Problem z gardłem, trzeci migdał, krzywa przegroda nosowa

Czasem, zwłaszcza rano, odkasłuję trochę gęstej, ropnej wydzieliny. Co może być tego przyczyną. Nie jestem przeziębiona, nie kaszlę.

Masz pytanie do laryngologa? Przyślij je do redakcji: ul. Motorowa 1, 04-035 Warszawa lub e-mail: chwila@bauer.pl Uwaga: nasi specjaliści odpowiadają tylko na łamach pisma.

Reklama

Jeśli ta dolegliwość utrzymuje się od dłuższego czasu, ma charakter przewlekły i nasila się przy infekcjach kataralnych, to najprawdopodobniej ma źródło w nosie lub zatokach. Kiedy funkcja nosa jest zaburzona i zatoki nie są w stanie prawidłowo oczyszczać zbierającej się wydzieliny, gromadzi się ona w nosogardle, gardle, krtani, a nawet oskrzelach. Leczenie podejmuje się po badaniu endoskopowym nosa czy tomografii komputerowej nosa i zatok.

Lekarz stwierdził, że mam krzywą przegrodę nosową. Czy taką wadę należy naprawić? A jeśli tak, to jaka jest najlepsza metoda przeprowadzenia takiego zabiegu?

Nie ma ludzi z idealnie prostą przegrodą nosową. Od stopnia jej skrzywienia zależą konsekwencje zdrowotne. Mogą to być m.in.: utrzymujące się katary, bóle głowy, zapalenia zatok, problemy z oddychaniem przez nos.

Jeśli ma Pani te objawy, należy zgłosić się do specjalisty otolaryngologa, który po dokładnym zbadaniu powie, czy konieczna jest korekta skrzywienia. Jednak ostateczną decyzję zawsze podejmuje pacjent.

Jeśli wada utrudnia funkcjonowanie, warto zdecydować się na zabieg. Dotychczas operacja na przegrodzie nosowej kojarzyła się z bólem i długim okresem rekonwalescencji. Rozwój medycyny przyczynił się do powstania nowych, znacznie mniej dokuczliwych dla pacjenta metod leczenia.

Jedną z nich jest nowoczesna małoinwazyjna metoda endoskopowa. Wymaga tylko małych nacięć na błonie śluzowej. Zabieg trwa średnio 60 minut, a pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę. Zamiast opatrunków uciskowych na miejsca nacięć stosuje się wchłanialne opatrunki żelowe.

Czy wskazane jest usuwanie dziecku trzeciego migdałka. Takie zalecenie usłyszałam po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu.

Zabieg taki jest wskazany w sytuacji, gdy trzeci migdał blokuje całkowicie nosogardło. Grozi to przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha, co z kolei może doprowadzić do niedosłuchu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej