Przyczyny kłucia w sercu

Kłucie w sercu może być skutkiem stresu, kaszlu i refluksu żołądka.

Zdjęcie

Kłucie serca może być oznaką przemęczenia /123/RF PICSEL
Kłucie serca może być oznaką przemęczenia
/123/RF PICSEL

Zwykle nam się wydaje, że bóle w lewej stronie klatki piersiowej są skutkiem niedomagania serca. Tak myślała pani Jola.

– Od kilku dni kłuje mnie serce – skarżyła się. – Z lewej strony nie ma serca! – uśmiechnąłem się. – Leży w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem. Jest tylko skierowane węższym końcem w lewo. – Co tam jeszcze jest?

Reklama

– W środku klatki piersiowej mieszczą się też chronione przez żebra płuca, tchawica i przełyk (patrz rys.). Rozchodzą się stąd mięśnie i nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa.

Tak więc bóle w klatce piersiowej mogą powodować nie tylko choroby serca i naczyń krwionośnych, które do niego dochodzą.

Stres, bóle mięśni i przeciążenie przyczynami kłucia w sercu

Czy ostatnio pani się zmęczyła? - Miałam przeprowadzkę i denerwowałam się – wyznała. – Zapewne powodem jest stres, bóle mięśni i przeciążenie. Ale trzeba wykluczyć choroby serca i zrobić badania. Zmierzymy ciśnienie, osłuchamy serce, wykonamy RTG i EKG.

– Co się może dziać z tym sercem? – spytała pani Jola. – Gdy ból odczuwamy w okolicy mostka, jest przeszywający, trwa krótko i powtarza się, może być objawem zapalenia błony otaczającej serce (osierdzia) lub woreczka sercowego. Mamy wtedy stan podgorączkowy i duszności. Natomiast choroba niedokrwienna serca powoduje bóle w klatce piersiowej podczas wysiłku (przy szybkim maszu, chodzeniu po schodach), w sytuacjach stresowych, przy zmianie pogody. Są rozrywające, ściskające, duszące, palące.

Promieniują do lewego barku, ręki, gardła, szczęki, szyi lub pleców i mijają po kilku chwilach. Ale mogą to być tylko tzw. nerwobóle międzyżebrowe powstałe po wysiłku fizycznym albo po urazie.

Co wywołuje kłucie w sercu?

– Drobne uszkodzenia nerwów między żebrami. Wystarczą wtedy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. – Ale mnie też kłuje podczas kaszlu... – mówiła pani Jola. – Zdarza się tak, gdy jest silny, suchy i mamy podwyższoną temperaturę – potwierdziłem.

– Powstają wtedy uszkodzenia drobnych włókien nerwowych, chrząstek żebrowych i stan zapalny. Trzeba wtedy leżeć kilka dni, wygrzać się, brać leki przeciwzapalne i przeciwkaszlowe. – O czym jeszcze świadczą takie dolegliwości? – dociekała.

– Wzdłuż kręgosłupa biegnie wiele nerwów – tłumaczyłem. – Jeśli kręgi (np. szyjne, piersiowe) są przesunięte wskutek uszkodzeń, zwyrodnień, uciskają na te nerwy, powoduje to dyskomfort w okolicy serca i drętwienie lewej ręki.

– A może to też wina żołądka? – Tak też może być. Ból pojawia się, gdy jest przepełniony i uciska przeponę – błonę oddzielającą klatkę piersiową od brzucha. Kurczy się ona, a gdy się prostuje, nie ma dla niej miejsca. Kłucie czujemy też w chorobach układu pokarmowego, np. przy refluksie.

Zlecamy wtedy leki zobojętniające, chroniące błonę śluzową żołądka i zapobiegające cofaniu się pokarmu.

Co mieści się w klatce piersiowej?

W klatce piersiowej jest wiele organów, które mogą dawać dolegliwości. Obok serca mieści się tu przełyk i tchawica, płuca i przepona, która oddziela je od brzucha. Dlatego nieprawidło wości w leżącej niżej jamie brzusznej także powodują dyskomfort w okolicy serca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej