Problem z zatokami - objawy i leczenie

Gdy na dworze pada śnieg i wieje wiatr, a w domu mamy włączone kaloryfery, jesteśmy narażeni na różne infekcje i wirusy, które stają się przyczyną licznych chorób. Jedną z nich jest dokuczliwe zapalenie zatok. O tym, na czym dokładnie polega i jak się z nim rozprawić, opowiada nasz znakomity ekspert Grzegorz Prasałek.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Zatoki to system „jam” w kościach czaszki, wypełnionych powietrzem, położonych w sąsiedztwie nosa. Najważniejszym ich zadaniem jest wspomaganie oddychania.

Współpracując z drożnym nosem, oczyszczają ponad 10 tys. litrów powietrza na dobę! Powietrze jest w zatokach ogrzewane do około 34°C, a także mocno nawilżane i oczyszczane z pyłków oraz kurzu.

Reklama

Dzięki temu, przechodząc dalej do gardła i płuc, nie drażni ono błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki są też pierwszą barierą chroniącą organizm przed wniknięciem wirusów, bakterii, grzybów i alergenów.

Najczęstsze objawy choroby

Zapalenie zatok wywołują bakterie lub wirusy, może też być ono reakcją alergiczną. Niezależnie od przyczyny zawsze dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa i w rezultacie zablokowania kanałów łączących go z poszczególnymi zatokami.

Zastój powietrza w zatokach przyspiesza wytwarzanie śluzu, a ten staje się pożywką dla bakterii. Katar zagęszcza się (ropny, zielonkawożółty, czasem z domieszką krwi), coraz trudniej oczyścić nos, nasila się intensywny ból głowy.

Zapalenie zatok niszczy ich błonę śluzową, ale po wyleczeniu śluzówka stopniowo się regeneruje, a zatoki od nowa prawidłowo spełniają swoje funkcje.

Niezbędne badania i leczenie

Przy podejrzeniu zapalenia zatok, poza badaniem laryngologicznym konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG (jeszcze lepiej zmiany w obrębie ich błony śluzowej obrazuje tomografia komputerowa) i bardzo wskazane wykonanie posiewu ropnej wydzieliny z nosa (określenie gatunku i wrażliwości bakterii na różne antybiotyki pozwoli dobrać najskuteczniejsze leczenie).

Zwykle polega na podawaniu odpowiednio dobranego antybiotyku (w zapaleniu ostrym: 12-14 dni, przewlekłym: 4-6 tygodni), środków rozrzedzających śluz (np. Flegamina, Mucosolvan) oraz obkurczających śluzówkę nosa (np. krople Sulfarinol, tabletki Sudafed) i przeciwzapalnych (Ibuprom zatoki, Sinuspax).

Czasami konieczna jest punkcja zatok (w znieczuleniu miejscowym). Wykonuje się ją wtedy, gdy dojdzie do zablokowania dróg oddechowych. Polega na wkłuciu się igłą do zatok i usunięciu z nich wydzieliny oraz podaniu leku.

Jeśli jednak wszystkie wymienione sposoby zawiodą, niezbędna jest operacja, podczas której udrażnia się kanały zatokowe (z zatok wycina się część śluzówki zniszczonej przez stan zapalny).

Domowe sposoby

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Objawy przewlekłego zapalenia zatok łagodzą inhalacje z olejkami eterycznymi. Można użyć do tego inhalatora ultradźwiękowego, ale także zwykłego garnka z gorącą wodą. Należy też pamiętać o nawilżaniu powietrza w domu i wychodzeniu na dwór w czapce!

Tekst: GP. Konsultacja: Grzegorz Prasałek - internista.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej