Przyczyny bólu kręgosłupa

Poznaj głównych wrogów swojego kręgosłupa i rozpraw się z nimi!

Już co drugi Polak skarży się na ból pleców. Powodem najczęściej jest siedzący tryb życia (szacuje się, że w tej pozycji spędzamy ok. 1/3 życia). Kręgosłupowi nie służy też nadwaga.

Reklama

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Każdy nowy kilogram ciała w tym miejscu powoduje bowiem, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa obciąża dodatkowe... 7 kilo!

Bądź dobry dla więzadeł!

Unikajmy przeciążenia. Jeżeli np. podnosimy z podłogi ciężar na prostych nogach, ale ze zgiętymi plecami – nacisk na kręgosłup zwiększa się dwukrotnie. Może wtedy dojść do rozciągnięcia się więzadeł, a to w przypadku słabych mięśni grzbietowych potrafi skończyć się przemieszczeniem dysków.

Zaś ucisk przesuniętego dysku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego powoduje nie tylko ból uniemożliwiający schylanie się, ale też np. utratę czucia w ręce czy nodze. Warto przy tym pamiętać, że czasem ból kręgosłupa może oznaczać... nowotwór kości. Jeśli więc dolegliwość nie mija, lepiej iść do ortopedy!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej