Problemy z woreczkiem żółciowym. Co robić?

Kiedy czujesz ból po prawej stronie pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, sądzisz, że te charakterystyczne dolegliwości spowodowane są niedomaganiem wątroby. Tymczasem to nie ona. Za ucisk i ból odpowiada pęcherzyk żółciowy, a właściwie kamienie, które w nim powstają, gdy nie dbamy o właściwą dietę na co dzień. Jadamy za obfite i zbyt tłuste posiłki lub przeciwnie – stosujemy głodówki i bez przerwy się odchudzamy.

Skłonności do tworzenia się kamieni występują rodzinnie. Jeśli ktoś z twoich bliskich chorował, jest duże prawdopodobieństwo, że u ciebie również będą się tworzyć złogi w woreczku. Bywa, że kamienie nie powodują żadnych dolegliwości.

Ale mogą pojawić się takie objawy jak: częsta niestrawność i ciągłe odbijanie się. Pojawiają się one najczęściej w nocy, kilka godzin po obfitym posiłku. Najsilniejsze są, jeśli jadłaś czekoladę, potrawy zawierające żółtka jaj i śmietanę. Możesz się źle czuć po tłustym mięsie i wędlinach, a także potrawach smażonych, a nawet tych z pozoru zdrowych produktach, czyli surowych warzywach i owocach. Dlaczego tak się dzieje? Aby pokarmy z dużą ilością tłuszczów (lub błonnika, jak w przypadku warzyw i owoców) mogły być strawione, pęcherzyk musi wydalić jak najwięcej żółci. Kurczy się, a jeśli znajdują się w nim kamienie, te pod wpływem skurczu przesuwają się, powodując ból. Jeśli dolegliwości wątrobowe, nawet niewielkie, pojawiają się coraz częściej, a w twojej rodzinie ktoś chorował na kamicę, niezbędna jest wizyta u lekarza. Im wcześniej, tym lepiej.

Reklama

Może się bowiem zdarzyć atak kolki wątrobowej. Jeśli się będą często powtarzać, zwykle doprowadzają do stanu zapalnego pęcherzyka. Dlatego trzeba zrobić badania. Dzięki USG specjalista ocenia wielkość pęcherzyka i grubość jego ścian, lokalizację i wielkość kamieni. Zaleca się także tzw. próby wątrobowe (pobiera się krew). Jeśli lekarz stwierdzi obecność kamieni w woreczku, może być konieczna operacja.

Po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego konieczna jest lekkostrawna dieta, aby organizm przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Potrawy gotuj w wodzie lub na parze, piecz w folii aluminiowej.

Zamiast soli używaj ziół, które wspomagają trawienie (koperek, natka, majeranek, estragon).

Unikaj warzyw strączkowych, kapustnych, cebuli, czosnku, papryki, rzodkiewki, razowego pieczywa, kaszy gryczanej, surowych jabłek. Są ciężkostrawne.

Pij 2 litry płynów dziennie.

Po co nam woreczek?

Pęcherzyk żółciowy (zwany też woreczkiem) ma ok. 10 cm długości i gruszkowaty kształt. Magazynuje i zagęszcza żółć, którą produkuje wątroba. Taka już zagęszczona żółć, zwana pęcherzykową, jest potrzebna do trawienia tłuszczów.

U niektórych osób w pęcherzyku powstają kamienie (złogi). Tworzą się wtedy, gdy z zebranej w woreczku żółci wytrącają się jej składniki, czyli kryształki soli żółciowych oraz cholesterolu.

Zmiana nawyków pomoże

1. Posiłki o stałych porach. Jedz niewielkie porcje co 3-4 godziny (trzy główne posiłki oraz dwie przekąski – przed południem i po południu). Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci, a tym samym jej zagęszczaniu i powstawaniu kamieni. Zbyt obfite porcje również nie są wskazane – wydziela się bowiem wtedy za dużo żółci.

2. Pamiętaj o śniadaniu. Nie musi być obfite. Lekkie posłuży pęcherzykowi. Kiedy jesteś bardzo długo na czczo, bo pierwszy posiłek jesz w południe, żółć w woreczku długo zalega i jest wtedy gęsta – mogą z niej tworzyć się złogi.

3. Postaw na świeżość. Posiłki, które są długo przechowywane i potem odgrzewane tracą wartości odżywcze, np. witaminy, ważne dla prawidłowej pracy woreczka. Potrawy nie powinny być ani za zimne, ani za gorące, by nie podrażniały błony śluzowej układu pokarmowego (także pęcherzyka).

4. Zmniejsz ilość tłuszczu. Zrezygnuj ze smażenia i pieczenia na tłuszczu. Nawet najchudsza potrawa tak przyrządzona staje się ciężkostrawna. Wywołuje silny skurcz ścian pęcherzyka żółciowego (aby żółć mogła wypłynąć) oraz ból w nadbrzuszu.

Warto wiedzieć

Skuteczną metodą leczenia kamicy jest operacja.

Gdy kamień żółciowy zatka ujście przewodu żółciowego i zaburzy odpływ żółci, dochodzi do ataku kolki wątrobowej. Jest to silny ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców, prawej łopatki i barku.

W takim przypadku lepiej jak najszybciej pojechać do szpitala.

Doraźnie ulgę przyniesie ciepły kompres (termofor, poduszka elektryczna), leki rozkurczowe przeciwbólowe (najlepiej w czopku).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również