Problemy ze wzrokiem. Znowu widzieć ostro

Astygmatyzm, presbiopię, stożek rogówki i inne wady można skorygować jednym zabiegiem

Z powodu krótkowzroczności od ponad 40 lat noszę okulary. Córka namawia mnie, żebym zrobiła sobie zabieg. Czy rzeczywiście dzięki niej będę widziała dużo lepiej?

Tak. Laserowa korekcja wzroku daje szansę całkowitego pozbycia się wady (okulary nie będą Ci już potrzebne). Są jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu. To szybki postęp wady wzroku w ostatnim roku, zaćma, jaskra oraz schorzenia siatkówki na tle cukrzycy, a także choroby z autoagresji, skłonność do bliznowców.

Reklama

Warto przede wszystkim umówić się na wizytę w specjalistycznym ośrodku i sprawdzić, jak możesz się pozbyć okularów. Jeśli jesteś zdrowa, z pewnością zostaniesz zakwalifikowana.

Na czym polega  operacja laserowej korekcji wzroku? Czy istnieje duże ryzyko komplikacji?

Nie. Laserowe zabiegi są bezpieczne. Polegają na zmianie krzywizny rogówki (wypukłej zewnętrznej warstwy oka) za pomocą wiązki światła lasera. Można nim uwypuklić rogówkę, gdy jest zbyt płaska (u dalekowidza), a także spłaszczyć, jeżeli jest zbyt wypukła (u krótkowidza).

Laser niweluje również astygmatyzm. Rogówkę modeluje się po uprzednim usunięciu jej zewnętrznej warstwy (nabłonka). Zabiegi korekcji wzroku trwają zaledwie kilkanaście minut, a poprawa widzenia jest zauważalna od razu.

Na końcowy efekt trzeba czekać kilka tygodni, do czasu gdy rogówka się ustabilizuje. Do zwykłych obowiązków zwykle można wrócić już następnego dnia po zabiegu.

Mój okulista zaproponował mi warstwową korekcję wzroku. Co to właściwie znaczy?

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku. Można je podzielić na powierzchniowe oraz warstwowe. W metodach powierzchniowych (m.in. epi-LASIK) usunięty przed modelowaniem rogówki z oka nabłonek ulega naturalnej regeneracji.

Natomiast w metodach warstwowych (np. LASIK) wytworzony jest płatek rogówki, a później przywrócony na swoje miejsce. Powierzchniowe metody zalecane są u osób z mniejszymi wadami i uprawiających sporty kontaktowe (oko jest u nich bardziej narażone na urazy). Metody warstwowe wykorzystuje się u osób z poważniejszymi wadami. Zaletą zabiegów warstwowych jest krótszy czas rekonwalescencji.

Moja mama źle widzi. Została skierowana na refrakcyjną wymianę soczewki. Czy to zabieg laserowy?

Nie. Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg chirurgicznej korekcji wady wzroku, podobny do operacji usunięcia zaćmy. Jest on szansą dla osób, które nie zostały zakwalifikowane do laserowej korekcji wzroku (np. miały dużą nadwagę, zbyt cienką rogówkę, syndrom suchego oka, schorzenia rogówki).

Zabieg polega na zastąpieniu własnej soczewki odpowiednio dobranym implantem, który koryguje wadę wzroku. Uzyskanie finalnego efektu może trwać nieco dłużej niż w przypadku zastosowania lasera (kilka tygodni), może też pojawić się dyskomfort, np. odczucie obcego ciała w oku. Gdy te niewielkie dolegliwości miną, Twoja mama będzie widziała doskonale.

Córka czeka na zabieg laserowy. Parę dni temu okazało się, że jest w ciąży. Okulista powiedział jej, że trzeba będzie przełożyć zabieg. Czy to konieczne?

Tak. W organizmie ciężarnej kobiety toczy się burza hormonalna. Jej skutkiem może być pogorszenie ostrości widzenia, a nawet zmiany (nierówności) na powierzchni gałki ocznej. Dlatego w tym okresie precyzyjne skorygowanie kształtu soczewki jest trudne. Twoja córka będzie mogła zoperować oczy dopiero 4 miesiące po zakończeniu karmienia.

Sylwia Arnesen astygmatyzm miała od urodzenia

Utrudniał on zarówno widzenie z daleka, jak też z bliska. Wada ta uniemożliwiała wykonywanie wielu czynności, np. prowadzenie samochodu.

Z tego powodu kilka lat temu aktorka podjęła decyzję o poddaniu się laserowej korekcji wzroku. Szczęśliwie zabieg całkowicie zlikwidował jej wadę i dziś Sylwia wreszcie cieszy się niemal sokolim wzrokiem. Nie musi już nosić okularów ani soczewek. Aktorka żałuje, że nie zdecydowała się na ten krok znacznie wcześniej.

Gimnastyka dla oczu

Wystarczy kilka łatwych ćwiczeń, które możesz robić w każdym miejscu. Wykonując je codziennie, masz szansę zapobiec wielu problemom z oczami. Na czym polegają? Ruszaj gałkami ocznymi w górę, dół i bok (wzmocnisz mięśnie).

Na kilka minut skieruj twarz ku słońcu, z zamkniętymi oczami. Blask pobudza nerwy siatkówki, poprawia krążenie krwi.

Na ścianie na wysokości oczu przyklej czarne papierowe kółeczko. Stań metr od niego, a następnie patrz na nie przez kilka minut. Gdy zauważysz, że kółeczko rozjaśnia się na środku, przenieś wzrok tuż obok. Powinnaś ujrzeć tam jasne kółko. Powtórz 6 razy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej