Rehabilitacja refundowana przez NFZ

Jeżeli po przebyciu choroby lub urazu wymagasz rehabilitacji albo zabiegów fizjoterapeutycznych, możesz skorzystać z nich w ramach NFZ.

Co refunduje NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kilka grup zabiegów. Są to m.in: kinezyterapia – ćwiczenia indywidualne i grupowe, pionizacja, wyciągi, nauka poruszania się, masaż – suchy i podwodny, ręczny i mechaniczny, masaż limfatyczny, elektrolecznictwo – galwanizacja, jonoforeza, kąpiel czterokomorowa, elektrostymulacja, prądy, ultradźwięki, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo i termoterapia – naświetlania, laser, okłady parafinowe, hydroterapia – kąpiele i natryski (w tym bicze), krioterapia – w komorze (20 zabiegów rocznie) i miejscowa, balneoterapia – okłady z borowiny, kąpiel solankowa i kwasowęglowa.

Reklama

Aktywna terapia plus wypoczynek

Ta forma rehabilitacji łączy elementy medyczne z zajęciami kulturalno-oświatowymi i sportowo-rekreacyjnymi. Jest przeznaczona tylko dla osób niepełnosprawnych (mogą pojechać z opiekunem). Ośrodek i termin można sobie wybrać.

Turnus trwa co najmniej 14 dni i jest odpłatny, ale można dostać dofinansowanie, które uzależnione jest od stopnia niepełnosprawności: w znacznym wynosi – 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w poprzednim kwartale, w umiarkowanym – 27 proc.; w lekkim – 25 proc.

W ośrodku lub oddziale dziennym

Gdy pacjent wymaga dłuższej rehabilitacji lub intensywniejszych ćwiczeń i zabiegów, może zostać skierowany do rehabilitacyjnego oddziału dziennego. Cykl usprawniania trwa tam 3–6 tygodni (do 5 zabiegów dziennie).

Do ośrodka dziennego zwykle trafiają pacjenci ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, reumatologicznymi, pulmonologicznymi i onkologicznymi. Skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista ze szpitala bądź poradni specjalistycznej.

Nie przegap terminu

Skierowanie na zabiegi nie jest bezterminowe. Traci ono ważność po 30 dniach od daty wystawienia. Jest to jednak czas, w którym należy zarejestrować się w przychodni rehabilitacyjnej, a nie rozpoczynać rehabilitacji.

Komercyjnie też ze skierowaniem

O zabiegach w każdym przypadku musi decydować lekarz Wiele placówek rehabilitacyjnych mających umowy z NFZ stwarza możliwość skorzystania z rozmaitych zabiegów również komercyjnie.

Jednak nawet wtedy, gdy uważamy, że na nasz stan zdrowia dobrze wpływają określone zabiegi lub przydałoby się wydłużenie cyklu terapeutycznego, i gotowi jesteśmy za to zapłacić, nie da się tego zrobić bez kontaktu z lekarzem. Tylko on potrafi i ma prawo wybrać zabiegi, określić ich intensywność oraz odpowiednio je zestawić.

Na zabiegi do przychodni

Skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną, czyli ćwiczenia lub zabiegi w przychodni, może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Chyba, że cierpisz na dysfunkcję narządu ruchu wywołaną wadą postawy – wówczas skierowanie wyda specjalista z poradni rehabilitacji leczniczej lub poradni ortopedii i traumatologii.

Skierowanie obejmuje nie więcej niż pięć rodzajów zabiegów dziennie w cyklu leczniczym, który trwa maksymalnie dziesięć dni. Jeżeli jednak pacjent choruje przewlekle i zachodzi potrzeba długotrwałego leczenia, lekarz ma prawo wypisać skierowanie na dwadzieścia dni.

Gdy trzeba w warunkach stacjonarnych

Jeżeli kontynuujesz leczenie po chorobie, urazie, wypadku czy zabiegu operacyjnym i potrzebujesz rehabilitacji kompleksowej, a do tego całodobowej opieki medycznej, terapia będzie się musiała odbywać w warunkach stacjonarnych, czyli szpitalnych.

Rehabilitacja ogólnoustrojowa trwa wówczas 3–6 tygodni, neurologiczna – zależnie od rodzaju stosowanych zabiegów – 6–16 tygodni, pulmonologiczna – do 3 tygodni, kardiologiczna (zabiegi wykonywane są przez 6 dni w tygodniu) – do 4 tygodni po zawale serca, operacji wieńcowej lub zastawkowej, a do 2 tygodni m.in. po koronaroplastyce lub operacji serca bez przecinania mostka. Skierowanie wydaje lekarz specjalista z oddziału szpitalnego lub poradni specjalistycznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej