Prawda i mity na temat zaćmy

Coraz słabszy wzrok, którego nie są w stanie wyregulować kolejne szkła korekcyjne, może być objawem zaćmy.

Zdjęcie

Zaćma dotyka tylko starsze osoby /123/RF PICSEL
Zaćma dotyka tylko starsze osoby
/123/RF PICSEL

Przyczyny

W miarę rozwoju choroby soczewka traci przejrzystość i staje się mętna. To powoduje po gorszenie widze nia. Obraz jest rozmazany lub zamglony. Zdarza się też tak zwane podwójne widzenie. Z czasem objawy nasilają się.

Kiedy czas na operację? Gdy schorzenie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia, jedyną metodą jest operacja. Obecnie nie trzeba czekać, aż choroba znacznie się rozwinie.

Reklama

To jedna z najczęstszych chorób oczu. Polega na zmętnieniu soczewki, której zadaniem jest zapewnienie ostrego widzenia. Oto cała prawda o niej. Zaćma dotyka tylko starsze osoby.

MIT. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem, dlatego zwykle pojawia się między 60. a 70. rokiem życia, i wtedy jest naturalnym objawem starzenia się organizmu. Jednak obecnie coraz częściej dotyka też pacjentów między 45. a 50. r.ż. Wtedy zwykle jej przyczyną są urazy oka, przewlekłe choroby, np. cukrzyca. Może ją też rozwinąć stosowanie przez długi czas leków steroidowych. Zaćma u każdego przebiega ina czej.

PRAWDA. Czasem rozwija się przez wiele lat, ale bywa i tak, że jej rozwój może nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

PRAWDA. W przypadku tej choroby nie pomoże prowadzenie zdrowego trybu życia, zmiana diety czy krople do oczu. Jedyną metodą jej wyleczenia jest operacja. Operacja zaćmy to bolesny zabieg.

MIT. Nowoczesne metody sprawiły, że zabieg trwa ok. 20 minut i jest zupełnie bezbolesny. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym oka, które uzyskuje się za pomocą kropli do oczu. Po zabiegu pacjent od razu opuszcza szpital, nie pozostając na leczeniu ambulatoryjnym. Rekonwalescencja trwa 3 miesiące.

PRAWDA. Przez pierwsze 4 tygodnie trzeba zachować szczególną ostrożność – unikać wysiłku i podnoszenia ciężarów oraz narażania oczu na substancje drażniące, np. dym tytoniowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Swędzenie, mrowienie, pieczenie i szczypanie skóry okolic intymnych to najczęściej objawy podrażnienia. Swędzenie okolic intymnych i pochwy może być łagodne lub silne. Dowiedz się więcej o tej... więcej