Posiew moczu

Wykonujemy go wtedy, gdy w moczu są obecne bakterie.

Wynik wskazuje na zakażenie dróg moczowych. Pacjent skarży się jednocześnie na trudności w oddawaniu moczu, bolesne parcie na pęcherz, częste, a zarazem niepełne opróżnianie pęcherza. W badaniu stwierdza się białkomocz, leukocyty, erytrocyty.

Co to jest? To inaczej badanie bakteriologiczne mające na celu zidentyfikowanie bakterii, które wywołały infekcję, oraz sporządzenie antybiogramu, czyli wykazu antybiotyków niszczących te bakterie. Dzięki temu można dobrać najbardziej skuteczny lek.

Reklama

Na czym polega? Mocz oddajemy w domu do specjalnego jałowego pojemnika przeznaczonego na posiew mocz. Można go kupić w aptece. Dostar czony przez pa cjenta mocz nalewa się w laboratorium na szklaną płytkę i pozostawia w cieplarce do czasu, aż bakterie się rozmnożą i utworzą kolonie.

Wynik badania zawiera nazwę bakterii oraz informacje o jej stężeniu w mililitrze moczu i nazwę skutecznych antybiotyków.

Najczęściej spotyka się bakterie Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterokoki. Jeśli w badaniu ogólnym jest duża liczbę leukocytów, chory ma objawy infekcji, a wynik posiewu jest ujemny, może to sugerować zakażenie prątkami gruźlicy, grzybami.

Badanie wykonuje się na specjalnych podłożach. Na wyniki czekamy około tygodnia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również