Problemy z utrzymywaniem moczu u kobiet

Kobiety wstydzą się tej choroby. Niesłusznie: nietrzymanie moczu (NTM) to schorzenie jak inne.

Aż jedna na pięć kobiet cierpi na nietrzymanie moczu. Początkowo są to tylko kropelki, które „wymykają się” przy pełnym pęcherzu podczas podnoszenia czegoś ciężkiego, kichnięcia czy wybuchu śmiechu. Z czasem jednak mocz wypływa w większych ilościach i nawet wtedy, kiedy pęcherz nie jest przepełniony.

Reklama

Zwykle przyczyną problemu jest osłabienie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Zamykają one ujście cewki moczowej. Gdy we krwi kobiety krąży mniej hormonów płciowych (estrogenów), mięśnie Kegla wiotczeją i słabną. Dlatego proces ten nasila się po menopauzie. Mięśnie te osłabiają też ciężka praca fizyczna, otyłość, ciąże i porody, nadużywanie środków moczopędnych, palenie papierosów.

Kiedy są słabe, nawet lekki wysiłek, np. podniesienie torby z zakupami, skutkuje popuszczaniem – to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Inny powód NTM to problemy neurologiczne. Ta postać choroby zwana jest nietrzymaniem moczu z parć naglących. Potrzeba natychmiastowego pójścia do toalety pojawia się nagle, nawet przy słabo wypełnionym pęcherzu. Mimo że chory szybko biegnie do toalety, po drodze nieco moczu „gubi." Nie może nad tym zapanować.

Nagły impuls, żądający wypróżnienia, może się pojawić nawet w nocy, po usłyszeniu szumu płynącej wody czy przy szybkiej zmianie pozycji ciała. Czasem winna jest… cukrzyca! Osoby z tą chorobą mają wzmożone pragnienie, bo organizm domaga się wypłukania cukru. Piją więc dużo. Pęcherz jest wciąż przepełniony, przez co się rozciąga, a mocz może bezwiednie w małych ilościach wyciekać. Dlatego warto kontrolować poziom cukru. Cukrzyca przez długi czas może nie dawać innych objawów, poza wzmożonym pragnieniem.

Częstą przyczyną tego problemu jest zapalenie pęcherza. W tej chorobie nietrzymanie moczu jest normalnym zjawiskiem, które na szczęście mija po wyleczeniu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej