Prawdy i mity o zdrowiu wątroby

Można o niej powiedzieć, że... dba o ład i porządek w organizmie. Ale wymaga także codziennej troski i ochrony!

Reklama

Jest największym organem wewnętrznym i... głównym „odtruwaczem” organizmu z toksyn. To także ważny magazyn – gromadzi glikogen, witaminy A, D i K oraz żelazo i miedź.

Bierze też udział w przemianie materii. Dlatego powinniśmy o nią dbać najlepiej jak potrafimy! Warto zacząć od uporządkowania wiedzy na jej temat i sprawdzenia, które z potocznych przekonań są prawdą, a które nie.

◗Problemy z wątrobą mają tylko ci, którzy nadużywają alkoholu.

MIT. Specjaliści podają, że wśród zgłaszających się do nich pacjentów 30–40 proc. ma niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Większość z tych osób choruje równocześnie na cukrzycę typu 2 i ma znaczną nadwagę.

Aby wyleczyć się z choroby, trzeba w pierwszej kolejności schudnąć. W wielu przypadkach zmniejszenie masy ciała już o 5–10 proc. wystarczy, by nastąpiła regeneracja miąższu wątroby i doszło do cofnięcia się stłuszczenia oraz zwłóknienia organu (nawet w 100 proc.).

Dobroczynna dla wątroby jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza wysiłek aerobowy (inaczej tlenowy, angażujący całe ciało, jak np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik, skakanka). Specjaliści zalecają go 3–4 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.

◗Odchudzanie bardzo jej służy

PRAWDA/MIT. Działa korzystnie tylko wtedy, gdy polega na zmniejszeniu zbyt obfitych porcji i ograniczeniu w diecie pokarmów, które są dla organu obciążające (tłustych, smażonych, z dużą ilością konserwantów i innych sztucznych składników).

Natomiast jeśli odchudzanie jest drastyczne (np. wiąże się z odmawianiem sobie wielu pokarmów i głodówkami, powoduje utratę wagi większą, niż 2 kg w ciągu miesiąca) – jest niezdrowe dla wątroby.

◗Wielkim zagrożeniem są niektóre wirusy

PRAWDA. Chodzi o drobnoustroje, które mogą spowodować jej zapalenie, a z czasem – niewydolność, marskość, a nawet raka. Spośród trzech wirusów HAV, HBV i HCV najgroźniejszy jest ten ostatni. Nie można się przeciwko niemu zaszczepić, a wywołanego przez niego wirusowego zapalenia wątroby typu C nie da się całkowicie wyleczyć.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka:

- wystrzeganie się przypadkowych kontaktów seksualnych, a w razie gdyby do nich doszło, stosowanie prezerwatyw;

- korzystanie z usług sprawdzonych gabinetów stomatologicznych, kosmetycznych i fryzjerskich oraz salonów tatuażu;

- dopytywanie o przestrzeganie higieny we wszystkich miejscach, gdzie możemy mieć kontakt z cudzą krwią lub wydzielinami;

- regularne badanie krwi pod kątem zakażenia chorobotwórczymi wirusami.

◗Chorobę wątroby trudno przeoczyć – występuje żółtaczka i ból w prawym boku

MIT. Lekarze potwierdzają, że te objawy wcale nie muszą się pojawiać. Zdarza się, że w ogóle brak dolegliwości lub są one tak „zwyczajne”, że trudno je skojarzyć z wątrobą – np. osłabienie, obniżony nastrój, trudności z koncentracją, pobolewanie mięśni i stawów, mrowienie w nogach, suchość w ustach.

Dlatego każde utrzymujące się pogorszenie samopoczucia warto wyjaśnić u lekarza.

◗Szkodliwe mogą być popularne leki

PRAWDA. Zwykły paracetamol, jeśli zostanie zażyty w zbyt dużej dawce, może stać się przyczyną uszkodzenia wątroby i ostrej niewydolności organu.

Niebezpieczne są m.in.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, środki hormonalne. Nie wolno ich stosować niezgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją zawartą w ulotce.

Negatywne działanie tych leków może dać o sobie znać po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dniach od zakończenia terapii. Pojawiają się zaburzenia świadomości, niekiedy żółtaczka i pobolewanie w jamie brzusznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej