Profilaktyka raka piersi

Jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie rozpoznaje się go u 17 tysięcy Polek.

Reklama

Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę we wczesnym etapie. Leczenie jest wówczas mniej agresywne, a wyniki terapii znacznie lepsze. O jakich badaniach powinny pamiętać kobiety?

Samobadanie piersi

Jest zalecane dla wszystkich kobiet. Wykonuje się je raz w miesiącu, 7–10 dni po miesiączce. Podczas badania palpacyjnego należy zwrócić uwagę m.in. na symetrię piersi, występujące w nich zgrubienia czy wyciek z brodawek. Każdy z niepokojących objawów trzeba zgłosić lekarzowi ginekologowi lub chirurgowi onkologowi.

Ultrasonografia

Jest zalecana młodym kobietom, u których występuje gruczołowa budowa piersi. Badanie jest bezpieczne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego może być często stosowane, nawet co pół roku (jeśli tak zaleci lekarz ginekolog lub chirug onkolog). W tym roku Avon już po raz ósmy organizuje akcję Gabinety z Różową Wstążką, dzięki której 5500 kobiet może skorzystać z dofinansowanych badań.

Mammografia

To badanie, o którym bezwzględnie powinny pamiętać panie po 50. r.ż. W Polsce działa program wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety w wieku 50–69 lat raz na 2 lata mogą wykonać mammografię. Program dedykowany jest tej grupie kobiet z uwagi na największą zapadalność na raka piersi po 50. roku życia.

Najlepiej, jeśli badanie wykonuje się w jednym ośrodku, gdyż wtedy można porównać wyniki mammografii z poprzednimi badaniami i ocenić dynamikę zmian. Mammografia jest dużo lepszym badaniem w tej grupie wiekowej, co wynika z tłuszczowej budowy piersi u starszych kobiet. Problem w Polsce stanowi mała zgłaszalność na badanie, która wynosi tylko 40 proc.

A mammografia często pozwala na rozpoznanie bardzo małych guzów, których nie wyczuwa się palpacyjnie. To z kolei daje możliwość przeprowadzenia operacji oszczędzającej pierś. Im mniejszy guz, tym lepsze odległe wyniki leczenia. Kobiety powinny pamiętać, że rak piersi jest chorobą wyleczalną!

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Nowecki, Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawa, ekspert kampanii Avon kontra Rak Piersi

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej