Problemy ze stawami. Co złagodzi ból?

Gdyby nie one, nie moglibyśmy się poruszać. Niestety, stawy starzeją się i z wiekiem bywają powodem dolegliwości. Warto wiedzieć, co robić, by jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji.

Z upływem czasu chrząstka budująca powierzchnię stawu (jej zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych) zanika. Tak zaczyna się zwyrodnienie stawu, które objawia się właśnie bólem. Pojawia się on podczas ruchu i ustępuje podczas odpoczynku.

Dolegliwości są najsilniejsze na początku (tzw. ból startowy), np. podczas wstawania z krzesła. Boli tylko chory staw, a nie wszystkie (to objaw np. RZS). Może być on opuchnięty i trzeszczeć.

Reklama

Proces zwyrodnienia stawów przyspiesza także nadwaga. Gdy ważymy za dużo, w stawach powstają mikrouszkodzenia chrząstki, a to boli. Każdy dodatkowy kilogram ponad normę zwiększa obciążenie stawów i nasila zmiany zwyrodnieniowe. Czasem wystarczy zmniejszyć masę ciała o około 10 kg, by na 10-15 lat została odroczona operacja stawów spowodowana ich zwyrodnieniem.

Najlepszym sposobem utrzymania szczupłej sylwetki jest niskokaloryczna dieta i regularne ćwiczenia (dostosowane do upodobań i możliwości; mogą to być spacery, ale dla stawów najlepszą aktywnością fizyczną jest pływanie, zwłaszcza tzw. żabka na grzbiecie. Styl ten wspomaga leczenie lub łagodzenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych a także dyskopatii.

Bóle stawów mogą być także spowodowane ich przeciążeniem. O to bardzo łatwo wiosną. Kiedy nadchodzą cieplejsze dni, zwykle zaczynasz spędzać więcej czasu w ogrodzie lub na działce, często przy tym pracując na kolanach. Jeśli zimą spędzałaś większość czasu na kanapie, to taka wzmożona aktywność może być przyczyną silnego bólu stawów.

Z bólem można sobie radzić samodzielnie

Kiedy stawy zaczynają boleć, np. po wysiłku, trzeba przede wszystkim wypocząć. Pomoże również rozgrzanie stawu, np. termoforem lub poduszką elektryczną. Warto spróbować masażu stawów (strumieniem ciepłej wody z prysznica, masażerem ręcznym lub elektrycznym).

Stosuj kąpiele (np. z solą jodowo-bromową) i okłady (np. borowinowe, gorczycowe – można je kupić w aptece i przygotować według przepisu na opakowaniu). Czasem należy sięgnąć po leki przeciwzapalne i smarować stawy maściami lub żelami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Są one bezpieczniejsze od tabletek, ponieważ wchłaniają się przez skórę, bezpośrednio działając w miejscu bólu.

W małym stopniu przenikają do krwi i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie. Szybko możesz poczuć ulgę w bólu. Preparaty o działaniu przeciwzapalnym łagodzą stan zapalny, który często towarzyszy bólowi.

Maści i żele rozgrzewające z kolei powodują miejscowe przekrwienie tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych. To polepsza ukrwienie bolącego miejsca, sprzyja ustąpieniu stanu zapalnego i bólu.

W porozumieniu z lekarzem można sięgnąć po naturalne leki z wyciągami z ziół, np. hakorośli przesłanej, dzikiej róży, arniki.

Jeśli ból się przedłuża i nie potrafimy sobie poradzić domowymi sposobami, trzeba iść do lekarza. Zaleci on silniejsze leki, terapię ruchem (kinezyterapię) i fizjoterapię.

W łagodzeniu bólu stawów skuteczna jest fizykoterapia

Stosuje się takie zabiegi jak: jonoforeza, która pozwala na przenikanie leku do chorego miejsca, leczenie ciepłem (okłady z parafiny lub nagrzewanie lampami) i krioterapia (działanie bardzo niskimi temperaturami.

Czasem zaleca się laseroterapię, działanie polem magnetycznymi, ultradźwiękami. Te wszystkie zabiegi są refundowane i można je wykonać bezpłatnie w przychodniach, które mają kontrakt z NFZ.

Skuteczniejsze są jednak metody biologiczne. Hamują postęp zwyrodnienia, przywracają ruchomość stawu.

Nie są jednak refundowane, a kosztują dużo – nawet kilka tysięcy złotych.

1. Wiskosuplementacje, czyli tzw. smarowania do stawu. Są to zastrzyki z kwasu hialuronowego (ok. 300-700 zł).

Po podaniu kwasu bezpośrednio do stawu ból znika. Potrzebnych jest 3-5 zastrzyków co około 7 dni. Zwykle jednak po 6-12 miesiącach trzeba powtórzyć terapię.

2. Komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej pacjenta (koszt od 15 tys. zł) podaje się do stawu. Zapobiegają szybkiemu postępowi choroby, likwidują ból.

3. Metoda orthokine – specjalnie przygotowaną surowicę z własnej krwi pacjenta wstrzykuje się w chory staw (ok. 4 tys. zł).

4. Czynniki wzrostu z osocza krwi (od 400 zł). Najpierw pobierana jest krew z żyły, z której uzyskuje się mocno skoncentrowane osocze (PRP). Zawiera ono ok. 10 razy więcej czynników wzrostu niż krew. Następnie jest wstrzykiwane w chore miejsce.

5. Fala uderzeniowa (ESWT) aktywuje własne zdolności regeneracyjne organizmu (ceny od 50-70 zł za 5 minut).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej