczepów.

Badania nad skutecznym leczeniem raka prowadzone są m.in. w Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Naukowcy hodują tam przeszczepy ludzkiego raka na myszach pozbawionych odporności. W ten sposób mogą badać wcześniej leki bez testowania ich na ludziach.

Dzięki temu można sprawdzić, czy dany lek działa na ten nowotwór, zanim spróbuje się go zastosować na człowieku. To przyspiesza i obniża koszty poszukiwania nowych leków.

Nowoczesna diagnoza.

Aby skutecznie leczyć raka, konieczne jest przede wszystkim precyzyjne i wczesne rozpoznanie choroby. Każdy nowotwór może być inny.

Nie chodzi tylko o ustalenie, że jest to rak żołądka czy jelita grubego, ale też o to, jaki to typ raka, o jakim profilu genetycznym, jakie leczenie będzie w tym wypadku najskuteczniejsze.

W tej chwili do każdego pacjenta dobiera się indywidualnie specjalistyczne leczenie. W wielu przypadkach chorzy są kierowani do ośrodka badawczego, gdzie mogą skorzystać z leczenia, które jeszcze nie jest standardem w polskich klinikach.

Zmiany w leczeniu raka

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany do tzw. pakietu onkologicznego. Zasady stały się bardziej elastyczne. Zielone karty (przy podejrzeniu raka) będą mogli wystawiać wszyscy specjaliści. Nie będzie określonych wskaźników wykrywalności.

Diagnostyka nie będzie musiała być zawsze dwuetapowa. Chorzy, którzy w trakcie leczenia zdecydują się na zmianę szpitala, dostaną nową kartę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej