Przyczyny i leczenie wrzodów żołądka

Sądzisz, że wrzody to dolegliwość zestresowanych dyrektorów? Nie tylko. Stres oczywiście ma znaczenie, ale nie on jest najczęstszą przyczyną tej choroby. Jeśli często boli cię głowa i w związku z tym łykasz tabletki, uważnie przeczytaj ten tekst.

Tekst: Magdalena Patryas

Reklama

Często odczuwasz ból lub ściskanie pod mostkiem, nudności i ssanie w żołądku? Zwykłaś mówić, że z nerwów boli cię brzuch? Wybierz się do lekarza, bo nerwy mogą oczywiście spowodować takie dolegliwości, ale nie możesz być pewna, że tak jest w twoim przypadku, dopóki się nie przebadasz. Podobne objawy dają bowiem m.in. wrzody żołądka.

Na tę dolegliwość, o której jeszcze do niedawna mówiono „męska choroba”, w ciągu ostatnich lat zapada coraz więcej kobiet. Z obserwacji lekarzy wynika również, że u dużej części z nich przyczyna schorzenia jest inna niż w przy padku mężczyzn.

Jest nią nadużywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli popularnych środków przeciwbólowych – tych leków kobiety biorą bowiem dwukrotnie więcej niż mężczyźni.

Na tę przypadłość najczęściej zapadają kobiety, które przekroczyły już czterdziestkę albo się do niej zbliżają.

Jak zmniejszyć szkodliwość tabletek na ból głowy

✣ Czy mimo iż często bierzesz tabletki na ból głowy, możesz zrobić coś, by ustrzec się wrzodów? Tak. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem i poproś, by przepisał ci środki, które osłaniają śluzówkę żołądka. Nigdy nie zapominaj, by razem z tabletką przeciwbólową zażyć także lek osłonowy.

✣ Dodatkowo, w trakcie leczenia Środkami NLPZ, warto też wzbogacić dietę o produkty zawierające naturalne substancje osłaniające śluzówkę żołądka, np.: banany, kapustę, czosnek, nasiona lnu i kozieradki.

✣ Ból głowy dopada cię w środku dnia, łykasz pastylkę przeciwbólową, a po 20-30 minutach wszystko jest w porządku, możesz wrócić do pracy. Przynoszą też ulgę po długim chodzeniu, kiedy bolą mięśnie nóg albo gdy kręgosłup daje o sobie znać...

Popularne przeciwbólowe specyfiki z grupy NLPZ (czyli m.in.: kwas salicylowy, ibuprofen, naproxen, ketoprofen) to naprawdę świetny wynalazek. Pod jednym warunkiem. Nie należy ich nadużywać, bo mogą się stać przyczyną przykrej dolegliwości, czyli właśnie wrzodów.

Statystyki pokazują jasno, że coraz większa liczba przypadków choroby wrzodowej jest związana właśnie z zażywaniem NLPZ.

Te leki, w większości przypadków dostępne bez recepty, zmniejszają bowiem obronę śluzówki żołądka przed działaniem kwasu solnego (składnika soku trawiennego). W efekcie błona śluzowa staje się podatna na uszkodzenia, a gdy już do nich dojdzie, łatwo o powstanie nadżerek czy owrzodzeń.

Bakterie, tytoń i stres także mogą prowadzić do wrzodów żołądka

✣ Jedną z częstszych przyczyn powstawania wrzodów jest za każenie bakterią Helicobacter Pylori. Jej obecność powoduje stan zapalny prowadzący do niszczenia i zaniku śluzówki żołądka. Żeby sprawdzić, czy mamy w organizmie tę bakterię, trzeba wykonać test (można go kupić w aptece).

✣ Bezpośredni wpływ na powstawanie wrzodów ma również palenie tytoniu. Papierosy zwiększają bowiem wydzielanie soku żołądkowego, który podrażnia błonę śluzową.

✣ Czynnikiem, który zwiększa ryzyko powstania wrzodów, jest stres. Kiedy pozostajemy w napięciu nerwowym, wyściełająca żołądek ochronna błona uwrażliwia się na działanie kwasów trawiennych, a te (pod wpływem hormonów stresu) wydzielane są w większej ilości.

Dieta to ważny element leczenia tej choroby

✣ Pierwsza zasada diety, która sprawdza się zarówno w profilaktyce, jak i wspomaga leczenie istniejących już wrzodów, brzmi: jedz często, ale mało. Standardem powinno być pięć (a w ostrej fazie choroby, gdy występują dolegliwości takie bóle czy nudności – 6-7) posiłków na dzień.

Dlaczego taka częstotliwość jedzenia jest wskazana? Duże posiłki pozostają w żołądku przez dłuższy czas, a to skutkuje zwiększaniem wydzielania soków trawiennych uszkadzających błonę śluzową. Z kolei wielogodzinne przerwy między posiłkami są niewskazane, bo mogą być przyczy ną tzw. bólów głodowych (szczególnie wtedy, gdy wrzody umiejscowione są na dwunastnicy).

Wrzodów można się pozbyć – jak to zrobić?

✣ Jeśli masz objawy choroby wrzodowej (częste bóle żołądka po jedzeniu, nudności, wzdęcia), koniecznie wybierz się do gastrologa. Lekarz skieruje cię na gastroskopię, czyli badanie endoskopowe żołądka, które potwierdzi lub wykluczy wrzody jako przyczynę twoich dolegliwości.

Pamiętaj też, że jeśli wrzody nie będą leczone, może dojść do poważnych powikłań, np. perforacji albo rozwoju nowotworu. Jaka jest dobra wiadomość? Taka, że wrzody można wyleczyć, czyli doprowadzić do ich zagojenia się i regeneracji śluzówki żołądka.

✣ Owrzodzenia, które powstały w wyniku nadużywania środków przeciwbólowych nie są łatwe do leczenia. Trzeba przede wszystkim ograniczyć przyjmowanie tego typu leków albo zmienić środki na takie, które nie uszkadzają błony śluzowej żołądka (np. paracetamol albo selektywne środki NLPZ).

Dodatkowo stosuje się przepisane przez lekarza leki hamujące wytwarzanie soku żołądkowego, zmniejszające jego kwaśność i działające osłonowo na błonę śluzową żołądka. Podczas leczenia, które może trwać nawet kilka miesięcy, trzeba konsekwentnie trzymać się diety (patrz ramka na sąsiedniej stronie).

Kurację wspomogą zioła (kłącze pięciornika, liść borówki brusznicy, kora wierzby białej), ale stosowanie ich trzeba skonsultować z lekarzem.

✣ Jeśli przyczyną owrzodzenia jest bakteria Helicobacter pylori, by wyleczyć wrzody trzeba się pozbyć tego drobnoustroju. Zazwyczaj wystarczy zastosowanie około 10-dniowej terapii antybiotykiem. Leczenie musi być monitorowane przez lekarza (konieczne są kontrolne badania), by w razie niepowodzenia, mógł on zmienić leki.

✣ Zdarza się, że leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. W takiej sytuacji koniecznie chirurgiczne wycięciu fragmentu ściany żołądka z wrzodem.

Czym jest gastroskopia?

✣ Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przeprowadza się je przy użyciu elastycznej rurki zakończonej kamerą (endoskopu) wprowadzanej do przewodu pokarmowego przez przełyk.

Obraz z kamery jest transmitowany na monitor komputera. Umożliwia to lekarzowi dokładne obejrzenie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. W czasie gastroskopii, o ile jest taka konieczność, można też pobrać niewielki wycinek zmienionej chorobowo tkanki do dalszych badań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej