Przechytrzyć groźne kleszcze

Ci mali krwiopijcy żerują już wczesną wiosną i zaprzestają czyhania na swoje ofiary dopiero późną jesienią.

Należą do rodziny pajęczaków. Na każdym etapie rozwoju (od stadium larwy poprzez nimfę do postaci dorosłej) potrzebują krwi. Wysysają ją z ssaków, ptaków i gadów.

Ich ulubionymi siedliskami są wilgotne lasy liściaste i mieszane, łąki, polany, zarośla nad rzekami i jeziorami. Są w parkach i ogrodach. Larwy żyją głównie w trawie, osobniki dorosłe zaś czają się zazwyczaj na krzakach i drzewach, zwykle na wysokości ok. 1,5 m.

Reklama

Nie od razu wpijają się w skórę. Zwykle przemieszcza- ją się po ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca, np. na głowie, za uszami, w zgięciach stawów, pod pachami, w pachwinach, fałdach piersiowych. Ukąszenia się nie czuje, bo ich ślina ma właściwości znieczulające. Gdy kleszcz się naje, odpada od swego żywiciela. Jeśli nie jest zakażony, nic złego się nie dzieje.

Gorzej, jeśli jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, bo zakaża nimi swoją ofiarę. Dlatego tak ważne jest uniknięcie roli krwiodawcy dla tego pasożyta. Niezbędna kontrola. Po powrocie do domu z lasu czy ogrodu należy szybko zdjąć z siebie odzież, wytrzepać ją i dokładnie obejrzeć ze wszystkich stron. Trzeba też koniecznie obejrzeć całe ciało, by sprawdzić, czy nie ma na nim pasażera na gapę.

Wprawdzie nimfy trudno jest dostrzec gołym okiem, ale prysznic je spłucze. Można się zaszczepić. Ale tylko na kleszczowe zapalenie mózgu. Cykl szczepień składa się z 3 dawek: dwie w odstępie 1-3 mies. (dają ochronę na rok). Trzecią po 9-12 miesiącach od drugiej (odporność na 3 lata).

Cena dawki: ok. 90 zł. Co robić, jeśli kleszcz już się przyczepił? Należy ująć go pęsetą jak najbliżej skóry i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wyciągnąć. Trzeba uważać, by nie urwać mu przy tym główki, bo wtedy zostanie ona pod skórą. Rankę odkazić spirytusem lub wodą utlenioną. Uwaga: nie wolno kleszcza smarować tłuszczem, bo to może spowodować, że zwymiotuje do ranki, a to zwiększa ryzyko zakażenia.

Im mniej gołego ciała, tym lepiej

Szczelne ubranie utrudni kleszczowi dobranie się nam do skóry. Wybierając się w miejsca, w których mogą być kleszcze, należy pomyśleć o właściwym stroju, najlepiej w jasnym kolorze (wtedy kleszcz jest bardziej widoczny).

Włożyć bluzkę czy kurtkę z długimi rękawami, skarpety, długie spodnie z gumką w kostce lub wpuszczone w wysokie buty. Konieczne jest także osłonięcie głowy kapeluszem czy chusteczką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej