Rak piersi - objawy, sposoby leczenia

Gdy w czasie badania wyczujemy guz, nie wpadajmy w panikę. Nie każda zmiana to nowotwór.

Zdjęcie

Nie każda zmiana to nowotwór /123/RF PICSEL
Nie każda zmiana to nowotwór
/123/RF PICSEL

Pani Halina (55) odwiedziła mój gabinet zaniepokojona guzkiem, który kilka dni temu wyczuła w piersi. Obawiała się, że to może być rak – jej mama chorowała na nowotwór piersi. Poradziłam pacjentce, by zgłosiła się do centrum onkologii, gdzie przeprowadzone zostaną badania i podjęte leczenie. Ważne! Do onkologa nie potrzebujemy skierowania.

Punktem wyjścia do postawienia właściwej diagnozy są badania: USG piersi, mammografia i rezonans magnetyczny. Pozwolą określić wielkość, położenie i budowę guza. Konieczna jest także biopsja. Wykonuje się ją, by potwierdzić lub wykluczyć raka.

Reklama

Polega na pobraniu wycinka guza do badania histopatologicznego

Niektórzy specjaliści są zdania, że nie należy wykonywać biopsji cienkoigłowej, ponieważ podczas takiego badania nie można pobrać odpowiedniej ilości tkanki i wynik może być niewiarygodny. Biopsja gruboigłowa natomiast zapewnia pobranie dość dużego fragmentu tkanki i stwierdzenie, bez wątpliwości, czy są w nim komórki rakowe. To konieczne, aby dobrać odpowiednie leczenie.

Uwaga! Twierdzenie, że raz ruszony guzek szybciej złośliwieje, to mit! Leczenie nowotworu piersi zaczyna się od chirurgicznego usunięcia guza. Operacja oszczędzająca polega na wycięciu zmiany nowotworowej z marginesem zdrowych tkanek oraz zbadaniu węzła chłonnego, zwanego wartowniczym.

Mastektomia natomiast to usunięcie całej piersi. Jest przeprowadzana, gdy zabieg oszczędzający nie jest możliwy.

W niektórych przypadkach leczenie zaczyna się od chemioterapii, aby zmniejszyć wielkość zmiany nowotworowej

Ta metoda polega na dożylnym lub doustnym podawaniu leków, tzw. cytostatyków. Chemioterapię stosuje się też w leczeniu przerzutów. Pacjentka może zostać jej poddana zarówno przed operacją, jak i po niej. Wykorzystuje się także radioterapię, czyli naświetlanie promieniowaniem jonizującym.

Zwykle jest stosowana po operacji, gdy po przebadaniu usuniętego guza okazuje się, że w miejscu jego wycięcia lub w sąsiedztwie mogły pozostać komórki rakowe. Radioterapia wykonywana przed operacją ma na celu zmniejszenie guza i ułatwienie jego wycięcia.

Może być też samodzielną terapią, bez związku z zabiegiem chirurgicznym.

Jeszcze inną metodą jest hormonoterapia, wdrażana, gdy badanie guza wykaże obecność receptorów hormonalnych na powierzchni komórek nowotworowych. Leki hormonalne trzeba przyjmować przez co najmniej pięć lat. Po tym okresie robi się kilkuletnią przerwę od hormonów.

Duże znaczenie ma też rehabilitacja. Pomaga wrócić do formy. Niezbędnym elementem jest też pomoc psychoonkologa oraz wsparcie rodziny.

Samobadanie

Wykonujmy je raz w miesiącu, pod prysznicem. Użyjmy żelu, mydła lub płynu do kąpieli, aby dłoń miała jak największy poślizg na skórze. Dzięki temu znacznie łatwej będzie wyczuć każdą zmianę w piersi.

1. Najpierw stańmy przed lustrem. Unieśmy obie ręce i sprawdźmy, czy nie ma zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobaczmy, czy skóra nie marszczy się, a brodawki nie są wciągnięte.

Przyjrzyjmy się, czy piersi nie powiększyły się niepokojąco i czy nie są obrzmiałe. Oprzyjmy ręce na biodrach i przeprowadźmy takie same obserwacje. Ściśnijmy kolejno brodawki. Przyjrzyjmy się, czy nie wycieka z nich płyn.

2. Wejdźmy pod prysznic i dobrze namydlmy ciało. Lewą rękę załóżmy za głowę, a prawą połóżmy na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczajmy drobne kółeczka wokół piersi oraz z góry na dół i z powrotem.

3. Załóżmy za głowę prawą rękę, a lewą skontrolujmy prawą pierś. Sprawdźmy, czy nie ma zgrubień lub guzków.

Nie każda zmiana to nowotwór złośliwy

Zdarzają się gruczolako-włókniaki, brodawczaki, cysty. Zazwyczaj wystarczy je tylko obserwować, bo z tych zmian nigdy nie powstanie rak. Jednak każdy guz trzeba zbadać! Pamiętajmy też, że nowotwór piersi nie objawia się tylko guzem.

Niepokojące sygnały to: wyciek z brodawki, zaczerwienienie wokół niej, powiększenie piersi, uczucie obrzmienia, zmiana kształtu lub asymetria. O raku mogą też świadczyć zmiany na skórze, wyglądające jak pomarańczowa skórka – z niewielkimi wgłębieniami. Uwaga! Ryzyko choroby zwiększa wczesna miesiączka i późna menopauza.

Badajmy się! Dzięki wczesnemu wykryciu zmian nowotworowych możliwe jest całkowite wyleczenie.

Warto wiedzieć

Badania genetyczne. Zaleca się, by wykonały je panie spełniające tzw. kryteria amsterdamskie. Określa je reguła: 3-2-1. Oznacza to, że badaniem powinna być objęta osoba, w której rodzinie na raka chorowało co najmniej 3 członków, a wśród nich jest krewna w pierwszej linii, np. matka i córka, siostry. Bierze się pod uwagę również to, czy choroba nowotworowa wystąpiła w następujących po sobie pokoleniach.

Z badań i doświadczeń lekarzy wynika, że zmiany nowotworowe występują zazwyczaj w kilku typowych miejscach.

U większości pań wyczuwalne są w górnej, bocznej części piersi To ok. 50 proc. przypadków. Najrzadziej wykrywa się je w części dolnej, wewnętrznej. To zaledwie 6 proc. przypadków. Niemal 18 proc. zmian pojawia się w obrębie brodawki i jej otoczki.

Guzy mogą też występować w górnej, wewnętrznej części – 15 proc. i dolnej, zewnętrznej – 11 proc. Częściej znajdują się po lewej stronie. Takie umiejscowienie wynika z rozmieszczenia tkanki gruczołowej w piersi.

Usg i Mammografia. Młodszym kobietom zalecane jest USG, czyli ultrasonografia. Mogą ją wykonywać do 40. roku życia. Na mammografię powinny zgłaszać się kobiety po 50. Ważne! Panie od 50. do 69. roku życia mogą wykonać bezpłatną mammografię, w ramach badań przesiewowych. Korzystajmy z tej możliwości!

WAŻNE! Podczas wizyty u ginekologa poprośmy o przebadanie piersi oraz o wskazówki lub rysunkową ulotkę, jak samodzielnie badać piersi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej