Rak wątroby - przyczyny i jego objawy

Rak wątroby to w większości przypadku nowotwór złośliwy, który jest częstym powodem zgonów. Powstaje on w komórkach wątroby, zwłaszcza w obrębie tkanek w stanie zapalnym.


Przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo, co wpływa na jego zdiagnozowanie dopiero w zaawansowanej fazie, często już po przerzutach.

Rak wątroby - czynniki sprzyjające

Jako przyczyny występowania raka wątroby wskazuje się szereg czynników sprzyjających. Nowotwór rozwija się w związku ze stanem zapalnym pojawiającym się w obrębie tego narządu. 

Reklama

Jednym z czynników ryzyka wpływającym na pojawienie się tej choroby może być marskość wątroby, która zaś powoduje upośledzenie tego na rządu głównie ze względu na wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz w związku z nadużywaniem alkoholu. W innych przypadkach wywołana może być przez chorobę Wilsona.

Za czynnik ryzyka można też uznać palenie papierosów, wieloletnie stosowanie preparatów hormonalnych i nadmierne używanie syntetycznego testosteronu. Rak wątroby wywołany może zostać również w przypadku wystąpienia pierwotnej hemochromatozy,  aflatoksyny i tyrozynemii.

Rak wątroby - objawy i przebieg

Niestety rak wątroby może występować w początkowym etapie bezobjawowo, dlatego osoby z czynnikiem ryzyka powinny być pod tym kątem kontrolowane minimum raz na 6 miesięcy.

Przy rozwoju tej choroby mogą pojawić się niejednoznaczne symptomy:

- żółtaczka

- swędzenie skóry

- gorączka

- zaburzenia układu pokarmowego (brak apetytu, biegunki, zaparcia, wzdęcia)

- łagodne bóle w okolicach prawego podżebrza

- wodobrzusze

- powiększenie wątroby

- powiększenie śledziony

- ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Późne skojarzenie objawów wskazujące, że to rak wątroby, powoduje ograniczone możliwości wyleczenia. Nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie transplantacji tego narządu, co jest zazwyczaj głównym kierunkiem w leczeniu tego nowotworu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej