Potłuczenie. Co robić?

I się zaczęło – rowery, bieganie, nordic wal- king… W taką pogodę trudno usiedzieć w do-mu. Ale co zrobić, gdy nabawisz się kontuzji?

To świetnie, że wreszcie zdecydowałaś się zacząć ruszać. Jednak lepiej od razu nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij stopniowo, od półgodzinnych treningów, a może nawet spacerów. Wtedy mniej będziesz narażona na upadki i kontuzje.

Zachowaj czujność

Gdy na ścieżce rowerowej robi się gęsto, a do tego jeszcze dochodzą zagapieni spacerowicze, nietrudno o wywrotkę na rowerze i potłuczone kolana. W chwili kontaktu z twardym podłożem uszkodzeniu ulegają drobne naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą. Skutek? Krwiaki i siniaki. I tak dobrze, gdy kończy się tylko na tym.

Reklama

Gdy po stłuczeniu kolana pojawia się siniak i obrzęk, to pierwsza pomoc polega na tymczasowym unieruchomieniu kończyny, a następnie na ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem (lodem, ale trzeba go przykładać przez materiał, a nie bezpośrednio na skórę, specjalnym sprayem lub chociażby chłodną butelką).

Zimno powoduje szybkie obkurczanie się naczynek krwionośnych, co zapobiega narastaniu wylewu krwi i ogranicza obszar siniaka. Wchłanianie się krwi przyspieszają też okłady – przez pierwsze 3-4 dni – zimne, a potem ciepłe.

W przypadku niewielkiej opuchlizny i bólu warto stosować miejscowo żele lub maści, np. z arniki górskiej lub z wyciągiem z nasion kasztanowca. Stłuczenie kolana może też się zakończyć uszkodzeniem łąkotki. Wtedy do bólu i obrzęku dochodzą m.in. trudności z poruszaniem się. W takiej sytuacji nie lekceważ objawów, tylko skonsultuj to z lekarzem.

Uwaga na głowę! Jeżdżąc na rolkach, rowerze czy deskorolce, trzeba pamiętać o kasku. Stłuczenia gło wy mogą być przyczyną wewnętrznych krwiaków lub uszkodzeń kości czaszki. Jeśli ból nie ustępuje i towarzyszą mu mdłości, może to być wstrząśnienie mózgu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej