Reumatyzm – choroba wielu odmian

Atakuje osoby w każdym wieku. To nieprawda, że nic się nie da zrobić. Leczenie jest coraz skuteczniejsze

Reklama

Rodzaje tej choroby różnią się przyczynami, objawami i sposobem leczenia. Nie tylko zmniejsza ono ból, ale i utrzymuje sprawność całego ciała.

Zwyrodnienia

Przyczyną jest zużywanie się chrząstki w stawach. Sprzyjają im przeciążenia, nieprawidłowa budowa ciała, urazy, otyłość. Objaw to ból nasilający się po staniu i chodzeniu. Rano stawy są sztywne, trudno nimi ruszać.

Leczenie dobiera się indywidualnie. Przyjmuje się leki zmniejszające ból i hamujące zwyrodnienia, ścieranie się chrząstki. Stosuje się też maści przeciwbólowe. Konieczna jest gimnastyka i rehabilitacja.

Zapalenie stawów

Reumatoidalne (RZS). Atakuje stawy dłoni i stóp. Rzadziej barki, łokcie, biodra, kolana, stawy skroniowo-żuchwowe. Przyczyną są zaburzenia odporności, skłonności genetyczne. Częściej atakuje kobiety.

Leczenie dobiera się indywidualnie, bo nie ma identycznych przypadków. Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rehabilitację. Spowalnia to rozwój choroby, która jest nieuleczalna.

Zesztywniające (ZZSK).Pierwsza oznaka to ból i poranna sztywność w dole pleców. Obejmuje wyższe partie kręgosłupa do szyi. Kręgi zrastają się, a więzadła twardnieją. Jest dziedziczne i chorują na nie głównie mężczyźni w 20-40. r.ż.

Leczenie hamuje ból i rozwój choroby. Rehabilitacja zwalnia jej rozwój i utrzymuje elastyczność kręgosłupa.

Dna moczanowa

Nazywamy ją podagrą czy artretyzmem. Przyczyną jest zła przemiana materii i gromadzenie się kwasu moczowego (puryn) w stawach i ich okolicy. Objawy to nagły, ostry ból w nocy, rano, który przybiera rozdzierający charakter.

Chore miejsca (najczęściej paluch stopy i inne stawy) są wrażliwe na dotyk, obrzęknięte, czerwone. Skóra jest napięta, błyszcząca. Atak trwa kilka dni do kilku tygodni. W tkankach miękkich, na uchu, piętach tworzą się tzw. guzki dnawe.

Leki obniżają stężenie kwasu moczowego i przyspieszają jego wydalanie. Zaleca się ograniczenie białek i warzyw strączkowych bogatych w puryny.

Stan zapalny mięśni

Rozwija się z powodu przeciążeń i mikrourazów. W miejscach, gdzie mięsień przyrasta do kości, pojawia się stan zapalny i zwłóknienie tkanek. Chory ma nawracające bóle barku, łokcia, nadgarstka, ręki, kolana. Najczęściej atakuje panie po 40. r.ż. pracujące fizycznie.

Stosuje się leki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe. Konieczne jest oszczędzanie się. Odmiana tej choroby to fibromialgia, którą charakteryzują ogólne bóle mięśni i stawów. A także polimialgia, której objawem są bóle i sztywność karku, kończyn, poranna sztywność, stany podgorączkowe i obrzęki.

W leczeniu tych chorób stosuje się sterydy. Objawy mogą ustąpić po 1-1,5 roku.

Konsultacja: lek. med. Grzegorz Borstern, internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej