Profilaktyczna mastektomia

W Polsce mogą się jej poddać kobiety, u których odkryto mutację genu BRCA1. Polega na usunięciu gruczołu, pozostawieniu skóry z brodawką, a następnie zrekonstruowaniu piersi, jak podczas operacji plastycznej.

W szczecińskiej onkologicznej poradni genetycznej od 1999 roku zarejestrowało się ponad 4 tysiące nosicielek mutacji genu, na profilaktyczną mastektomię zdecydowało się 130 pań.

Reklama

W rodzinie każdej z nich były przypadki raka piersi i jajnika, w związku z tym lekarz rodzinny skierował je do onkologicznej poradni genetycznej, gdzie wykonano im test z krwi (refundowany przez NFZ).

Na wyniku badania, prócz informacji o mutacji genu, było też zalecenie mastektomii. Z nim zgłosiły się do onkologa genetyka, który skierował je do Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Plastycznej, gdzie wykonano zabieg.

W Europie, szczególnie w krajach skandynawskich takiej operacji poddaje się nawet 80 proc. nosicielek mutacji genu. W Polsce wiedza o plusach mastektomii jest niewielka, ale stopniowo wzrasta.

Wiedzą, że zabieg w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Są również świadome, że prewencyjne usunięcie piersi nie zwalnia ich z okresowych kontroli, bo nie ma stuprocentowej pewności, że do końca życia będą zdrowe.

Nie rezygnują z badań ale są spokojniejsze, bo nawet jeśli zachorują mastektomia minimalizuje możliwość przerzutów do pachy. Alternatywa dla mastektomii czyli rezonans magnetyczny piersi wykrywa raka, ale niestety na sto wykrytych raków aż 15 daje przerzuty.

Konsultacja: prof. Jan Lubiński Ośrodek Nowotworów Dziedzicznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej