Przyczyny i sposoby leczenia ostrogi piętowej

​W okolicach połączenia kości pięty może dojść do zwyrodnienia określanego jako ostroga piętowa. Zmiany te doprowadzają do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Jest to dolegliwość charakteryzująca się dokuczliwym bólem uciskowym uniemożliwiającym swobodne poruszanie się. Zdjęcie rentgenowskie ukazuje kostną narośl o charakterystycznym ostrym kształcie, która najczęściej rozwija się przez kilka lat.

Ostroga piętowa - przyczyny powstawania

Przyczynami tego schorzenia są czynniki oddziaływające na stopę. Są to przede wszystkim:

- przeciążenia stopy (zbyt intensywne treningi, dźwiganie ciężarów)

Reklama

- wielogodzinna praca w pozycji stojącej

- wady postawy, koślawienie stóp

- niewygodne buty (za ciasne, wysoki obcas, cienka podeszwa)

- urazy

- nadwaga i otyłość.

Ostroga piętowa - czy można wyleczyć?

Ostroga piętowa jest dość poważną chorobą i trudną do leczenia.  Dlatego głównie próbuje się złagodzić jej dolegliwości bólowe, zwłaszcza że przy poważnych stanach ból występuje nie tylko w ruchu, ale też w spoczynku. 

Ulgę mogą przynieść stosowane specjalne wkładki do butów, maści przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz leki sterydowe i tzw. blokady. Zalecana jest fizykoterapia w formie delikatnego masażu, ultradźwięków i laseroterapii. 

Stosuje się też naświetlanie promieniami RTG. W przypadku zagrożenia ostrogą piętową zaleca się profilaktykę, czyli ograniczenie wszelkich przeciążeń stopy. Jeśli jest to konieczne, należy zrzucić zbędne kilogramy i zmienić tryb życia. Leczenie chirurgiczne stosowane jest jedynie w przypadku deformacji stopy.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej