Pytamy o zdrowie intymne

spec. ginekolog Ryszard rutkowski Gabinet Ginekologiczny w Warszawie

Reklama

Każdej z nas, niezależnie od tego ile ma lat i jaki tryb życia prowadzi, zależy, by z jej zdrowiem intymnym było wszystko w porządku. To gwarancja dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego! Na pewno warto dobrze orientować się w zasadach ważnych badań kontrolnych i zasadach profilaktyki groźnych schorzeń. Oto wyjaśnienia lekarza, które nam to ułatwią. n Anna Skoczeń

Narośl w pochwie – czy to HPV?

Brodawka na śluzówce nie musi świadczyć o zakażeniu wirusem HPV (ale może). Zmianę powinien obejrzeć specjalista. Niewielka, płaska, lekko brązowa to prawdopodobnie zwykła brodawka wirusowa (niespowodowana HPV).

Niebiesko-fioletowa kuleczka może być żylakiem sromu. Wypukła, cielista może być kłykciną kończystą, spowodowaną HPV. Ją także można usunąć (np. farmakologicznie, przez wymrażanie, chirurgicznie).

Prezerwatywa chroni przed AIDS?

Tak, w prawie 100 proc. Stanowi skuteczną barierę dla wirusa HIV pod warunkiem, że jest używana właściwie i nie jest uszkodzona (do czego może dojść np. wskutek przechowywania na słońcu lub używania nieprofesjonalnych lubrykantów, typu wazelina, krem).

Co powoduje pieczenie i świąd?

Takie dolegliwości w pochwie połączone z białymi upławami mogą być oznaką grzybicy. Choroba bywa następstwem antybiotykoterapii. Leczy się ją doustnie i dopochwowo, kapsułkami i globulkami lub kremami przeciwgrzybiczymi. Lekarz może zalecić dodatkowo maść zawierającą sterydy (zmniejszają świąd i obrzęk śluzówki).

Kiedy trzeba zrobić pierwszą cytologię?

Badanie należy wykonać najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia, ale przed ukończeniem 22. r.ż. Na początku dobrze jest badać się co roku. Gdy kolejne 3–4 wyniki są prawidłowe, można średnio co 3 lata (ale dokładne terminy badań wyznacza lekarz prowadzący w zależności od stanu zdrowia pacjentki).

Szczepionka przeciwko HPV – jak długo działa?

Szacuje się, że ochrona przed zakażeniem wirusem HPV utrzymuje się 8 lat (a prawdopodobnie dłużej). W badaniach wykazano, że po podaniu wszystkich zalecanych 3 dawek szczepionki ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zmniejsza się o około 70 proc. Najlepiej, gdy szczepienie odbywa się, gdy pacjentka ma 11-12 lat.

O czym świadczy II grupa cytologiczna?

Choć ogólnie taki wynik uznaje się za prawidłowy, na pewno wymaga on wyjaśnienia. Grupa II świadczy, że oprócz prawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego występują także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Stan zapalny należy wyleczyć, a następnie powtórzyć cytologię.

Kiedy nie powinno się używać tamponów?

Nie są wskazane przy obfitych miesiączkach, ponieważ utrudnione jest odprowadzanie na zewnątrz dużych skrzepów (co w skrajnym przypadku może grozić sepsą). Jeśli krwawienie nie jest nasilone, można używać tamponów, wymieniając je co 2–4 godziny (co 8 w nocy).

Zamiast mydła. Do mycia okolic intymnych używaj kosmetyków specjalnie do tego celu przeznaczonych. Działają ochronnie, nawilżająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Mają kwaśne pH (równe 3,8–4,2) i nie niszczą naturalnej bariery ochronnej w pochwie.

Dzięki noszeniu przewiewnej, bawełnianej i niezbyt dopasowanej bielizny, chronisz okolice intymne przed zawilgoceniem i grzybicą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej