Rewolucja w dermatologii: polimer XPL

Reklama

Stworzyli go amerykańscy naukowcy. Polimer XPL, który nazwali drugą skórą, po nałożeniu na skórę odmładza ją o co najmniej kilkanaście lat. To może być przebój kosmetologii XXI wieku, ale także rewolucja w dermatologii.

Chcemy młodo wyglądać.

Ludzie żyją dłużej, są zdrowsi, pragną, by wygląd odzwierciedlał ich samopoczucie – chcą wyglądać młodo. Ale upływ czasu jest nieubłagany i widać to doskonale na... skórze.

Dlatego firmy kosmetyczne, farmaceutyczne i dermato lodzy wciąż szukają produktu, który szybko odmłodzi skórę. Na razie jednak skuteczność kremów, maseczek i zabiegów dermatologicznych jest dosyć ograniczona.

Nadzieją na wieczną młodość są technologie takich materiałów jak polimery. Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts General Hospital oraz firm Living Proof i Olivo Labs opracowali materiał, który w ciągu doby zupełnie wygładza zmarszczki i likwiduje worki pod oczami.

A w przyszłości uczeni chcą wykorzystać polimery do podawania leków na schorzenia skóry.

Pomysł sprzed dekady.

Idea drugiej skóry narodziła się 10 lat temu w głowie prof. Daniela Andersona z MIT. Naukowiec zaczął się zastanawiać, jak opracować skóropodobną powłokę ochronną, która przywróci zniszczonej skórze właściwości zdrowej tkanki.

Przystępując do pracy, na początku zebrał ponad 100 polimerów, z których wszystkie miały strukturę chemiczną siloksanów, czyli łańcuchów ułożonych na przemian z atomów krzemu i tlenu. Mogą być one łączone w sieci.

Następnie naukowcy wyłonili spośród nich materiał, który najlepiej naśladował wygląd, siłę i elastyczność zdrowej skóry. Nazwali go siecią XPL. W testach łatwo powracał do stanu pierwotnego po rozciągnięciu o więcej niż 250 proc. (naturalna skóra ma rozciągliwość do 180 proc.).

Jak to działa?

Najpierw rozprowadza się na skórze przezroczysty płyn, a następnie preparat zawierający katalizator platynowy, który powoduje, że polimer tworzy warstwę pozostającą na skórze 24 godz.

Łatanie dziury w skórze.

Uczeni oczekują, że polimer XPL stosowany będzie także w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry, „zaklejając” te miejsca, w których brakuje cegiełek budujących ochronną warstwę skóry, jak np. w atopowym zapaleniu skóry (AZS).

Kuracja polimerem XPL jest w fazie badań. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że pod koniec roku powinni mieć wystarczająco dużo danych, aby złożyć wniosek do FDA o dopuszczenie swojego produktu do obrotu.

Ratunek dla AZS?

AZS jest wynikiem genetycznego defektu w produkcji jednego z białek naskórka, filagryny. Naskórek traci budulcowe cegiełki (ceramidy), zaczyna przypominać sito, przez które alergeny wnikają do środka. „Druga skóra” mogłaby pomóc go uszczelnić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej