Problemy z kręgosłupem - objawy i leczenie

Od kilku lat miewam ataki rwy kulszowej. Jednak od paru miesięcy ból nie ustaje i jest nieznośny. Mój lekarz mówi, że powinnam poddać się nukleoplastyce. Co to takiego?

Nukleoplastyka, czyli inaczej system przezskórnej koblacji, to zabieg polegający na nieinwazyjnym usunięciu fragmentu dysku (tarczy międzykręgowej). Nieprawidłowe przemieszczenie się dysku powoduje ucisk na nerwy i, często trudny do zniesienia, ból.

Reklama

Nukleoplastykę przeprowadza się zazwyczaj przy dyskopatii szyjnej i lędźwiowej. Polega ona na wprowadzeniu do dysku elektrody, za pomocą której lekarz rozbija masę jądra miażdżystego (dysku) na cząsteczki wody i dwutlenek węgla. Dzięki temu objętość jądra miażdżystego zmniejsza się i przestaje uciskać na nerwy, co niemal natychmiast znosi ból.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pod nieprzerwaną kontrolą aparatu RTG. W kilka godzin po operacji najczęściej można wrócić do domu, a po 4-6 dniach zacząć normalnie funkcjonować.

Discektomia lędźwiowa

Mam problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Boli mnie i drętwieje prawa noga. Koleżanka mówiła mi, że leczy się to operacyjnie przez dis cektomię. Co to takiego?

Discektomia lędźwiowa to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji kręgosłupa. Zaleca się ją w przypadku wysuniętego fragmentu dysku, który uciska korzeń nerwowy, powodując bóle nóg, a także gdy inne metody leczenia zawiodą.

Operację przeprowadza się znieczuleniu ogólnym. Lekarz dostaje się do zwyrodniałego kręgu poprzez nacięcie wzdłuż kręgosłupa i usuwa tylko niewielką część dysku, która drażni nerwy i wywołuje uciążliwe dolegliwości. Zabieg zazwyczaj trwa 20-45 min.

Po dwóch dniach pacjent jest wypisywany ze szpitala. Następnie przez 30 dni musi oszczędzać plecy i ograniczyć aktywność. W tym czas krążek międzykręgowy goi się, a wszystkie bóle ustępują.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Moja mama ostatnio kilka razy zemdlała. Neurolog twierdzi, że to z powodu zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Mówi, że trzeba wszczepić sztuczne dyski. Co to takiego? Czy to groźna operacja?

Odcinek szyjny jest zazwyczaj bardzo ruchomy i poddawany ogromnym obciążeniom. Niestety, w miarę upływu lat krążki międzykręgowe (dyski) często uszkadzają się i mogą uciskać rdzeń kręgowy.

To może nie tylko prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych, ale także do porażenia kończyn oraz nagłych omdleń właśnie. Czasami, by zaradzić tym symptomom, lekarz neurolog może zdecydować o wszczepieniu sztucznych krążków międzykręgowych.

Szczęśliwie dla Twojej mamy dyski szyjne są dość łatwo dostępne. Lekarz dostaje się do nich, robiąc nacięcie obok przełyku i tchawicy, nie przecinając przy tym żadnych mięśni. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa 1,5-2 godziny. Po 4-6 tygodniach można wrócić do normalnego życia.

Usunięcie dysku

Lekarz stwierdził, że wypadł mi dysk i trzeba go usunąć. Czy nie można tego naprawić inaczej?

Wypadnięciem dysku nazywa się schorzenie polegające na pęknięciu krążka międzykręgowego i „wylaniu się” z niego galaretowatego jądra. Wówczas dysk przestaje amortyzować i stabilizować kręgi. Zamiast tego w miejscu jego wypadnięcia zwiększa się nacisk na kręgi.

Dochodzi do podrażnienia nerwów rdzeniowych i do dramatycznego bólu, który nierzadko uniemożliwia choćby wstanie z łóżka. Wtedy konieczne może być usunięcie zwyrodniałego dysku.

Można go usunąć podczas operacji z użyciem endoskopu. Wprowadza się go przez małe nacięcie w skórze. Zabieg trwa około 60 min, a okres rekonwalescencji do pięciu tygodni.

Złamany trzon kręgu

Moja babcia choruje na osteoporozę. Kilka tygodni temu przewróciła się i złamała trzon kręgu. Lekarz mówi, że będzie miała wstrzykiwany tam cement. Co to oznacza?

Osteoporoza osłabia mechaniczną wytrzymałość kręgu, przez to dochodzi do jego złamania i związanych z tym dolegliwości bólowych. By im zaradzić, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu wertebroplastyki, czyli wstrzyknięciu w miejsce pęknięcia specjalnego cementu.

Zabieg jest małoinwazyjny, a niemal od razu znosi uciążliwe objawy. Metodę tę stosuje się, gdy złamanie jest świeże – wówczas wzmocnienie jest najefektywniejsze.

Nim pójdziesz na operację, wypróbuj inne opcje

Jeśli masz kłopoty z kręgosłupem, najpierw spróbuj tych metod leczenia:

- Technika Ackermanna – polega na korekcie ustawienia kości biodrowych. Dzięki temu przywraca się prawidłowe ustawienie kręgosłupa, a w konsekwencji uwalnia pacjenta od bólu. Technika ta niweluje też napięcia mięśniowe.

- Masaże rehabilitacyjne i zabiegi kręgarskie poprawiają ruchomość oraz elastyczność kręgów. Pomagają również rozciągnąć przykurczone mięśnie.

- Kinesio taping – polega na przyklejaniu specjalnych, cienkich plastrów w bolesnych miejscach. Działają one przeciwbólowo i korygująco na sylwetkę.

Operacja kręgosłupa już za nią

Weronika Książkiewicz Wie, co oznacza ból kręgosłupa. Na swoje szczęście trafiła w ręce dobrego specjalisty, który ją zoperował.

Już po kilku tygodniach po zabiegu gwiazda z uśmiechem na ustach pokazywała się przed kamerami. Dziś dba o kręgosłup – pilnuje prawidłowej postawy ciała oraz regularnie uprawia sport.

Ekspert radzi

Jeśli podnosisz ciężkie siatki, ugnij kolana. Siadaj prosto. Noś głowę wysoko, nie wyciągaj szyi do przodu.

Konsultacja: dr Juliusz Kozłowski, neurolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej