Recepta na niepłodność

Od pewnego czasu intensywnie przygotowujecie się do bycia rodzicami, więc wasze życie seksualne kwitnie. Zapobiegawczo zażywasz preparaty kwasu foliowego, określasz datę owulacji śledząc nieprzerwanie swój cykl miesiączkowy, zmiany temperatury ciała oraz konsystencję śluzu szyjkowego i nic. W końcu kupujesz test owulacyjny, aby precyzyjnie ustalić czas na współżycie, a dziecka jak nie było tak nie ma.

Zdjęcie

Aby skutecznie walczyć z niepłodnością, musisz określić jej przyczynę /123/RF PICSEL
Aby skutecznie walczyć z niepłodnością, musisz określić jej przyczynę
/123/RF PICSEL

Ustal przyczynę, aby skutecznie walczyć z niepłodnością

Niepłodność, definiowana przez lekarzy jako niemożność posiadania potomstwa mimo regularnego współżycia seksualnego (3-4 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia i przez okres minimum 2 lat, dotyka nawet 18% par w wieku rozrodczym na całym świecie. 

Badania pokazują, że trudności z zajściem w ciążę i zapłodnieniem dotykają w takim samym stopniu kobiety i mężczyzn. O ile określe­nie przyczyny niepłod­ności u mężczyzn nie nastręcza zbyt wielu prob­lemów, to w przy­padku przy­czyny niepłod­ności u kobiet konieczna okazuje właściwa diagnostyka. Skorzystaj z naszych porad i wykonaj badania opisane poniżej.

Reklama

Odwiedź ginekologa

Rozpoczynając diagnostykę przyczyn niepłodności udaj się do gabinetu ginekologa. Wiele kobiet ma problemy z poczęciem dziecka z powodu wad lub schorzeń w obrębie układu płciowego, wśród których najczęściej można wymienić: tyłozgięcie macicy, przegrodę w obrębie macicy, macicę dwurożną, niewydolność szyjki macicy, niedrożność (zatkanie) jajowodów, a także niedorozwój i inne dysfunkcje jajników, tj. zespół policystycznych jajników (wielotorbielowatość) oraz przedwczesne wygaśnięcie ich aktywności czyli menopauza

Równie często w badaniach ginekologicznych oraz USG uwidacznia się schorzenia w obrębie jamy miednicy, tj. włókniako-mięśniaki i endometrioza. Jeśli w lekarz nie stwierdzi jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego, zmian hormonalnych i patologii w obrębie jamy macicy, wówczas powinnaś szukać przyczyn genetycznych. Im wcześniej to zrobisz tym szybciej będziesz mogła cieszyć się upragnionym macierzyństwem.

Odwiedź lekarza genetyka

Lekarz genetyk pomoże ci ustalić prawdziwą przyczynę niepłodności oraz wykluczyć inne czynniki (poza genetyczne) utrudniające zapłodnienie.

- Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest badanie kariotypu polegające na określe­niu liczby i struk­tury chro­mo­somów u danego człowieka. Wykonuje się je u obojga partnerów, gdyż pozwala wykluczyć wady genetyczne (tzw. aberracje chromosomowe), m.in. zespół Kline­fel­tera u mężczyzn i zespół Turn­era u kobiet, których skutkiem jest właśnie niepłodność. 

- Poza tym genetyk może doradzić również badania w kierunku trombofilii czyli wrodzonej lub nabytej skłonności organizmu do tworzenia skrzeplin. Trombofilia wrodzona, nazywana również nadkrzepliwością, jest dziedziczona niezależnie od płci, może więc występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zmi­any spowodowane trom­bofilią utrud­ni­ają utrzy­manie ciąży, a co za tym idzie prowadzą do nawykowych poronień. Badania pokazują, że takie poronienia występują u 1 pary na 100. W przypadku następnej i kolejnych ciąż szansa poronienia nawykowego wzrasta i wymaga dodatkowej diagnostyki.  

- Warto też przeprowadzić badania genetyczne w kierunku wrodzonego przerostu kory nadnerczy. Schorzenie to polega na nadmiernym wydzielaniu hormonów - androgenów  nadnerczowych. W przypadku kobiet nadmiar ten powoduje nieregularne miesiączki, a w konsekwencji niepłodność.

Wyklucz zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis

Równie ważna jest diagnostyka poza genetycznych przyczyn niepłodności, gdzie jednym z podstawowych działań jest wykluczenie zakażenia bakterią Chlamy­dia tra­choma­tis. Bakteria ta przenoszona poprzez kontakty seksualne, naskórek i błony śluzowe jest przyczyną niepłodności jajowodowej u blisko 60% kobiet oraz stanowi czynnik sprawczy 38% wszystkich przypadków niepłodności innego pochodzenia. 

Warto więc wykonać prosty test genetyczny i rozpocząć skuteczną walkę z tym patogenem. Pamiętaj, że infekcja bakterią może dawać niewinne objawy, tj. nawracające zakażenia dróg moczowych, stany zapalne szyjki macicy, nadżerki, które nie zawsze można skojarzyć z przyczyną niepłodności.

Zmień tryb życia na zdrowszy

Nasz tryb życia może stać sprzymierzeńcem w walce z niepłodnością. Zawsze staraj się stosować się do zaleceń lekarzy. Wykonywane przez nich badania pozwolą ci ustalić właściwą przyczynę trudności i podjąć skuteczne i celowane leczenie. Nie warto więc czekać. Im szybciej poznasz przyczyny tym szybciej i łatwiej będzie wam począć potomka. 

Zwiększ swoje szanse na płodność - 10 zasad pro ciążowego trybu życia

Pamiętaj, że oprócz przyczyn biologicznych (ginekologicznych, hormonalnych i genetycznych) na twoją płodność ma wiele czynników  zewnętrznych takich jak:

1.      Masa ciała - utrzymuj swoją w wagę w granicach prawidłowego BMI. Zarówno niedowaga jak i znaczna nadwaga lub otyłość nie sprzyjają płodności twojej i twojego partnera. Staraj się nie przekraczać dziennej normy spożycia 2000 kalorii. 

2.      Dieta - nawet jeśli twój wskaźnik BMI jest prawidłowy to staraj się jeść zdrowo i higienicznie. Zdrowa dieta to taka, która jest bogata w owoce i warzywa, mięso, ryby i produkty zbożowe, a uboga w tłuszcze nasycone i cukier. Już teraz unikaj produktów, które nie są wskazane dla ciężarnych: konserwy, sery pleśniowe i mocno solone wędliny.

3.      Suplementy diety - wszystkie kobiety chcące zajść w ciążę powinny zażywać preparaty kwasu foliowego. Nie stosuj jednak dodatkowych witamin.

4.      Ćwiczenia fizyczne - nie zaniedbuj aktywności fizycznej w trakcie starań o dziecko. Staraj się ćwiczyć przynajmniej 30 minut minimum 3 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby aktywność ta nie była zbyt intensywna. Jeśli masz prawidłowe BMI to nie powinna być ona nastawiona na spalanie nadmiaru kalorii, tylko na przyśpieszenie akcji serca.

5.      Palenie tytoniu - unikaj palenia lub przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Badania brytyjskich naukowcowi pokazują, że dym papierosowy może znacznie opóźniać poczęcie.

6.      Środki odurzające i narkotyki - unikanie tego typu używek, nie tylko w ciąży, jest nie tylko wskazane, ale wręcz obowiązkowe. Specjaliści podkreślają, że stosowanie marihuany znacznie obniża jakość twoich komórek jajowych oraz znacznie rozregulowuje procesy owulacyjne.

7.      Leki - poinformuj swojego ginekologa o lekach, które zażywasz, zarówno tych na receptę lub bez. Dotyczy to szczególnie leków przeciw nadciśnieniowych, kortykosterydów, nasercowych lub rozrzedzających krew. Może okazać się konieczna zmiana na inne.

8.      Substancje chemiczne, szkodliwe promieniowanie  - praca w trudnych warunkach, kontakt z pestycydami i chemicznymi środkami ochrony roślin  oraz narażenie na szkodliwe promieniowanie również sprzyja kłopotom z zajściem w ciążę.

9.      Stres i depresja - czynniki psychologiczne mają ogromne znaczenie w walce z niepłodnością, mogą bowiem powodować zahamowanie cyklu miesiączkowego, włącznie z wstrzymaniem owulacji.

10.  Samopoczucie - gorączka i ogólne przegrzanie organizmu również mogą wpływać na szybkość zapłodnienia, gdyż mogą powodować, że cykl, w którym pojawiają się dolegliwości jest bezowulacyjny. Dbaj o swoje dobre samopoczucie i nie zrażaj się podczas pierwszych niepowodzeń.

Pamiętaj! Starając się o dziecko odpowiednio dobieraj środki nawilżające, tzw. żele intymne. Niektóre z nich mogą zawierać substancje stosowane w żelach plemnikobójczych, a tym samym utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać wędrówkę plemników w kierunku macicy.  

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej