Przychodzi facet do lekarza

Tak to już jest, że niektóre choroby częściej dopadają panie, a inne wybierają panów. Trzeba więc siebie obserwować i nie udawać twardziela, gdy coś odbiega od normy.

Zdjęcie

Mężczyzna u lekarza /123/RF PICSEL
Mężczyzna u lekarza
/123/RF PICSEL

Profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dlatego nie odkładaj wizyty u specjalisty w nieskończoność, działaj od razu.

Duszności i bóle w klatce piersiowej

To może wskazywać na choroby serca. A ponieważ są one odpowiedzialne za 43 proc. zgonów wśród mężczyzn po 40. roku życia, nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Typowy zawał serca to nagły, kłujący ból odczuwany w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem, który utrzymuje się powyżej dwudziestu minut, nie- zależnie od tego, czy chory wy konuje jakiś wysiłek fizyczny, czy pozostaje w stanie spoczynku. Ale nie tylko zawał czyha na panów. Również niebezpieczna jest miażdżyca i inne choroby układu krążenia. Dlatego męż czyźni, którzy obawiają się takich problemów, powinni zrobić odpowiednie badania.

Reklama

Ważna profilaktyka: • badanie EKG – podstawowe źródło informacji o stanie serca. Może je wykonać internista – raz do roku nie zaszkodzi.

• lipidogram, czyli stężenie we krwi poziomu cholesterolu – dobrego (HDL) i złego (LDL) oraz poziomu trójglicerydów. Po 40. roku życia trzeba badać cholesterol co 3 lata, a po 50. idealnie byłoby co rok.

• regularny pomiar ciśnienia tętniczego – zbyt wysokie, czyli wartości 140/90 mmHg i powyżej, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Trzeba je regularnie badać – przynajmniej dwa razy w roku.

Uporczywy, nawracający kaszel

Jeśli jesteś nałogowym lub biernym palaczem, nie lekceważ kaszlu, który trwa ponad kilka tygodni. To może wskazywać na poważniejsze problemy układu oddechowego. To trzeba robić: Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego, który skieruje Cię na dalsze badania, np. spirometrię.

Czas na wizytę u urologa

1. Częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy… Tak się mogą zaczynać problemy z prostatą. Ten niewielki gruczoł, gdy się powiększa, uciska pęcherz i powoduje wstydliwe problemy z oddawaniem moczu.

To ważne: • badanie per rectum (badanie palpacyjne przez odbyt). Choć nie jest zbyt przyjemne, trwa kilka minut i nie jest bolesne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie ewentualnych guzków i stwardnień w obrębie prostaty. W ten sposób można również wy- konać badania w kierunku nowo- tworów odbytu czy jelita grubego. Mężczyźni po 50. roku życia powinni je wykonywać raz w roku.

• stężenie antygenu PSA – badanie to może pomóc w wykryciu raka prostaty w jego wczesnej fazie. Zdrowi mężczyźni posiadają niskie stężenie PSA. Jeśli przekracza 3 lub 4 ng/ml, lekarz może zlecić wykonanie biopsji, czyli pobranie próbek tkanki prostaty do badania mikroskopowego. Mężczyźni po 50. r.ż. powinni je wykonywać corocznie. Pacjenci obciążeni genetycznie – muszą o nim pamiętać już po ukończeniu 40. r.ż.

2. Gdy jądro jest powiększone… Wszelkie zmiany w wielkości i kształcie jąder, zgrubienia, powiększenia moszny oznaczają, że należy odwiedzić specjalistę. To ważne: Trzeba wykonać badanie USG jąder. A każdy mężczyzna od 20. roku życia raz w miesiącu powinien wyrobić w sobie nawyk samobadania jąder.

Aby wykryć raka prostaty w bardzo wczesnym stadium, stosuje się test PSA, czyli badanie krwi na obecność antygenu gruczołu krokowego.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również